به گزارش هنرآنلاین، مراسم تجلیل از برگزیدگان سومین دوسالانه مجسمه‌های شهری مشهد با حضور عباس مجیدی دبیر سومین دوسالانه مجسمه‌های شهری مشهد، صدرا یوسفی مدیرعامل خانه هنرمندان مشهد، محمدمحسن مصحفی سرپرست سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد، کامبیز صبری یکی از داوران رویداد و جمعی از مجسمه‌سازان در سالن امیرخانی خانه هنرمندان ایران برگزار شد.

در این مراسم عباس مجیدی رئیس هیئت مدیره انجمن هنرمندان مجسمه‌ساز ایران گفت: به دنبال تعامل شهرداری مشهد با انجمن هنرمندان مجسمه‌ساز ایران مبنی بر مشارکت در برگزاری سومین دوسالانه مجسمه‌های شهری مشهد، انجمن با تأکید بر مناسبات امروز شهری در هنر مجسمه‌سازی، توجه به رویکردی حرفه‌ای را از همان ابتدا مبنای این رویداد قرار داد و از طریق مذاکراتِ پیش از برگزاری، توجه برگزارکنندگان محترم این رویداد را به‌ضرورت اعتماد هنرمندان به رویدادهای هنری از طریق تعامل حرفه‌ای از طریق انجمن و کاهش فاصله میان هنرمندان و مسئولان هنری ـ شهری، به‌منظور زمینه‌سازی برای حضور و مشارکت حداکثری انجمن، دانشگاه و هنرمندان، جلب کرد.

عباس مجیدی دبیر سومین بینال مجسمه‌سازی مشهد گفت: دستاورد سومین بینال مجسمه‌سازی مشهد به‌مراتب از دستاورد دو دوره پیش بهتر بود ولی هنوز دستاوردهای این رویداد با اهداف انجمن هنرمندان مجسمه‌ساز فاصله دارد. تغییر مدیران شهرداری مشهد در روند برگزاری بینال، شرایط جدیدی را به این رویداد تحمیل کرد. عوامل طبیعی مانند سیل نیز در تغییر زمان‌بندی این رویداد تأثیر گذاشت و همه این عوامل دست‌به‌دست هم دادند تا کار تیم برگزارکنندگان دشوار شود.

رئیس هیئت مدیره انجمن هنرمندان مجسمه‌ساز ایران افزود:هدف اصلی انجمن هنرمندان مجسمه‌ساز ایران از ابتدا رسیدن به آثار تعاملی بود که درخور فضای شهری مشهد باشند و در تمامی مراحل طرح‌ریزی و اجرای دوسالانه، جلسات و نشست‌هایی تخصصی و پژوهشی میان برگزارکنندگان، مدیران فرهنگی، مسئولین شهری، اعضای دبیرخانه، دبیر و داوران، با هدف تعیین رویکردها و چگونگی اجرای دوسالانه، برگزار شد. بنا به سیاست‌گذاری‌های وضع‌شده توسط برگزارکنندگان، این دوسالانه با تمرکز بر مجسمه‌های شهری در دو بخش فراخوان و کیوریتوری برگزار شد.

مجیدی  گفت: در جریان انتشار فراخوان تا برپایی نمایشگاه همواره حمایت مدیران دولتی شامل حال ما بود. اما نباید نسبت به اعمال نظرها و معذوریتی که با آن‌ها مواجه بودیم، بی‌اعتنا بود. این موارد تا حدودی عرصه فعالیت را  برای ما  دشوار می‌کرد. از سوی دیگر ارائه نشدن آثار کانسپت‌محور از سوی هنرمندان کار را برای تیم برگزارکننده دشوار می‌کرد. امیدواریم در مسیر پیش رو با کم کردن فاصله میان مسئولین شهری و انجمن هنرمندان مجسمه‌ساز ایران با تمرکز بر شورای تخصصی و راهبردی شهری بتوانیم شاهد خلق آثار متناسب با مناسبات امروزی شهری در کشور باشیم و هنرمندان نیز در مسیر طراحی و فرایند ساخت مجسمه با محدودیت‌های کمتری مواجه شوند.

در ادامه دبیر سومین دوسالانه مجسمه‌های شهری مشهد گفت: درروند برگزاری این جشنواره شاهد تعامل حرفه‌ای و مناسبی بین انجمن مجسمه‌سازان کشور و مسئولان اجرای این دوسالانه داشتیم و خوشحالم که نتیجه این دوره از جشنواره نسبت به دو دوره گذشته مطلوب‌تر بود و در مسیر درستی قرار گرفته‌ایم که امیدوارم نتایج بهتری به همراه داشته باشد.

همچنین محمدمحسن مصحفی سرپرست سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد ضمن تقدیر از انجمن مجسمه‌سازان ایران که  موجب شدند تا کیفیت این رویداد به لحاظ مفاهیم هنری و چهارچوبی که به علم نظری هنر مربوط می‌شود، افزایش بیابد، تشکر کرد و ابراز داشت سطح کیفی بینال نسبت به دوره گذشته بسیار بالاتر رفته است.

او با اشاره به تغییراتی که در روند برگزاری این رویداد در سیستم مدیریتی شهرداری مشهد به وجود آمد گفت: پس از فرایند داوری طبق اعلامی در فراخوان صورت گرفته بود، برخی از مدیران شهری و معماران انتخاب نهایی آثار را برای اجرای شهری بر عهده گرفتند و برای این کار نیز دلایل خاص خودشان را داشتند.

کامبیز صبری یکی از داوران این رویداد گفت:هنرمندان مجسمه‌ساز نباید خیلی وابسته به آثار شهری باشند و باید مسیر هنری خودشان را طی کنند و چنانچه شرایط برای اجرای شهری آثاری که در بینال برگزیده شده‌اند، فراهم نشود، نباید ناراحت شوند. چون برگزیده شدن در بینال خود دلیلی بر قوت کار آن‌هاست. در بیانیه هیئت داوران نیز به این موضوع اشاره شده که انتخاب آثار بر اساس کانسپت آن‌ها بوده است نه کانتکس.

مجیدی در پاسخ به این که چرا شرایط اجرای شهری آثار منتخب بینال فراهم نشد، گفت: هیئت داوران آثار را بر اساس کانسپت داوری کردند، دلیل آن هم این بود که هنرمندان برای اجرای اثرشان در فضای شهر مطالعه دقیقی نداشتند.

همچنین در این مراسم جوایز برگزیدگان این رویداد به آن‌ها اهدا شد.

برگزیدگان این رویداد به ترتیب از اول تا چهارم شامل سپیده رزمجو، علی جمالی، فرزانه بهرام نوری، باران حمیدی هستند. هیئت داوران همچنین بهنام آخربین و محمدحسین مأموریان را شایسته تقدیر دانستند.