به گزارش هنرآنلاین، مجموعه‌ای از دوره‌های مختلف کاری محمدعلی شیوایی با آثار نقاشی‌‌ و کولاژهای پارچه‌ای سوررئالیستی و سمبولیک، پرتره‌ها و سازهای کوبیستی او در گالری آرتیبیشن به نمایش گذاشته می‌شود. 

کاکو از اولین هنرمندان علاقمند به شیوۀ کوبیسم و کلاژ در ایران بود که به‌دلیل روحیۀ عرفانی و انزواطلبی‌اش‌ کمتر شناخته شده است. او در ابتدا با پیروی از ونگوگ در هنرهای زیبای تهران نقاشی را به‌طور جدی آغاز کرد و سپس با ادامۀ تحصیلات خود در مدرسۀ بوزار فرانسه(Beaux-art)  و الهام از آثار امپرسیونیسم و نقاشانی چون کلودمونه، ادوارد مونه، دگا، سیسلی و پیسارو نقاشی را ادامه داد. شیوایی به‌تدریج با عبور از امپرسیونیسم به طرف سزان و سپس پیکاسو و ژرژبراک کشیده بود و در دانشگاه هنرهای زیبای پاریس زبان‌زد اساتید دانشکده شد. او با تأثیرپذیری از آثار پیکاسو و براک، با بکارگیری خط و سطح و ترکیب فرم به فضایی دیگرگونه و بیان شخصی به کوبیسم اکسپرسیو رسید و با توجه به تفکرات عرفانی، سوژه‌ها و فضای آثارش رنگ شرقی به‌خود گرفت. سوژه‌های مورد علاقه او غالبا مردان و زنان نوازنده، طبیعت بیجان با میز و سازهای ایرانی مانند تنبک، تار، سه تار، دف و گاهی گل و ظرف میوه و بخصوص پرنده و هیاکلی با بدن انسان و سرهایی سمبولیک از حیوانات و اجسام نمادین بوده است.

شیوایی در طول سفرهایش بعد از تحصیل در فرانسه نمایشگاه‌هایی در پاریس، یونان، ایتالیا و اسپانیا برگزار کرد و در سال 1350 نیز در ایران اولین نمایشگاه کولاژ خود را برگزارکرد تا مردم این سبک را بشناسند. او اولین هنرمندی بود که سبک کوبیسم و کلاژ را در ایران رواج داد و خود نیز صاحب سبک کوپ‌اکسیرسیو شد. در این دوران گالری‌های سیحون، سپهری، کیهان، سبز، نقاش‌خانۀ فرشته، نیازی، هما و دوسالانۀ نقاشی، کارهایش را به نمایش گذاشتند. او در سال ۱۳۵۹ به زادگاهش شیراز بازگشت، دست از کار کشید و گوشه عزلت را برگزید. اما در سال 1371 با کمک خانواده‌اش نمایشگاه‌هایش را پیش گرفت و تا پایان عمر آثارش را با وجود بیماری خلق کرد. کاکو آخرین نمایشگاهش را در مهر ماه سال 1384 در گالری هما برگزار کرد و در چهارم مهرماه غریبانه با دنیا وداع گفت. آرتیبیشن اکنون میزبان آثاری از دوره‌های مختلف کاری اوست و از نقاشی‌بافته‌ها، کولاژهای پارچه‌ای سوررئالیستی و سمبولیک ایشان گرفته تا پرتره‌ها و سازهای کوبیستی او را در این نمایشگاه به نمایش می‌گذارد.

نمایشگاه آثار شیوایی13 تا 22 اردیبهشت در فضای گالری آرتیبیشن واقع در خیابان شریعتی، پایین‌تر از حسینیه ارشاد، نرسیده به همت، گل نبی(غرب)، میدان احمدی‌روشن(کتابی)، خیابان ساسانی‌پور، خیابان قندی(دریا)، پلاک 6 برگزار خواهد شد. در روز افتتاحیه این نمایشگاه از ساعت 16 تا 20 و در 9 روز بعدی از ساعت 11 صبح تا 8 شب و در روزهای تعطیل از ساعت 16 تا 20 برای بازدید عموم باز است. همچنین آثار این نمایشگاه برای علاقمندانی که در تهران سکونت ندارند به‌صورت آنلاین در سایت آرتیبیشن(www.Artibition.net) به نمایش گذاشته خواهند شد.