سرویس تجسمی هنرآنلاین: نمایشگاه آثار گونتر اوکر با نام "کرنش به حافظ" در موزه هنرهای معاصر اصفهان برپاست. این هنرمند آلمانی مجموعه "کرنش به حافظ" را با برداشت از خاطرات سفر اول خود به ایران به وجود آورده است. این مجموعه که پیش از این در بنیاد لاجوردی، موزه امام علی (ع) و حافظیه شیراز به نمایش درآمده بود شامل آثار چاپی گونتر اوکر است که با الهام از غزلیات حافظ خلق شده‌اند.

همچنین این آثار در کتابی با همین نام توسط انتشارات هنر معاصر وابسته به بنیاد لاجوردی چاپ و منتشر شده که شامل 42 اثر چاپی با الهام از ۳۰ غزل حافظ است. نسخه‌ای از این آثار چاپی نیز به موزه هنرهای معاصر تهران اهدا شده است.

گونتر اوکر، هنرمند 88 ساله آلمانی از هنرمندان گروه "صفر" (زیرو) بوده و تمایلات شرقی و عرفانی در آثار او مشهود است. اوکر همراه گروه " صفر" که جریانی پیشرو پس از جنگ ‌جهانی دوم در آلمان بود، راه هنر را از نقاشی سنتی به سوی هنری رهنمون کرد که از مواد، رسانه‌ها و تکنیک‌های نو بهره می‌جست.

روند شکل‌گیری آثار اوکر همواره متأثر از تجربیات زندگی‌اش بوده است. در آثار او زندگی و هنر چنان در هم تنیده‌اند که گویی هیچ کدام موجودیت مستقلی ندارند. یکی از ویژگی‌های این هنرمند، گرایش او به برگرفتن مفاهیم از حوزه‌های گوناگون فرهنگی و وارد کردن آنها به جهان آثار خود است. او این تمهید را به شیوه‌ای برای اندیشیدن در مورد خود هنر تبدیل کرده است.

آثار اوکر با اینکه در نگاه اول ساده می‌نمایند، اما عمیقاً دارای پیچیدگی‌های فکری هستند. اوکر علاقه‌ زیادی به فرهنگ‌های جهان دارد و حاصل این علاقه سفرهای بسیار او به اقصی نقاط جهان است. سفرهایی که تجربه آنها، جوهره بسیاری از آثارش را در بر گرفته‌اند و آثارش باز نمود رنج آدمی است.

نمایشگاه "کرنش به حافظ" تا 23 فروردین در موزه هنرهای معاصر اصفهان برپاست.