به گزارش هنرآنلاین، حسین غلامی با بیان آن که برگزاری جشنواره‌ها در سطح کشوری با محوریت جوانان تاثیر بسیاری در ارتقاء آینده سطح هنرهای تجسمی ایران دارد گفت: فعالیت مشترک شرکت‌کنندگان در کارگاه‌های 9 گانه این جشنواره خود دلیلی مهم در بحث تربیت ذهن خلاقه و نگرش هنرجویان و دانشجویانی است که به واسطه این رخداد و بهره‌گیری از دانش و تجربیات اساتید حرفه‌ای، می‌توانند آموخته‌هایشان را به چراغ راه فعالیتشان در مسیر تبدیل شدن به هنرمندان حرفه‌ای بدل سازند. تبادل اطلاعات و ارتباط مستقیم میان هنرجویان جوان و اساتید کارگاه‌های جشنواره از مهم‌ترین مزیت‌های جشنواره هنرهای تجسمی جوانان ایران است.

برگزیده نخست جشنواره "خوشنویسی جهان اسلام" با اشاره به ویژگی کارگاهی این جشنواره خاطرنشان کرد: هنرمندان در خلق آثار هنری خود همواره به تنهایی و آرامشی خاص جهت ایده پردازی و انتقال ایده خود در مسیر خلق اثر هنری طی بازه زمانی نامشخص نیاز داشته و به شکل معمول به این شیوه از تولیدات در مسیر خلق آثار هنری خود عادت می‌کنند.

وی ادامه داد: اما حضور در یک کارگاه و ورکشاپ مشخص، طی سه روز، این آموزش مهم را برای هنرجویان با خود به همراه دارد که بتوانند در یک بازه زمانی معین علاوه بر پشت سر گذاشتن پروسه ایده‌پردازی تا خلق اثر هنری بتوانند تمام تمرکزشان را برای بازتاب جزئیات در فضایی زنده و پویا به کار بندند. در پایان این کارگاه آثار هنرجویان مورد قضاوت نهایی کارشناسانی قرار می‌گیرد که در طول این چند روز گام به گام با آنها همراه بودند.

غلامی برگزاری جشنواره در استان‌ها و شهرستان‌های کشور را از مهم‌ترین ویژگی‌های این رویداد هنری دانست و یادآور شد: سیاست‌گذاران در چارچوب برنامه‌ریزی این جشنواره تلاش کردند تا در کنار ارتقاء سطح مشارکت هنرمندان در مناطق مختلف، از یک سو به رشد و توسعه نگاه هنری اهتمام ورزند و از سوی دیگر، فضا و بستری را برای استمرار جریان‌های هنری در شکل تولید و ارائه آثار خلاقه در بازه زمانی برگزاری این جشنواره به اتمسفر قالب آن استان و شهرستان بدل کنند.

وی یادآور شد: مسئولان باید به این مهم اهتمام ورزند تا نگاه حمایتی و ارتباط مستقیم اساتید با هنرجویان صرفاً متکی به برگزاری چند روزه این جشنواره نباشد و با ایجاد دبیرخانه ثابت و دائمی در طول سال، ارتباط جوانان هنرمند با اساتید بخش‌های مختلف را به شکل مستمر و پیگیرانه به‌گونه‌ای برقرار سازند تا روند شناخت و کشف استعدادهای جوان برای تربیت هنرمندان حرفه‌ای نسل آینده با آسیبی به نام نگاه مقطعی جشنواره‌ای مواجه نشود.

بیست و ششمین جشنواره ملی هنرهای تجسمی جوانان ایران به دبیری "رضوان صادق‌زاده" با شعار "نرسیده به درخت، دو قدم مانده به گل" از سی‌ام مرداد تا سوم شهریور ماه ۱۳۹۸ در ایلام برگزار خواهد شد.