سرویس تجسمی هنرآنلاین: نمایشگاه آثار رضا نیکو سمیعی در گالری گلستان برپاست. سمیعی در گفت‌وگو با هنرآنلاین با بیان اینکه ۲۰ نقاشی با تکنیک اکریلیک و کلاژ روی بوم در این مجموعه به نمایش درآمده است، گفت: این آثار از دل مجموعه قبلی‌ام آمده است و اگر چه عنوانی برای آن گذاشته نشده است اما مفهوم ازهم‌گسیختگی در همه آثار وجود دارد.

سمیعی ادامه داد: مفهوم ازهم‌گسیختگی به شکل سمبلیک و نمادین در این آثار نشان داده شده است. اجزای مختلفی که در این تابلوها وجود دارند گاه با هم ارتباط مستقیم دارند و گاه از هم جدا افتاده هستند. گاهی قسمت‌های مختلف تابلو کاملا از هم جدا هستند ولی ارتباط مفهومی میان آنها وجود دارد.

او با اشاره به المان‌هایی که در این تابلوها به کار رفته است گفت: در تعدادی از کارها ماهی به عنوان یک موجود آبزی که تاریخ زندگی طولانی دارد دیده می‌شود. شاید ظاهرا ارتباطی میان آن با اجزای دیگر وجود نداشته باشد، ولی یافتن ارتباط مفهومی آن بر عهده بیننده است. کارهایم ضرباهنگ حسی دارد و فکر کردم برای بیان مفهوم ازهم‌گسیختگی باید این عناصر به این شکل در تابلوها باشند.

سمیعی درباره مکعب‌هایی که در بعضی تابلوها وجود دارد گفت: اینها نیز در ادامه تابلوهای قبلی من به اسم فواصل نامطبوع هستند که فاصله بین اجزا را به وجود می‌آورند. علاقه، آرزوها و چیزهایی که انسان از آنها دور می‌شود به شکل نمادین در این بخش آمده است. درعین‌حال مکعب‌هایی مانند یک تخته‌سنگ در قسمت پایین تابلوها وجود دارد که مانند یک صحنه برای اجرای نمایش است.

او درباره وجود نداشتن چهره برای آدم‌ها گفت: وقتی برای فیگورها چهره می‌گذارید به یک فرد خاص اشاره می‌کنید ولی من می‌خواستم این فیگورها نماد یک انسان‌گونه باشند. وقتی چهره ترسیم شود به آن یک کاراکتر می‌دهید و مشخص می‌کنید که این شخص یک سیاستمدار، هنرمند، بازاری و... است، ولی من می‌خواستم هیچ ارجاعی به آدم‌ها ندهم.

سمیعی درباره انتخاب رنگ‌ها در این مجموعه گفت: وقتی یک زندگی در حال خاموشی است به سمت سردی می‌رود. وقتی موجودی در حال ازهم‌گسیختگی است بدنش سرد می‌شود. به همین دلیل از رنگ‌های سرد در آثارم استفاده کرد. سعی کردم تمام مجموعه بسیار صادقانه و شخصی باشد.

نمایشگاه آثار رضا نیکو سمیعی تا 20 شهریور در گالری گلستان به آدرس دروس، خیابان شهید کماسایی، شماره ۳۴ برپاست.