به گزارش هنرآنلاین،  هادی مظفری مدیرکل هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس جشنواره هنرهای تجسمی فجر در گفت‌وگویی آخرین تحولات جشنواره را تبیین کرد.

 

لطفا از آخرین وضعیت جشنواره تجسمی فجر بگویید؟

همان‌طور که در آخرین اطلاعیه ستاد جشنواره اعلام شد، جشنواره با درخواست دبیران محترم بخش‌های ده‌گانه و تصویب شورای سیاست‌گذاری به‌عنوان عالی‌ترین رکن جشنواره بعد از مراسم چهلم شهادت سردار سلیمانی و جان‌باختگان هواپیمای اکراین  از تاریخ ٢٩ بهمن تا ٥ اسفند برگزار خواهد شد.

در مورد مکان برگزاری جشنواره توضیح دهید؟

قبلا اعلام شده بود که این دوره در نمایشگاه بین‌المللی برگزار می‌شود اما با توجه به تغییر ٥ روزه ی زمان جشنواره، برنامه‌ریزی زمان‌های نمایشگاه بین‌المللی با جشنواره فجر تطابق نیافت. با این توضیح که جشنواره گردشگری وزارت میراث فرهنگی و گردشگری از ٢٤ تا٢٨ بهمن برگزارمی شود و نمایشگاه بعدی ، صنعت نفت و گاز در تاریخ ٦ اسفندماه. جشنواره تجسمی فجر در میان دو نمایشگاه قرار می‌گرفت که زمان تغییر دکوراسیون و جمع‌آوری سایر نمایشگاه‌ها بود و آسیب جدی به این جشنواره می‌زد. ازاین‌رو مکان جشنواره را همچون سال قبل ، به فرهنگستان هنر- موسسه صبا منتقل کردیم.

دبیر جشنواره و سایر دبیران در فضای مجازی انصراف دادند و شما استعفای دبیر محترم را نپذیرفتید. لطفا درباره این وضعیت توضیح دهید؟

اتفاقاتی که حدفاصل ١٣ دی و با شهادت تکان‌دهنده‌ سردار سلیمانی شروع شد و سپس با درگذشت غم‌انگیز هم‌وطنانمان در مراسم تشییع‌جنازه ایشان در کرمان و سقوط دلخراش هواپیما منتشر شد ، همه‌ کشور را متاثرکرده بود و واکنش هریک از دبیران و داوران این جشنواره و سایر جشنواره‌ها نیز در همین شرایط و فضا اتفاق افتاد.

سطح تألمات روحی جامعه و هنرمندان به حدی بالا رفت که بسیاری از ایشان ، بدون توافق جمعی و به‌صورت شخصی تصور کرده بودند این تصمیم ، مناسب‌ترین روش برای سوگواری و همدردی با جامعه و خانواده‌های داغدار است که این اتفاق  به‌صورت گسترده در فضای مجازی منتشر شد و چنان برداشت شد که تصمیم جمعی است در حالیکه به‌هیچ‌عنوان این‌گونه نبود.

در آن شرایط درخواست من و سایر مدیران برگزاری از جامعه هنری که قبول مسئولیت نموده بودند این بود که چند روزی صبور باشید تا در شرایط آرام‌تر بنشینیم و بهترین تصمیم را بگیریم اما باید قبول کرد که جو و فضای عمومی جامعه تأثیرگذارتر از خواهش و درخواست‌های ما بود.

با این شرایط ، وضعیت شرکت‌کنندگان جشنواره به کجا می‌رسید؟

اتفاقا نکته بسیار مهمی بود. بیش از ٣ هزار هنرمند و با ٦ هزار اثر در بخش‌های مختلف جشنواره شرکت کرده بودند و ما به‌عنوان برگزارکنندگان یک جشنواره ملی و رسمی امانت‌دار تک‌تک این آثار بودیم . همین امر باعث شد که استاد حقیقی درخواست مجدد ما را پذیرفتند که کار را به سرانجام برسانند. ایشان جلسه‌ای با دبیران بخش‌های ده‌گانه جشنواره برگزار کردند و اعلام کردند من به کمک شما قادرم این بار را به مقصد برسانم و دبیران محترم نیز با بیانیه‌ای که در آن درخواست تعویق جشنواره به بعد از مراسم چهلم  و نیز حذف بخش‌های غیرضروری جشنواره در جهت کمک به سیل‌زدگان سیستان و بلوچستان نمودند ، دعوت مجدد دبیر محترم را پذیرفتند تا در قالب جدید و ایجاد شوراهای هنری در رشته‌های مختلف، جشنواره را تا پایان همراهی نمایند و من می‌خواهم همین‌جا از رفتار مسئولانه دبیر محترم و تمامی دبیران و داوران که چنین نقش و مسئولیتی را پذیرفتند ، تشکر و قدردانی کنم.

وضعیت داوری‌ها و انتخاب نفرات برتر به چه شکل خواهد بود؟

جشنواره تجسمی فجر یکی از بهترین فرصت‌ها برای معرفی هنرمندان و استعدادهای جوان و ظرفیت‌های استانی در سطح ملی است که اساتید، پیشکسوتان و مدیران گالری‌ها در کنار هم ، ظرفیت‌های تجسمی را به جامعه معرفی کنند. ازآنجایی‌که طبق آیین‌نامه جشنواره در هر رشته‌ ده‌گانه فقط امکان معرفی یک نفر و اهدای یک جایزه وجود دارد، در این دوره ، شورای سیاست‌گذاری این اجازه را صادر نموده است که به جای انتخاب یک نفر و یک اثر ، امکان خرید آثار بیشتری ، هم برای عموم مردم و هم برای ستاد برگزاری فراهم شود و جشنواره در سقف اعتبارات نسبت به خرید آثار برتر اقدام نماید.

به‌عنوان مثال در بخش خوشنویسی به جای انتخاب یک اثر از بین تمام رشته‌های نستعلیق، شکسته، نسخ و ثلث و نقاشی‌خط ، ستاد جشنواره اجازه دارد تعداد بیشتری از آثار برتر را خریداری نموده و شورای هنری با هماهنگی  هنرمندان، آثار را قیمت‌گذاری و در معرض نمایش و فروش سایر افراد قرار دهد.

به‌عبارت‌دیگر امسال ، جشنواره هنرهای تجسمی رویکرد اکسپو و فروش آثار شرکت‌کنندگان را-منوط به تائید خود هنرمندان - دنبال خواهد کرد.

در این دوره نحوه حضور گالری‌ها چگونه خواهد بود؟

نشست‌هایی با حضور مدیران محترم گالری‌های تهران و برخی استان‌ها برگزار کردیم و در حال جمع‌بندی پیشنهادات مختلف هستیم که به زودی جمع‌بندی و جزییات آن اعلام خواهد شد.

در پایان گفتنی است کار بررسی و انتخاب آثار از تاریخ ٢ بهمن آغاز و تا ٦ بهمن ادامه خواهد داشت و نتایج آثار راه‌یافته به زودی منتشر خواهد شد. دوازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر از تاریخ 29 بهمن تا 5 اسفند در موسسه فرهنگی و هنری صبا برگزار خواهد شد.