به گزارش هنرآنلاین، "سیف الله صمدیان" در آغاز این نشست گفت: با توجه به افزایش چند برابری شرکت‌کنندگان تصویرسال، پیشنهاد جدی مبنی برگسترش فضای نمایشگاهی خانه هنرمندان ایران دارم.

او افزود: سال ۸۲ که تصویر سال را راه اندازی کردیم،  هنوز فضای نمایشگاهی خانه هنرمندان گسترش پیدا نکرده بود و ما تصویر سال را با حضور 120 عکاس در پشت بام این مجموعه برگزار کردیم.

او افزود: بعدها نیز چهار گالری جدید این مجموعه همزمان با برپایی جشن تصویر سال افتتاح شد. اما با وجود گسترش فضای نمایشگاهی خانه هنرمندان و افزایش تعداد شرکت کنندگان تصویرسال، فضای کنونی خانه هنرمندان دیگر پاسخگوی نیاز جشن تصویر سال و جشنواره فیلم تصویر نیست و امیدواریم که به فضای خانه هنرمندان ایران دو برابر شود.

صمدیان تصریح کرد: از حدود 10 سال پیش به بعد به این نتیجه رسیدیم که غیر رقابتی بودن را کنار بگذاریم از این رو بخش جایزه رسول‌اف را برای جوانان زیر 25 سال در نظر گرفتیم.

او در ادامه به بخش‌های تصویر سال اشاره کرد و گفت: نمایشگاه سالانه تصویر سال در بخش عکاسی در پنج شاخه خبری، ورزشی، هنر و هنرمند، خلاقه و مستند اجتماعی روی دیوار می‌رود. همچنین بخش کاریکاتور و گرافیک نیز به نمایش درخواهد آمد.

او افزود: ما در برگزاری و اهدای جوایز جشن تصویر سال ثابت کرده ایم که فراجناحی هستیم و در میان عکاسان شرکت کننده در این جشن شاهد حضور نماینده تمام جناح ها هستیم.

صمدیان ادامه داد: برایمان خوشایند است هر سال که می‌گذرد جشن تصویر سال برای هنرمندان شوری ایجاد می‌کندکه فراتر از سیاست به هنر می‌پردازند. لحظه زیباتری را در مراسم اهدای جوایز شاهدیم که روابطی فراتر از روابط اجتماعی و سیاسی شکل می‌گیرد.

او افزود: درکشور ما مرسوم شده که می‌گویند کار گروهی نمی‌توانیم انجام دهیم؛ اما ما با برگزاری شانزده دوره جشن تصویر سال ثابت کردهایم که در کشوری که بدون مصلحت‌گرایی جشنواره‌ای برگزار نمی‌شود، می‌توان یک جشنواره را به صورت مستقل و بدون حاشیه برگزار کرد.

صمدیان ادامه داد: امسال فیلم‌های یک دقیقه‌ای تولید کرده‌ایم که مروری بر آثار ۱۰ سال گذشته است و پس از انتشار این فیلم ها  در فضای مجازی بازخورد بسیار خوبی از آن ها گرفته ایم. به پاس گرامیداشت این جشن با همکاری بنیاد رسول اُف، ۹ جایزه ویژه به منتخبین۱۰ سال گذشته بخش "جوانان زیر 25 سال" اهدا خواهد شد. همزمان با برگزاری این دوره مروری بر آثار برگزیده سال‌های گذشته هم خواهیم داشت و فیلم های برگزیده درسالن ناصری و شهناز اکران خواهند شد.

او ادامه داد: همچنین به این مناسبت ۹ تندیس ویژه علاوه بر تندیس‌های معمول جشن تصویر سال و فیلم تصویر اهدا می‌شود که شامل، پنج تندیس در بخش عکاسی، دو تندیس در بخش سینما، یک تندیس در بخش نگاهی دیگر و یک تندیس در بخش کاریکاتور و کارتون است.

صمدیان افزود: طبق روال سال های گذشته درجشنواره "فیلم تصویر" آثاربرگزیده سه جشنواره فیلم "حقیقت"، "جشن خانه سینما" و "فیلم کوتاه تهران" در پنج سانس در سالن های شهناز و ناصری اکران خواهیم کرد.

