به گزارش هنرآنلاین، موضوع جلسه، روسای انجمن‌های هنری با مدیرکل هنرهای تجسمی به مسئله مالیات هنرمندان و معافیت آن در قانون بودجه سال 1399 اختصاص یافت .

این جلسه با حضور هادی مظفری مدیرکل هنرهای تجسمی، علی بوذری عضو انجمن تصویرگران ایران، امیر راد رئیس هیئت‌مدیره انجمن هنرمندان نقاش ایران، سیف‌الله صمدیان رئیس هیئت‌مدیره انجمن عکاسان ایران، علی‌اشرف صندوق آبادی قایم مقام شورای عالی انجمن خوشنویسان ایران، محمدمهدی صنعتی عضو هیئت‌مدیره انجمن هنرمندان مجسمه‌ساز ایران، فاطمه کرکه‌آبادی رئیس هیئت‌مدیره انجمن طراحان گرافیک ایران، هیربد همت آزاد مدیرعامل و رئیس هیئت‌مدیره انجمن هنرمندان سفالگر تشکیل گردید.  

این نشست با محور بررسی بند ل قانون مالیاتی بود. دیدگاه مدیرکل هنرهای تجسمی و روسای انجمن‌های هنری بر این بود که وضعیت هنرمندان سلبریتی و بازیگران پردرآمد، قابل قیاس با تعداد بسیار زیاد هنرمندان رشته‌های دیگر مانند سفال و نقاشی و گرافیک و عکاسی و خوشنویسی و... نیست.

بسیاری از هنرمندان و فعالان فرهنگیـ هنری با درآمدهای حداقلی کار هنری می‌کنند و ازآنجاکه حقوق ثابت ندارند، طبق قانونی که در سال 1380 تصویب‌شده از مالیات‌های مستقیم معاف‌اند و از اینکه این مسئله همچنان در قانون باقی‌مانده، ابراز خوشنودی نموده اما اعلام نمودند که مسئله مهم این است که افکار عمومی نسبت به این موضوع باید روشن شود و مردم هنرمندان را صرفاً به تعدادی بازیگر و یا خواننده پردرآمد تقلیل ندهند.

در این نشست مدیرکل هنرهای تجسمی از روسای انجمن‌ها خواست که به‌طور شفاف وضعیت هنرمندان را در رسانه‌های عمومی برای مردم توضیح دهند و فلسفه معافیت مالیاتی فعالیت‌های فرهنگی ـ هنری را بیان کنند. عموم جامعه باید بداند که تعداد هنرمندان فقط همین 30 ـ40 نفر بازیگر نیست و بین زندگی و درآمد هزاران عکاس و نقاش و خوشنویس و گرافیست و مجسمه‌ساز و غیره با تعداد محدودی سلبریتی تفاوت جدی  وجود دارد.

روسای انجمن‌های هنری پیشتر در گفت‌وگوهای رسانه‌ای و همچنین در بیانیه‌های صنفی دیدگاه خود را درباره مالیات هنرمندان مطرح کرده بودند.