به گزارش هنرآنلاین به نقل از روابط‌عمومی فرهنگستان هنر، مراسم تودیع رئیس پیشین و معارفه سرپرست جدید پژوهشکده هنر، عصر دیروز، یکشنبه 23 تیرماه با حضور علیرضا اسماعیلی سرپرست فرهنگستان هنر، مدیران این فرهنگستان و اعضای هیات‌علمی و کارکنان پژوهشکده هنر برگزار شد.

در این مراسم علیرضا اسماعیلی، از هادی ربیعی عضو هیات‌علمی دانشگاه هنر و رئیس سابق پژوهشکده هنر، برای انجام فعالیت‌های علمی و پژوهشی‌ای که در مدت مدیریت او به انجام رسید، قدردانی کرد.

عبدالحسین لاله، متولد 1341 در تبریز است و مدرک دکتری تخصصی رادیو، تلویزیون و سینما، و دکتری تخصصی دراماتورژی از دانشگاه آنکارای ترکیه دارد. او تدریس در دانشکده سینما و تئاتر‌ دانشگاه هنر، دانشگاه ‌آزاد اسلامی (تهران‌مرکز‌)، دانشکده ‌صداوسیما‌، دانشکده ‌خبر‌، دانشگاه هنر تبریز و دانشکده نبی‌اکرم تبریز را در کارنامه خود دارد.

او همچنین دارای تالیفات، ترجمه‌ها و مقالات علمی بسیاری است که از این میان می‌توان به کتاب‌های تبیین جایگاه داستان در ادبیات نمایشی، دلایل موفقیت سینمای ایران در جهان، تخیل در عصر سینمای دیجیتال، ترجمه یادداشت‌هایی در مورد سینمای ترکیه نوشته نیلگون آبیسل، و مقالاتی چون "ب‍ام‍داد خ‍م‍ار، م‍ح‍ک‍م‍ه‌ اش‍راف‍ی‍ت"، "نقد بومی و بایسته‌های فرهنگی"، "سینمای ملی، مولفه‌های متناقض" و... اشاره کرد.

از فعالیت‌های هنری لاله، نویسندگی و کارگردانی آثار تلویزیونی و نمایشی است که از آن جمله می‌توان به اپرت حیدربابا سلام، رکورددار تئاتر ایران اشاره کرد که در سه دهه حضورش، 9 سال به روی صحنه رفته است.

مدیریت گروه ادب‌وهنر شبکه دو سیما از سال 1378 تا 1382، ریاست دبیرخانه شورای هنر از سال 1378 تا 1381، ریاست دفتر رئیس فرهنگستان هنر از سال 1378 تا 1380، ریاست مرکز تحقیقات مردم‌شناسی (انجوی) صداوسیما از سال 1386 تا 1389 از جمله سوابق اجرایی عبدالحسین لاله است.