به گزارش هنرآنلاین، نمایشگاه "کاخ‌نشین" با خوشامدگویی رایزن فرهنگی در موزه تاریخ تفلیس و با استقبال و حضور علاقه‌مندان و تعدادی از هنرمندان گرجی، رئیس انجمن فرهنگی ایرانیان مقیم گرجستان، چندی از استادان زبان و تاریخ و... افتتاح شد.

در این مراسم مدیر موزه تاریخ گفت: این سومین برنامه هدفمند موزه در این قالب است و ابراز امیدواری کرد همچنان تداوم داشته باشد. سعید فلاح فر، عکاس مجموعه هم توضیحاتی درباره نمایشگاه ارائه داد. او گفت: حتما شنیده‌اید که مثلا موسیقی، نقاشی و... زبان بین‌المللی هستند. اما آیا واقعاً چنین است؟ قطعا نیست. این که هنری غیرمتنی بر زبان، بدون کلام و واژه عرضه می‌شود، به معنی بین‌المللی بودن و قابلیت درک همانی نیست. هر هنری با پیشینه‌های فرهنگی و کلیدواژه‌های فرهنگی ارتباط دارد و بدون درک و فرض این سابقه کامل نیست.

فلاح‌فر افزود: معماری و عکاسی هم از این قاعده مستثنی نیست. بناهای تاریخی تنها بهانه گردشگری نیست. اگر زبان معماری شناخته شده باشد؛ این بناها می‌توانند منبع فهم مستند و غیرقابل‌انکاری از تاریخ، شرایط اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و... دوره‌های تاریخی باشد. این نمایشگاه با تاکید بر این مهم شکل‌گرفته است. به همین دلیل از ارائه فاخر، اعم از قاب و چاپ و... یا ارائه تصاویر توریستی و... پرهیز شده تا به جای جلب مخاطب با زیبایی ظاهری، بیننده را بیشتر به این وجه از عکاسی و معماری متمرکز کند. از میان ژانرهای مرسوم عکاسی جاذبه‌های میراث فرهنگی، فضای خاص عکس‌ها هم در خدمت همین ایده انتخاب شده است.

فلاح‌فر در مرد انتخاب شهر تفلیس برای نمایش این مجموعه گفت: مجموعه عکس کاخ‌نشین از کاخ‌موزه نیاوران نماینده چند دوره تحول تاریخی و سیاسی است که البته با تحولات سیاسی سال‌های گذشته در گرجستان و.. می‌تواند منجر به زبانی مشترک برای قرائت تاریخی و هویتی عکس و معماری باشد.

نمایشگاه کاخ‌نشین تا 11 اکتبر ادامه دارد.