به گزارش هنرآنلاین، مدیر کل هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حاشیه برگزاری دومین جشنواره ملی مجسمه‌های نمکی در تالاب کجی نمکزار نهبندان گفت: اداره کل هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در برنامه جدید خود، پتاسیل هنری هر یک از شهرهای ایران را شناسایی، سازماندهی و معرفی می‌کند. در مورد دومین جشنواره ملی مجسمه‌های نمکی، باید بگویم بوم و اقلیم خراسان جنوبی به خوبی مورد بررسی و شناسایی قرار گرفته و این رویداد هنری از حالت منطقه‌ای و استانی خارج شده و در سطح ملی برگزار خواهد شد. اعتباراتی که سال جاری صرف برگزاری این جشنواره شده حداقل سه برابر سال‌های گذشته است.  

وی افزود: برنامه‌های هنری که در استان‌ها برگزار می‌شود، سازمان‌ها و ادارات زیادی را درگیر می‌کند که این مهم در فضای آبادانی استان بسیار حایز اهمیت است. اگر رویداد فرهنگی و هنری درست برنامه‌ریزی شود، می‌تواند سایر سازمان و ارگان‌ها را با خود همراه سازد تا نهایت با پایان یافتن جشنواره، خیر و برکاتش برای مردم بومی محل باقی بماند. به عنوان مثال اگر قرار است برای یک جشنوراه، منطقه‌ای آسفالت شود، خدمات بهداشتی و رفاهی بیشتری نیز به آنجا برود با تمام شدن آن رویداد این بهره برداری استمرار خواهد داشت و به آبادانی منطقه کمک خواهد کرد.

هادی مظفری ضمن بیان اینکه استان‌ها باید دنبال رویدادهای خلاقه بروند اضافه کرد: ما از اینکه تمامی استان به یک شکل و به صورت یونیفرم مانند، جشنواره عکس، نقاشی، تصویر گری، گرافیک و... داشته باشند، استقبال نمی‌کنیم. از جشنواره مجسمه‌های نمکی، حمایت کردیم زیرا ویژگی بومی بیرجند و شهر نهبندان و تالاب کجی نمکزار... متعلق و مختص آن منطقه است. این رویدادها باعث میشود سایر استان‌ها نیز اقلیم خودشان را کاوش کنند و پتاسیل خود را معرفی کرده تا با حمایت و پشتیبانی‌های اداره کل هنرهای تجسمی آنها را بالفعل گردانند. با شناخت  ظرفیت‌ها به مخاطب دو اتفاق خواهد افتاد: نخست آن که ظرفیت گردشگری کشور معرفی می‌شود و به گردشگری هنری کمک بزرگی خواهد شد و در ثانی، هنرمندان بومی فرصت تمرکز بر برگزاری رویدادی هنری را در قلیم خود پیدا می‌کنند.

مدیر کل هنرهای تجسمی اضافه کرد: سعی داریم، هنر منطقهای و بومی هر اقلیم را شناسایی و با توجه به شرایط ویژه هر استان جشنواره و رویداد هنری تعریف کنیم. از هنر سفال و سرامیک در زاهدان بیشتر استقبال می‌کنیم. رویدادهای عکاسی را در تبریز، آبادان و مشهد، نقاشی را در گیلان و مازندران، گرافیک در شیراز، هنرهای جدید در یزد، مجسمه در کرمان و... برگزار می‌کنیم. این اتفاق را به عنوان سالانه‌های هنرهای تجسمی آغاز کردیم تا بتوانیم در هر جای ایران یک نشان، نماد و رنگی را تعریف کنیم. این نماد، نشانگر و معرف هنر آن استان و آن اقلیم خواهد بود.

IMG-20190414-WA0001

او در پایان به حضور پیشکسوتان در کنار هنرمندان بومی اشاره کرد و گفت: در اینگونه رویدادها باید با دعوت و حضور از هنرمندان پیشکسوت و طراز اول هر رشته هنری، هنرمندان بومی را تقویت کرده و در عین حال هنرمندان هر اقلیم را شناسایی و به مرکز و به فضای ملی معرفی کنیم تا فرصت بهتر دیده شدن را برای هنرمندان منطقه‌ای فراهم سازیم.

گفتنی است، دومین جشنواره ملی مجسمه‌های نمکی شهر نهبندان و تالاب کچی نمکزار با شرکت 25 گروه دو نفره ، 15 گروه از هنرمندان بومی ، هنرمندان پیشکسوت حوزه مجسمه‌سازی و هنرجویان برتر هنرستان‌های هنرهای زیبا از عصر 28 فروردین ماه آغاز و بعد از ظهر 30 فروردین با برپایی مراسم اختتامیه و معرفی گروه‌های برتر پایان می‌یابد.

شایان ذکر است این رویداد هنری با حمایت اداره هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در کیلومتر 100 جاده بیرجند به نهبندان ،تالاب کجی نمکزار نهبندان برگزار خواهد شد.