سرویس تجسمی هنرآنلاین: نمایشگاه "اقلیم حیرانی" با بیش از صد قاب که در سال‌های ۱۳۶۷ تا ۱۳۷۰توسط محمد صیاد عکاسی شده‌اند، در مرکز نبشی برگزار می‌شود.این عکس‌ها روایت رنج آوارگان و کوچ کردهای عراق به خاک ایران، در دوران اعمال فشار حکومت صدام بر کردهای این کشور است.

محمد صیاد عکاس لحظاتی از تاریخ ایران است که با مفاهیم سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و قومیتی گره خورده‌اند. جنگ، انقلاب، درگیری‌های سیاسی و تاثیرش بر زندگی فردی و جمعی. روایت‌های صیاد همچون دفترچه خاطراتی از تاریخ پرفرازونشیب ایران است که ورق زدنش، سفری به گوشه‌وکنار روزهای سرد و گرم از سر گذشته است.

محمد صیاد صبور از پیشکسوتان عکاسی خبری در ایران است که سال ۱۳۲۶ در بندر انزلی متولد شد. از نوجوانی به تهران آمد و در آتلیه‌ فتوپلازا مشغول به کار شد و عکاسی را آموخت. سپس در سال ۱۳۴۸ وارد کانون خبرنگاران شد و فعالیت حرفه‌ای خود را آغاز کرد. بین سال‌های ۱۳۵۰تا ۱۳۵۷ با روزنامه‌ آیندگان در بخش‌های سیاسی، ورزشی و اجتماعی همکاری کرد. از سال ۱۳۵۷ و در آستانه‎ پیروزی انقلاب اسلامی، درحالی‎که هنوز در روزنامه‎ آیندگان مشغول کار بود، همکاری خود را با خبرگزاری آسوشیتدپرس آغاز کرد که تا سال ۱۳۸۰ ادامه یافت. صیاد از آغاز جنگ ایران و عراق به صورت مستمر برای تهیه‎ عکس و ارسال به این خبرگزاری به جبهه‌ها می‌رفت.

عکس‌های مربوط به دوران انقلاب و جنگ محمد صیاد در کتاب‎های مختلفی نیز به چاپ رسیده، از جمله انقلاب نور، ۴۴۴ روز: داستان گروگان‌های آمریکایی در تهران، دفاع عاشقانه و جنگ تحمیلی: دفاع در برابر تجاوز. او در سال ۱۳۵۸ به اتفاق کاوه گلستان کتاب شورش را منتشر کرد که گزارشی تصویری از روزهای منتهی به پیروزی انقلاب اسلامی است. صیاد در سال ۱۳۵۹ به خاطر عکس‌های مربوط به شکست نیروهای دلتا در عملیات طبس موفق به دریافت جایزه‌ بهترین عکاس خاورمیانه شد.

نمایشگاه "اقلیم حیرانی"  11 مرداد تا 8 شهریور در مرکز نبشی واقع در خیابان ویلا، نبش کوچه خسرو، پلاک ۵۱ برپاست.