به گزارش هنرآنلاین، بهداد لاهوتی درباره "دستگاه" گفت: ایده نمایشگاه "دستگاه" در امتداد اثر "صلح براى همسایه" که در بینال مجسمه‌سازی پنجم نمایش داده شد، شکل گرفت. آن اثر متشکل از ٣٦٥ قطعه از اعضای بدن انسان بود که با باند گچى ساخته شده بود و پوسته یک کره دو مترى را پر می‌کرد.

او افزود: اتفاقات، تفکرات و حواشى زندگی خودم و جامعه معمولاً موضوعات کارى من هستند و دوست دارم آثارم برای مخاطب سوال به وجود آورند و آنها را به تفکر وا دارد. بی‌شک اتفاقاتی که در جهان و خاورمیانه رخ میدهد؛ جنگها، اخبار و اتفاقاتی که در زندگی خانواده و دوستانم رخ میدهد من را متاثر میکنند و این موضوع به نوعی هنگام خلق اثر ذهن مرا درگیر خود میکنند.

او درباره ایده فرش گفت: از حدود یک سال قبل در فکر خلق این اثر بودم. من آدم تجربه‌گرایی هستم و هنگام خلق اثرم همواره متاثر از تفکرات و اتفاقات متعددی هستم. فرش جنگ، تنها برای خاورمیانه پهن نشده است و همه مردم دنیا تنها یک قدم با این فرش فاصله دارند.

این مجسمه‌ساز ادامه داد: انسان امروزی جنگ را هرلحظه تجربه می‌کند او در حالی که روی مبل راحتی خانه‌اش نشسته و پایش را روی پایش انداخته با روشن کردن تلویزیون، فجایعی را ببیند که کیلومترها با او فاصله دارد و گاه حتی با جای متاثر شدن از تماشای صحنه جنگ لذت می‌برد. رسانه‌ها با انسان امروزی کاری کرده‌اند که نسبت به وقوع جنگ‌ها و فجایعی که به بار می‌آورند بی‌تفاوت شده‌اند.

لاهوتی درباره چگونگی اجرای اینستالیشن "دستگاه" گفت: این اثر از 1397 قطعه پرینت سه بعدی از دست و پای زنان که قربانیان اصلی جنگ‌ها هستند، تشکیل شده است. قطعه‌هایی که پس از انفجار کنار همدیگر گذاشته شده‌اند. این قطعات به شکل فرشی درابعاد 6 در 4 مترمربع چیدمان شده و چیدمان این پروژه 12 روز طول کشیده است.

او افزود: پروژه دستگاه متشکل از یک چیدمان به همراه صدا و متن کناری است. صدای این اثر حاصل شمارش رج‌ها و برخورد قطعات در هنگام نصب به همراه صداى ماشین فرش‌بافى است. متن مانند فرش و صدا گذارى هویتى مستقل دارند و هر یک تلاش می‌کنند تا ابعاد مختلفى از اثر را براى مخاطب به نمایش بگذارند.

در کنار نمایشگاه دستگاه، گالری هدایت تعدادی از مجسمه‌های اخیر و پیشین بهداد لاهوتی را در بخش دیگر گالری به نمایش گذاشته است.

بهداد لاهوتى متولد ١٣٥٥ تهران است. او عضو هیات مدیره انجمن هنرمندان مجسمه ایران دوره ششم و هشتم بوده است. او عضویت در شوراى سیاست‌گذارى و دبیر اجرایى بینال هفتم مجسمه‌سازى تهران ١٣٩٦ و عضو شوراى سیاست‌گذارى و انتخاب آثار سمپوزیوم هشتم تهران ١٣٩٥، دبیر سمپوزیوم پدیده مشهد ١٣٩٣، عضو شوراى دبیران بینال ششم مجسمه‌سازى تهران ١٣٩١ و دبیر اکسپوى مجسمه ١٣٩٠  را در کارنامه کاری خود دارد . او تاکنون شش نمایشگاه انفرادی در گالری‌های آران، ابن سینا و سرو برپا کرده است و آثارش را تاکنون در بیش از 50 نمایشگاه گروهی به نمایش گذاشته است.

نمایشگاه "دستگاه" تا 18 اسفندماه در گالری هدایت واقع در خیابان نجات اللهی کوچه ششم پلاک 15 میزبان علاقه‌مندان خواهد بود. گالری همه روز جز سه شنبه‌ها از ساعت 15 تا 19 میزبان علاقه‌مندان است.