به گزارش هنرآنلاین، نشست خبری نخستین دوره مسابقات ملی کتابت قرآن ظهر امروز، با حضور حجت‌الاسلام سیدمصطفی حسینی رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه ،حجت‌الاسلام  والمسلمین سیدمحمدحسین نواب، مدیر مدرسه اسلامی هنر و احسان پورنعمان مدیر مدرسه کتابت قرآن در ساختمان مهر سازمان اوقاف و امور خیریه برگزار شد.

حجت‌الاسلام حسینی در این نشست با تاکید بر اهمیت کتابت قرآن و قداست آن گفت: از همان صدر اسلام کتابت قرآن به عنوان یک امر قدسی در دستور کار مسلمانان قرارگرفته و کاتبان همانند حافظان و قاریان قرآن جایگاه ویژه‌ای داشته اند که کار کاتبان همراه با آداب معنوی بوده است.

وی ادامه داد: سیر تحولی که کتابت قرآن داشته، موضوع قابل توجه و اثرگذاری بوده و در بحث تمدن اسلامی مورد توجه دانشمندان قرار گرفته است.

حسینی تصریح کرد: علیرغم فعالیت‌های خوبی که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در زمینه کتابت قرآن صورت گرفته سازمان اوقاف و امور خیریه به عنوان نهاد برگزارکننده جشنواره‌های قرآنی با توجه به فرمایشات اخیر مقام معظم رهبری در دیدار با دست اندرکاران و شرکت کنندگان مسابقات بین‌المللی قرآن مبنی براینکه به موضوع هنرهای قرآنی هم در کنار رشتههای معارفی و آوایی پرداخته شود، مقرر شد که اولین دوره مسابقات کتابت قرآن کریم در حاشیه چهل و دومین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم برگزار شود.

به گفته رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه سازمان اوقاف در سال گذشته شورای چاپ و توزیع قرآن کریم را تشکیل داد که ذیل آن چهار کارگروه با عناوین کتابت قرآن، ترجمه قرآن، چاپ و نشر قرآن و ادعیه و حدیث تشکیل شد و در ایام برگزاری سی و ششمین دوره مسابقات قرآن با همکاری مدرسه اسلامی هنر، مدرسه کتابت قرآن تأسیس شد. 

حسینی با اشاره به هماهنگی کارگروه کتابت قرآن سازمان اوقاف و دبیرخانه مسابقات کتابت قرآن با نهادهای مختلف گفت: این مسابقات بر اساس سیاست‌های مرکز طبع و نشر قرآن کریم برگزار می‌شود و کاری که ما انجام می‌دهیم این است که خطوط نسخ و ثلث ایرانی را با روش رسم‌المصحف کتابت می‌کنیم و اینها با هم منافاتی ندارند.

رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف درخصوص تفاوت روش‌های رسم المصحف و رسم الاملاء در کتابت قرآن گفت: رسم‌المصحف همان روش کتابت بر اساس صدر اسلام است اما رسم الاملاء روشی است که قرآن را بر اساس آنچه که می‌خوانیم می‌نویسیم و این روش با نظر فقها برابر است و تحریف قرآن کریم نیست زیرا اصل قرآن محفوظ است اما با این حال در برگزاری چنین مسابقاتی با مرکز طبع و نشر قرآن کریم هماهنگی‌های لازم انجام شده و کاری خلاف سیاست‌ها انجام نمی‌دهیم.

وی با بیان اینکه همگانی کردن کتابت قرآن یکی از اهداف برگزاری این رقابت‌ها است، گفت: سیاست مدرسه عالی هنر ادامه کاری است که طی سال‌های مختلف در کشور انجام شده و ما اگر می‌خواهیم کتابت قرآن را به دوران اوجش برسانیم باید ابتدا فعالیت‌های هنری را تکثیر کنیم تا از این رهگذر بتوان به اوج رسید. در زمینه کتابت قرآن هم باید ابتدا کار را همگانی کنیم و آن را در بخش‌های مختلف جامعه خصوصاً حوزه‌های علمیه و دانشگاه‌های علوم و معارف قرآن و بسیاری نهادهای دیگر رواج دهیم تا از این رهگذر بتوان بخشی از عقب ماندگی حوزه کتابت قرآن را جبران کرد.

