سرویس تجسمی هنرآنلاین: هشتمین دوره فستیوال "دسترسی محدود" توسط جامعه نیومدیا این هفته در چند نقطه از شهر تهران در زمینه ویدیو، فیلم کوتاه، انیمیشن و آثار شنیداری برگزار می‌شود.

فستیوال دسترسی محدود سال 2007 در فضای کوچکی با نام پارکینگ، به عنوان یک جشنواره مستقل برای ویدیو، صدا و اجرا تاسیس شد و بسیاری از هنرمندان ایران و جهان آثار خود را در آن به نمایش گذاشتند. این جشنواره از مراکز مهمی دعوت می‌کند و در سال‌های گذشته با مؤسسات مختلف در برلین، استکهلم، هلسینکی، قاهره، لیوبلیانا، پاریس، تورنتو، سان فرانسیسکو، وین، مونترال، بروکسل، لاهه و دوبلین همکاری کرده است.

فسیتوال دسترسی محدود ۸، توسط پروژه‌های پارکینگالری با همکاری پروژه‌های آران، مدرسه‌ هنر و ادبیات بیدار، پروژه‌های نیومدیا، پلت‌فرم ۳، استودیو مارکف و موسسه‌ فرهنگی تیرافکن برگزار می‌شود و این 6 مکان به طور موازی میزبان اجراهای صوتی-تصویری، نشست‌ها، کارگاه‌ها و استودیو ویزیت‌ها هستند. همچنین فراز انوشه‌پور، نبراس هویزاوی، مینو ایران‌پور، امیرعلی قاسمی و کلکتیوهایی همچون سروصدا و انیمیشن تجربه، کیوریتورهای این رویداد هستند.

برنامه‌های نمایش فیلم و ویدیو با عنوان "مجمع دسترسی محدود" در سه فضای پروژه‌های آران، مدرسه  هنر و ادبیات بیدار و پروژه‌های نیومدیا در گردش خواهد بود. این برنامه طبق سنت سال‌های گذشته، بدنه‌ و بخش مهمی از فستیوال را شامل می‌شود و شامل آثاری خواهد بود که از طریق فراخوان عمومی یا با نگاه دوباره به آرشیو ویدیویی پارکینگالری گرد هم آمده‌اند، و به طریقی کنار هم قرار داده شده‌اند تا بُرِشی باشد از آنچه در ماه‌های اخیر ساخته و پرداخته شده یا در اثر زیر و رو کردن لایه‌های زیرین بایگانی‌ها به سطح آمده ‌است.

همچنین مجموعه‌ای از چیدمان‌های ویدیو و صدا که در سال‌های اخیر در ایران و جهان به نمایش در آمده‎اند، در پروژه‌های آران به نمایش در خواهد آمد. آثاری از حسین والامنش، قدرت‌الله عاقلی، بهار صمدی، شیلان برهانی، مهدی شیری، ژاله نساری، طرلان لطفی‌زاده و سارا آصفی در این بخش به نمایش درمی‌آید.

پلتفرم ۳ میزبان بخش انیمیشن تجربی دسترسی محدود خواهد بود. مجموعه‌ای از چیدمان‌ها، برنامه‌‌های نمایش فیلم، کارگاه‌ها و پروژه‌های مشارکتی، به ابتکار گروه هنرمند‌گردان "انیمیشن؛ تجربه" به نمایش درمی‌آید.

استودیو مارکف در طی فستیوال سکویی خواهد بود برای تمرکز بر صدا و اجراهای دیداری -شنیداری. همچنین در ساعت‌های مختلف چیدمان‌ها، نشست‌ها و زمان‌هایی آزاد برای به اشتراک‌گذاری تجربیات هنرمندان حوزه صدا به طور زنده اختصاص یافته است.

"ورزش‌های ویدیویی" به انتخاب امیرعلی قاسمی، بخش موازی است که در موسسه فرهنگی تیرافکن با نمایش آثاری از خسرو سینایی، صادق تیرافکن، فریدون آو، احسان ارجمند، نگار فرجیانی، نوگل مظلومی و محمد شیروانی برپا خواهد بود. "ورزش‌های ویدیویی" مجموعه‌‌ای از آثار ویدیویی چند نسل هنرمندان است که به مقوله‌ ورزش از منظری شخصی پرداخته‌اند و نگاه‌هایشان گاه از منظری انتقادی به خود و دیگری بازتاب و گسترش می‌یابد.

علاقه‌مندان برای دریافت اطلاعات بیشتر می‌توانند به وب‌سایت فستیوال: www.limitedaccessfestival.com مراجعه کنند.