به گزارش هنرآنلاین به نقل از واحد ارتباطات و رسانه اداره کل هنرهای تجسمی، اختتامیه دومین جشنواره ملی مجسمه‌های نمکی نهبندان، عصر روز جمعه ۳۰ فروردین ماه با حضور سید مجتبی حسینی (معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی)، هادی مظفری (مدیرکل هنرهای تجسمی)، حجت‌الاسلام و المسلمین خزایی (امام جمعه نهبندان)، نظرافضلی (نماینده مردم نهبندان در مجلس شورای اسلامی)، ماشاالله کریمیان (فرماندار نهبندان)، ناصر نبی‌زاده (مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان خراسان جنوبی) و جمعی دیگر از مسئولان و هنرمندان برگزار شد.

نخست، سید مجتبی حسینی معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این مراسم گفت: امروز شاهد آئین اختتامیه دومین جشنواره ملی مجسمه‌های نمکی در جنوبی‌ترین نقطه استان خراسان جنوبی هستیم. رویدادی که با هنر دستان توانا و ذهن خلاق شما به پیامی رسا و زیبا تبدیل شده است. پیامی که زبان هنر، آن را به فصیح‌ترین بیان در طول قرن‌ها بازگفته است.

او با بیان اینکه رازی که هنر بیان می‌کند راز وحدت و امید است. افزود: ایران ما سرزمین اقوام و اقلیم‌های مختلف است. سرزمین گویش‌ها، آئین‌ها و سنت‌های مختلف که اگر آهسته و پیوسته در آن سیاحت کنیم می‌توانیم شاهد چندین و چند سرزمین باشیم.

حسینی ادامه داد: اگر ایران را با اکثر کشورهای جهان قیاس کنیم به نکته مهمی خواهیم رسید چرا که پیشینه اغلب کشورها یا به یک قوم می‌رسد یا به اقوامی به تعداد کمتر از انگشتان یک دست و کمتر کشوری وجود دارد که همانند ایران ۴ فصل و قوم‌ها و اقلیم‌های گوناگونی داشته باشد با این حال با وجود این حجم از تنوع ما همواره یکدل هستیم.

معاون هنری وزیر در این مراسم افزود: انسان ایرانی نه تنها پیوند دهنده شرق و غرب بوده است بلکه پیوسته کوشیده تا زمین و آسمان را از مسیر دشوار و دلپذیر فرهنگ و هنر به هم نزدیک کند.

او با اعتقاد بر اینکه مردم ایران می‌توانند از دل بدبختی‌ها، آسانی برآورند به برگزاری جشنواره مجسمه‌های نمکی در شهر بیرجند اشاره و اظهار کرد: هنرهای تجسمی، حدیث شیرین وحدت وامید است که به دستان شما در این جشنواره خاک نقش پذیرفت، شکل یافت، معنا گرفت، زبان باز کرد و پیامی گفت که می‌توان از این طبیعت دشوار و زیبا و در دل تنگناها کاری کرد کارستان. نوید آورد و ندا داد که کشور ما سرزمین فرصت‌های درخشان و استعدادهای شگفت‌آفرین است.

سپس نبی‌زاده، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان خراسان جنوبی ضمن عرض خیرمقدم به حاضران اظهار کرد: برگزاری جشنواره‌های محیطی به این شکل سختی‌های زیادی دارد و به همین خاطر هم از تمامی کسانی که در برگزاری این جشنواره به ما کمک و پشتیبانی کردند تشکر می‌کنم.

او با اشاره به حضور هنرمندان بومی در این جشنواره یادآور شد: امسال هنرمندان بومی و اهالی روستای تالاب نیز در کنار ما در این جشنواره حضور داشتند و پا به پای هنرمندان آثاری را به زیبایی خلق کردند.

نبی‌زاده خاطرنشان کرد: برگزاری جشنواره‌هایی همچون جشنواره‌های مجسمه‌های نمکی از هر جهت رویداد خوبی است که مهم‌ترین پیامدهای برگزاری آن‌ها می‌تواند توجه به داشته‌های بومی و رونق اقتصادی و توریستی این مناطق باشد.

در ادامه طاهر شیخ‌الحکمایی هنرمند پیشکسوت مجسمه‌ساز و رئیس هیأت داوران دومین جشنواره مجسمه‌های نمکی معماری‌های شهر بیرجند را از نمونه‌های هنر بومی این استان برشمرد و اظهار کرد: من نگران هستم که معماری‌های جدید جای این هنرهای بومی را بگیرند و این هویت ملی را از بین ببرند. همانند خیلی از بناهایی که تاکنون از بین رفتند و ما امیدواریم که بار دیگر احیا شوند.

او همچنین در بخش دیگری از سخنان خود به حضور هنرمندان بومی در این جشنواره اشاره و اظهار کرد: خوشحالم جمعی از هنرمندان بومی در اینجا حضور پیدا و تلاش کردند یک رویداد هنری را رقم بزنند. تنوع آثار در این رویداد هنری آنقدر زیاد بود که حتی مقایسه دو اثر را برای هیأت داوران سخت کرد. به هر صورت هیأت داوران تلاش کرد که با دقت نظر و معیارهایی که از پیش مشخص شده بود آثار را داوری کند.

در بخش پایانی این مراسم از هنرمندان برگزیده تقدیر شد. بر این اساس در بخش مجسمه‌سازان مدعو که به صورت افتخاری در این جشنواره شرکت کرده بودند، فرزین هدایت زاده، حسین داوری نژاد، بیژن غنچه پور، روح‌الله شمسی‌زاده، هومن سلیمی، حسین تک زارع، فخرالدین کاکاوند، مجید ضیایی و محسن ناصریان مورد تقدیر قرار گرفتند.

در ادامه پس از قرائت بیانیه هیأت داوران نفرات برتر در بخش رقابتی جشنواره مجسمه‌های نمکی اعلام شد. مورد دستجردی از خراسان رضوی برای اثر دعای باران تندیس و لوح تقدیر جشنواره را به عنوان نفر برگزیده دریافت کرد. همچنین محمدجواد جعفری و علیرضا پویایی مهر به ترتیب برای اثر عارضه کویر و اثر مادر نفرات دوم و سوم این جشنواره اعلام شدند.

در این مراسم از هر ۱۶ گروهی که در بخش بومی در جشنواره مجسمه‌های نمکی شرکت کرده بودند تقدیر به عمل آمد. همچنین تابلویی از هنر صنایع دستی منطقه نهبندان به عنوان یادبود به سید مجتبی حسینی معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اهدا شد.

شایان ذکر است ،این رویداد هنری با حمایت اداره هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در کیلومتر 100 جاده بیرجند به نهبندان ،تالاب کجی نمکزار نهبندان برگزار شد .