به گزارش هنرآنلاین، ابر انسان عنوان کنجکاوی برانگیز تازه‌ترین مجموعه آثار مهدی منصوری است، او که عکاس شناخته می‌شود در سال‌های اخیر از رسانه معاصر عکس برای خلق مدیوم‌های تازه بهره می‌برد و با تجربه‌گرایی آثاری را می‌آفریند که سخت بتوان آنها را در دسته‌بندی‌های هنری جای داد.از همین رو مجموعه مادام باتر فلای او که سه سال پیش در همین گالری گلستان به تماشا بود از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان سبک منحصربه‌فرد ثبت شد.

منصوری در تجربه تازه‌اش اینستالیشنی جالب دارد که در ویترین گالری گلستان چیدمان شده و هر شب ساعت ۷ چراغ‌های گالری گلستان به مدت نیم ساعت خاموش می‌شود تا این اثر که روایتی معناگرا از کهکشان ابر انسان است به چرخش و گردش درآید.

اما آنچه بدو ورود توجه مخاطبان را جلب می‌کند حضور شخصیت‌های شناخته‌شده در عکس و چیدمان‌های این هنرمند جوان است: لیلی گلستان، علیرضا سمیع آذر، الناز شاکردوست، پویا آریانپور، صنم حقیقی، حوری قویمی ... البته فیگور این شخصیت‌ها چنان در فرم آثار غرق است که مخاطب برای یافتن هر یک باید در هر اثر جستجوگری کند.

مهدی منصوری در بخش‌هایی از بیانیه نمایشگاه ابرانسان نوشته است:" سال 2021 لئو در مقام یک شمن ظاهر می‌شود...اتفاق‌های عجیب‌وغریب و دوبار تجربه نزدیک به مرگ او را به این مرحله از زندگی‌اش رسانده است. او تبدیل به ابر انسانی شده است که نه زن است و نه مرد. نه حیوان است و نه انسان‌وار ولی عین حال از تمام نوانایی‌های آن‌ها برخوردار است. پیشرفت علم پزشکی و تکنولوژی او را تبدیل به موجودی نامیرا کرده که توانایی‌های خارق‌العاده‌ای دارد اما همچنان عواطف و احساساتش همچون تأثیر سیارات بر زمین بر قلب او حاکم هستند و هر لحظه با انعکاسی تازه نقشی جدید خلق می‌کنند. او با این سیارات محصور شده است که گویا اگر بتواند فراسوی این احساسات و افکار را ببیند آگاه می‌شود که نظاره‌گر خویشتن است..."

او در تکمیل این مفهوم می‌گوید:" ابر انسان را با الهام از رویکرد هنری متیو بارنی و جکسون پولاک خلق کردم. درونمایه آثارم در خصوص دغدغه‌های ازلی مثل عشق، مرگ و تمام چیزهایی ست که انسان‌ با آن درگیر است و او را به چالش می‌کشد، درعین‌حال این آثار بشارت می‌دهد انسان می‌تواند به حدی برسد که قائم‌به‌ذاتش باشد."

وجه اشتراک همه آثار مهدی منصوری در ابرانسان، استفاده از آیینه است. این اشتراک حتی در رابطه با گوی‌هایی که بارنگ‌های مختلف آرایه شده‌اند و در ویترین گالری گلستان خودنمایی می‌کنند هم به چشم می‌خورد. گوی‌هایی که بستر روایت اینستالیشن هستند و روی آن‌ها آثاری از رنگ‌های مختلف دیده می‌شود. یک شمع نیز در لابه‌لای گوی‌ها روشن است.

مهدی منصوری در رابطه با این گوی‌ها به میهمانانش می‌گوید:" بعضی از این گوی‌ها را یک ساعته آماده کردم اما بعضی دیگر را ماه‌ها طول کشید تا بتوانم آماده کنم و رنگ‌ها را روی آن‌ها قرار دهم."

در قسمت دیگری از نمایشگاه تابلویی با نام تعادل را می‌بینید که در این اثر دو نفر دیده می‌شوند که روی زمین وارونه خوابیده‌اند و گوی‌های آیینه‌ای مشکی در دست دارند. در تابلو دیگری با عنوان زایش، دو نفر جنین‌وار در خود مچاله شده‌اند و باز هم گوی‌های آیینه‌ای را در آغوش گرفته‌اند و چهره مانکنی هم در میان تصویر به چشم می‌خورد و اطراف اثر به طرحی از موزاییک‌های سنتی مزین است. بستر آیینه‌ای تمام آثار سبب می‌شود مخاطب خود را در متن هر اثر ببیند همین چالش تازه‌ای برای او می‌آفریند.

