به گزارش هنرآنلاین، نمایشگاه نقاشی کودکان با حضور ۲۵ کودک نقاش و ۴۵ اثر روز جمعه ۲۶ مهرماه با حضور هنرمندانی همچون حمید حامی، کیوان عسگری، رضا هدایت، سارا ارجمند، پروانه قاسمی، مرضیه قره داغی، سیدوحید پاکروان، نازیلا سمیعی، کودکان و خانواده ایشان افتتاح شد.

در آیین گشایش این نمایشگاه، کیوان عسگری گفت: هر بار که به نمایشگاه کودکان می‌روم خیلی امیدوار می‌شوم نسبت به انسان، هنر و فرهنگ. مهم این است که کودک از طریق فعالیت‌های هنری انسان بودن را یاد بگیرد و به جلوه‌های لازم زندگی کردن دست پیدا کند.

عسگری در ادامه سخنان خود بیان کرد: هنر برای کودک چقدر اهمیت دارد؟ این سوالی است که بارها و بارها پرسیده می‌شود. فارغ از ژن و فاکتورهای ژنتیک که برخی دلیل بر استعداد هنری می‌دانند، در هر فرد قابلیت‌های ادراکی وجود دارد که از طریق فعالیت‌های هنری بخش ناشناخته و ناپیدای ذهن خود را کشف می‌کند.

این هنرمند و استاد نقاشی کودکان افزود: کودکان با فعالیت‌های هنری مثل نقاشی، خود را پرورش می‌دهند و به رشد خود کمک می‌کنند. بارها پیش‌آمده که در زندگی روزمره با آدم‌هایی مواجه شده‌ایم که نمی‌توانند احساسات خود را بیان کنند. هنر به کودکان کمک می‌کند تا بیان احساسات را یاد بگیرند. بچه‌ها از طریق کارهای هنری و تجربه زیستی در واقع وجود خود را کشف می‌کنند و جنبه‌هایی مانند جنبه‌های احساسی، اجتماعی و ادراکی خود را رشد می‌دهند. کودکانی که با هنر سر و کار دارند آینده بهتری نسبت به دیگران دارند و احساس خوشبختی و رضایت در آنها بیشتر است چون به قول سهراب سپهری از آنجا که با افق‌های باز نسب دارند حواس، احساس و جنبه‌های شناختی ذهنش گسترش پیدا کرده و چنین کودکانی معمولا در بزرگ‌سالی دچار افسردگی، احساس دوری، نگرانی و اضطراب کمتر می‌شوند.

کیوان عسگری در پایان سخنرانی خود گفت: هنر برای کودک اهمیت دارد چون می‌تواند خودش را بازتولید کند. وجودش را و درونش را دوباره‌سازی کند و به جای اینکه احساس اش را بدون پردازش به دیگران نشان دهد اول به خود نشان می‌دهد و این خیلی مهم است.

در ادامه برنامه رضا هدایت ضمن تبریک به کودکان بیان کرد: بچه‌ها خوش به حال شما که نقاشی می‌کنید. پدران و مادران خوشحال باشید که کودکان شما نقاشی می‌کنند. نقاشی کردن برای بچه‌ها بازی است، بازی که سرنوشت آن‌ها را می‌سازد.

هدایت افزود: ما بزرگ‌ترها قرار نیست که بچه‌ها را نقاش کنیم. قرار است به آنها اعتماد به نفس بدهیم. قرار است به بچه‌ها زندگی بدهیم. من خواهشی که از شما والدین دارم این است که زیاد سر به سر بچه‌ها نگذارید. وسیله‌های نقاشی را در اختیارشان قرار دهید و هیچ دخالتی نکنید. هیچ پرسشی نکنید. فقط نگاه کنید. مثل خودشان. چون که با کودک سر و کارت فتاد، هم زبان کودکی باید گشاد.

این هنرمند و استاد نقاشی در ادامه گفت: برای بچه‌ها قصه و داستان بخوانید. قصه خواندن برای ما آدم‌بزرگ‌ها هم خوب است. با آن‌ها نمایش بازی کنید. بچه‌ها قرار نیست شنونده باشند. آنها قرار است پرسشگر باشند و خودشان خلق کنند .

باران آرمان، ایرن اسدزاده، پندار افتخاری، آتنا افخمی، سروشا امین زاده، سامیار اهلبوب، عطرین ایزدی، آناهیتا باقی، رها بهرامی، آنیتا چمانچی، آبتین حجازی، غزل خدابخشی، هستی سپاسی، محیا شمسایی، شاینا شیروانیان، عرفان طاقه چیان، ترنم عسگری فر، سامیار قنبرپور، ریحانه کاظم‌زاده، اردلان کیخسروی، یاس سادات مجابی، باراد معمار کرمانی، باران واثقی، هانا هدایت و ستاره هنرمند کودکانی هستند که آثارشان در این نمایشگاه حضور دارد.

نمایشگاه نقاشی کودکان از ۲۶ مهرماه تا ۲ آبان ماه همه روزه از ساعت ۱۶ تا ۱۹ در گالری شروه به نشانی میدان فاطمی، میدان گلها، خیابان کاج جنوبی، کوچه سوم پلاک ۱۲ واحد ۲ برپاست.