به گزارش هنرآنلاین، نشست خبری رونمایی دومین شماره مجله تخصصی هنرهای تجسمی پشت‌بام،‌ با حضور فرشید پارسی‌کیا مدیرمسئول، صاحب‌امتیاز و سردبیر مجله، حمید جانی‌پور، زروان روح‌بخشان و کیانوش معتقدی اعضای شورای سیاست‌گذاری و آرش سلطانعلی مدیرمسئول مجموعه فرهنگی هنری ایده، در گالری ایده برگزار شد.

در ابتدا آرش سلطانعلی، پس از خوش‌آمدگویی به حضار و اصحاب رسانه از تلاش دوستان پشت‌بام جهت نشر این مجله تخصصی و ارائه مطالب مفید در این حوزه تشکر کرد.

فرشید پارسی‌کیا، ضمن عرض خوش‌آمد و سپاس از مجموعه ایده ، مجله پشت‌بام را این گونه معرفی کرد: نشریه پشت‌بام در دو فرمت کاغذی و آنلاین با دو تیم مجزا و محتوای مستقل از اسفند ماه سال 97 شروع به کار کرده است.

پشت‌بام کاغذی فصلنامه‌ای است با رویکرد تاریخی – تحلیلی، که هر شماره آن به یک پرونده می‌پردازد و تلاش می‌کند با تحلیل جریان‌های مرتبط، پژوهش‌نامه‌ای در قالب کتاب با خوانش تفسیری و تحلیلی ارائه کند.

پارسی کیا ادامه داد: شماره دوم نشریه پشت‌بام با موضوع "انجمن هنری خروس‌جنگی" در 240  صفحه منتشر شده است. این انجمن در سال 1327 فعالیت خود را حمایت از هنر مدرن آغاز کرده است. مؤسسین انجمن هنری خروس‌جنگی جلیل ضیاپور، ‌غلامحسین غریب و حسن شیروانی بودند،  مصطفی کمال پورتراب در ابتدا همراه آنان بوده که خیلی زود جدا شده و منوچهر شیبانی از فعالان این انجمن، با شروع نشریه همکاری خود را با آنها آغاز کرده است. حضور افرادی از جمله نیما یوشیج، بهمن محصص و سهراب سپهری به صورت میهمان در کنار انجمن دیده می‌شود. دور سوم نشریه خروس‌جنگی با هوشنگ ایرانی و تندروی‌های او قوت گرفت. غریب در این مورد جمله معروفی دارد: "عنوان خروس‌جنگی را من انتخاب کردم،‌ نشان خروس‌جنگی را ضیاپور طراحی کرد، اما خروس‌جنگی واقعی ایرانی بود." نشریه خروس‌جنگی در دور اول به دلیل حضور ضیاپور بیشتر در فضای هنرهای تجسمی حرکت کرده و در دور دوم  به دلیل حضور ایرانی در فضای ادبیات گام برداشته است.

مدیرمسئول نشریه پشت‌بام افزود: صفحات ابتدایی پشت‌بام به سال‌شمار خروس‌جنگی می‌پردازد که از سال 1289 تا 1335 را در برمی‌گیرد و به روند و گستره این انجمن، افراد تاثیرگذار و مقتضیات زمان آن می‌پردازد، و اطلاعات مهم هر سال را ارائه می‌دهد. در ادامه این شماره با آثار و نوشتاری از  شمس آقاجانی،‌ ماهرخ باقری،‌ فرشید پارسی‌کیا، فرهنگ پارسی‌کیا، زهرا پاشایی، مرجان تاج‌الدینی، حمید جانی‌پور،‌ سیامک دل‌زنده، یحیی ذکاء، آزاد روح‌بخشان، زروان روح‌بخشان، گلنوش زنجان‌پور، خسرو سینایی زکیه شادلو، حمیدرضا شش‌جوانی، محمد شمس لنگرودی، محسن شهرنازدار، جلیل ضیاپور، فرید قاسمی، بهنام کامرانی، یوریک کریم‌مسیحی ، نرگس مرندی، کیانوش معتقدی، به بررسی انجمن خروس‌جنگی و کارکردهای آن پرداختیم.

در ادامه کیانوش معتقدی گفت: یکی از دغدغه‌های ما در مجله پشت‌بام ارائه نگاه و نقدی منصفانه نسبت به تاریخ هنر ایران و جریانات تاثیرگذار در شکل‌گیری هنر مدرن است. همچنین یکی از ویژگی‌های هر شماره ارائه کتابشناسی با هدف معرفی کلیه منابع مطالعاتی فارسی و لاتین برای مطالعه بیشتر علاقه‌مندان است.

زروان روح‌بخشان نیز با اشاره به سال‌شمار هر پرونده درباره روند پژوهش و تدوین سال‌شمار توضیح مختصری ارائه داد و در ادامه افزود: هوشنگ ایرانی را اغلب به عنوان شاعری رادیکال می­شناسند حال آن­که از وی طراحی­های منحصر به فردی به جا مانده که نیمی از آنها در این شماره به چاپ رسیده است. مطالب مفید و تکمیلی درباره موضوع شماره دوم مجله پشت‌بام ارائه دادند.

گفتنی است مراسم رونمایی شماره دوم "پشت بام" با حضور خسرو سینایی و شمس لنگرودی همراه با اکران فیلم‌ "نقاشی مدرن ایران" از خسرو سینایی و فیلم "شاعر، شاعران" از حمید جانی‌پور، ‌به همراه نمایش اصل نشریات خروس‌جنگی، کویر و ضمیمه‌ها و لوازم شخصی استادان جلیل ضیاپور و غلامحسین غریب در تاریخ 3 مرداد 1398 ساعت 18 تا 21 با حمایت موسسه فرهنگی هنری ایده  برگزار خواهد شد.