مهدی منصوری درباره ایده به کار بردن آیینه در آثارش گفت:"آینه همیشه در کارهایم بوده است زیرا آن را دوست دارم و برای من مفهوم زیادی دارد. وقتی آدم‌ها روبروی همدیگر قرار می‌گیرند هم مانند آینه هستند. مولانا می‌گوید بهترین کاری که یک دوست می‌تواند بکند این است که صاف و بدون قضاوت و حسادت جلوی شما بایستد تا یک آینه بشود که شما خودتان را ببینید. در آثار من همه تصویرها روی آینه است و وقتی تصویرها پاک شود آینه می‌ماند که مهم‌ترین موضوع برای من همین است.

او درباره فیگورهایی که از شخصیت‌های مختلف در آثارش بهره برده است گفت:" این مجموعه برگرفته از افرادی است که روی من تأثیرگذاری زیادی داشته‌اند."

منصوری درباره روح تجربه گرایش در خلق آثاری هنری و مبحث خلاقیت گفت:" به نظر من خلاقیت فی‌البداهه می‌آید، و هنر چیزی جز آفرینش مداوم نیست. زمانی که هنرمند سعی می‌کند فکر نکند و دریافت داشته باشد، این دریافت‌ها انگار از جای دیگری، بیرون از وجود هنرمند می‌آیند وگرنه اگر آن چیزی باشد که درون هنرمند وجود دارد دیگر نمی‌توان نام آن را خلاقیت گذاشت. مثل اینترنت که به یک شبکه‌ای وصل می‌شوی و اطلاعات را دریافت می‌کنید، خلاقیت هم همین است، حالا اینکه بتوانی خودت را در این لحظه نگهداری هنر می‌خواهد و به نظر من هنرمند یعنی همین، هر انسانی که بتواند خودش را در این لحظه نگه دارد به‌نوعی هنرمند است."

او همچنین اضافه کرد:" ساخت این مجموعه سه سال زمان برده است، یعنی از سال 95 که آخرین نمایشگاهم برگزار شد تاکنون در حال ساخت این مجموعه بوده‌ام."

لیلی گلستان: آینده درخشانی برای مهدی منصوری پیش‌بینی می‌کنم

لیلی گلستان، مدیر گالری گلستان در رابطه با تفاوت آثار مهدی منصوری نسبت به سایر هنرمندان گفت:" تفاوت او با دیگران در نوآوری در کارهای او است. او توانسته است سبکی را ابداع کند که پیش‌ازاین به این صورت وجود نداشته است."

او در خصوص نمایشگاه اَبَر انسان گفت:" حتماً نظرم خیلی خوب بوده که برایش نمایشگاه گذاشته‌ام .این نمایشگاه را خیلی دوست دارم چون در آن فکر و ایده وجود دارد و بسیار هم خوب اجرا شده است."

گلستان در پاسخ به این سوال که دور نمای این هنرمند را چطور می‌بینید؟ گفت:"این هنرمند چند سال است که با من کار می‌کند و هر بار از بار پیش بهتر شده و پیشرفت محسوس کرده است. هنرمندی است جستجوگر و با انگیزه و پرشور .خوب می‌خواند و بسیار می‌پرسد .من در کمتر جوانان هنرمند این کنجکاوی و شور را می‌بینم.پس دورنمای درخشانی برایش پیش‌بینی می‌کنم."

خانم گلستان همچنین در رابطه با وجه تفاوت نمایشگاه ابر انسان مهدی منصوری با نمایشگاه قبلش مادام باتر فلای گفت:"نمایشگاه های قبلی همه عکس بودند اما همان عکس‌ها هم متفاوت بودند و نوآوری‌های زیادی در آن‌ها دیده می‌شد."

ابر انسان منصوری تا چهارشنبه سیزدهم آذرماه در گالری گلستان به نشانی دروس، خیابان کماسایی، پلاک ۳۴ دایر است.