دبیر شانزدهمین جشن تصویر سال افزود: امسال علاوه بر عکس‌هایی که روی دیوار خواهد رفت، در نمایشگر‌های خانه هنرمندان بخش دیگری از آثار به صورت مالتی مدیا پخش خواهد شد.

او همچنین از انتشار کتاب "ایران ما" خبر داد و گفت: در سال آتی "کتاب ایران ما" را منتشر می کنیم و امیدواریم با انتشار این کتاب زوایای مختلف فرهنگی، اجتماعی، سیاسی ایران را به جهانیان معرفی کنیم. این کتاب شامل ۳۰۰ عکس برگزیده است.

 او افزود: امسال برای نخستین بار ۱۶ پروژه عکاسی از ۱۶ عکاس به صورت مالتی مدیا در گالری نامی  پخش خواهد شد. در این بخش پروژه‌ عکاسی کیمیا رهگذار (پرتره‌های استودیویی و پولاروید)، پروژه عکاسی مصطفی نوده (ما هیچ، ما نگاه)، پروژه عکاسی ستاره سرداری (عکس‌های زندگی روزمره "نرگس آبیار" کارگردان سینما)، پروژه عکاسی افشین آریافر(بر مدار عدم و عکس‌های قدیمی خانواده‌های ایرانی)، پروژه عکاسی ارسلان امانتی (اینجا، مراقب خنده‌های خود باشید/ آسایشگاه بیماران ذهنی)،پروژه عکاسی محمدرضا قوام‌پور (مجموعه صورت بی‌نقاب/ پرتره‌های اهالی سینمای ایران)، پروژه عکاسی حسین محمودی و کاوه مناف‌زاده (رگه‌های شور/ عکس‌های دریاچه ارومیه)، پروژه عکاسی احمد معینی‌جم (مجلس شورای اسلامی در سال 97)، حامد ملک‌پور (بازی های آسیایی جاکارتا 2018)، میلاد بهشتی (استادیوم خانوادگی/ پخش زنده جام جهانی فوتبال 2018)، نعیم احمدی (فوتبال جام ملت‌های آسیا)، امین جمالی (عکس‌های ورزشی المپیک و جام جهانی) منا هوبه فکر و مقداد مددی (جام جهانی فوتبال 2018)، گزیده کارتون‌ها و کاریکاتورهای منتشر شده در مطبوعات ایران 1397 به کوشش آروین و مالتی مدیای عکس‌های برگزیده بخش "ایران ما" با موسیقی فردین خلعتبری در گالری نامی به نمایش در می‌آید.

صمدیان ادامه داد: در شانزدهمین جشن تصویر سال۹۰۰ عکس بر روی دیوار خواهد رفت و با توجه به گرانی چهار برابری هزینه این کار، تلاش کردیم منابع آن را فراهم کنیم. این جشنواره از هیچ گونه بودجه دولتی استفاده نمی‌کند و تنها با سرمایه اسپانسر‌ها برگزار می شود.

 صمدیان درباره هیات داوران بخش‌های مختلف تصویرسال گفت: حسن فتحی، رخشان بنی‌اعتماد، پیمان شادمانفر، پیروز کلانتری، ساعد نیک‌ذات و مهناز افضلی، هیات داوران بخش فیلم هستند. هیات داوران بخش گرافیک شامل مجید بلوچ، ابراهیم حقیقی وکوروش پارسانژاد، هیات داوران بخش کاریکاتور نیز شامل کامبیز درم‌بخش، جمال رحمتی و بزرگمهر حسین‌پور، هیات داوران بخش عکس نیز شامل رعنا جوادی، رضا معطریان و مهدی وثوق‌نیا هستند.

 به گفته صمدیان، شانزدهمین جشن تصویر سال و جشنواره فیلم تصویر ساعت 16 سوم اسفندماه با رونمایی از کتاب عکس‌های فیلم‌های سینمایی"گاو" ، "ناخدا خورشید" و "باد صبا" و نمایش فیلم سینمایی "قصر شیرین" آغاز می‌شود.

شانزدهمین جشن تصویر سال وجشنواره فیلم تصویر از سوم تا 24 اسفند در خانه هنرمندان ایران برگزار می شود.