حسینی از تلاش برای نهادینه کردن مسابقات کتابت قرآن خبر داد و گفت: از برنامه‌های ما این است که مسابقات به گونه‌ای نهادینه شود تا در چند سال آینده مجدداً برگزاری آن متوقف نشود و از این رو انتخاب مدرسه کتابت قرآن زیر نظر مدرسه اسلامی هنر تضمینی برای این مدعا است. امید است در این زمینه این مدرسه بتواند برگزیدگان مسابقات را حمایت کند و با ارائه آموزش‌های لازم به آنها زمینه رشد بیشتر را برای کاتبان قرآن فراهم کند.

حجت‌الاسلام سید محمدحسین نواب، مدیر مدرسه اسلامی هنر، در بخشی از این نشت ضمن تشکر از رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه به دلیل راه‌اندازی مدرسه کتابت قرآن گفت: وظیفه ما در مدرسه اسلامی هنر احیای هنرهای اسلامی است و شاخص‌ترین و مهم‌ترین هنر در طول ۱۴۰۰ سال  که تلاش کرده مفاهیم دینی را منتقل کند، هنر خوشنویسی است.

وی با اشاره به تقدس هنر خوشنویسی در طول تاریخ اسلام ادامه داد: متأسفانه در سده اخیر به این هنر قدسی کم‌توجهی شده است که این کم‌توجهی به خاطر پیشرفت تکنولوژی اخیر مضاعف هم شده است. ما صاحبان اصلی هنر اصیل خوشنویسی هستیم و شروع خط نسخ و ثلث در این سرزمین و در آب‌وخاک بوده است اما متأسفانه قرآنی که امروز در دست داریم قرآن نسخ ایرانی نیست و یک نثر عثمانی است و ما سنت خود را فراموشی کرده‌ایم.

نواب بابیان اینکه پرچم هنر اسلامی باید بر دوش ایرانیان باشد، یادآور شد: تلاش ما در مدرسه هنر اسلامی این است که خط نسخ و ثلث ایرانی را دوباره احیا کنیم. امروزه در هر خانه ایرانی چند قرآن با خط عثمان طه وجود دارد، اما بعید است که قرآنی با خط میرزا احمد نیریزی که یکی از سرآمدان خط نسخ ایرانی است، پیدا شود.

نواب ضمن اشاره به اهمیت فعالیت‌های پژوهشی درزمینهٔ خط نسخ و ثلث ایرانی بر لزوم آموزش کتابت قرآن تأکید کرد و افزود: استعداد‌های زیادی در کشورمان هستند که می‌توان با تلاش این استعداد‌ها را شکوفا کرد تا دوباره روز‌های خوش را در این حوزه ببینیم.

وی به برگزاری مسابقات کتابت قرآن اشاره کرد و افزود: این مسابقات در دو رده کاتبان حرفه‌ای و کاتبان جوان برگزار می‌شود و هنرمندان تا بیستم شهریور برای ارسال آثار خود زمان دارند. هر دو این بخش‌ها برای ما حائز اهمیت هستند و توجه به آن‌ها می‌تواند آینده خوشنویسی ایران را بسازد.

نواب در ادامه به تلاش‌ها و زحمات دارالکتابه در راستای ترویج کتابت قرآن اشاره کرد و افزود: تلاش می‌کنیم در این زمینه موازی‌کاری وجود نداشته باشد تا با همکاری دارالکتابه بتوانیم زمینه احیای خوشنویسی و خط ایرانی را بیش‌ازپیش فراهم کنیم. با توجه به اینکه گام ابتدایی ما در این حوزه با حضور خوشنویسان ترک در ایران شکل گرفت، با هم‌افزایی خوشنویسان ایرانی، ترک و جهان عرب می‌توان اتفاقات خوبی را در این زمینه رقم زد و در نظر داریم در آینده نزدیک نمایشگاهی از آثار نسخ و ثلث در خارج از ایران برگزار کنیم.