سرویس تجسمی هنرآنلاین: چهارمین جشنواره سراسری دانشجویی ژکال مانند سه دوره گذشته در پی کشف استعدادهای جوان و هنرمند در دانشگاه‌ها است و سعی دارد تا با برگزاری جشنواره تخصصی نقاشی، توجه به مطالعه و دانشِ روز در این زمینه را به دانشجویان یادآوری کند و این امکان را به آن‌ها بدهد تا بتوانند توانایی خود را در فضایی حرفه‌ای به نمایش گذاشته و مورد ارزیابی قرار دهند.

شرکت‌کنندگان در این جشنواره باید دانشجوی یکی از موسسات آموزش عالی، وزارت علوم و فناوری جمهوری اسلامی ایران در هر یک از مقاطع تحصیلی کارشناسی و کارشناسی ارشد باشند. همچنین تمامی دانشجویان رشته نقاشی که حداکثر یک سال از تاریخ پایان‌نامه آنها می‌گذرد می‌توانند در بخش غیررقابتی نمایشگاه شرکت کنند.

هر هنرمند می‌تواند حداکثر با سه اثر که زمان خلق آنها مربوط به دو سال اخیر باشد، در جشنواره شرکت کند. موضوع و تکنیک اثر، آزاد است و اثر می‌تواند نقاشی، چاپ دستی، کلاژ یا طراحی باشد.

ثبت‌نام و ارسال آثار فقط از طریق وب‌سایت جشنواره به نشانی  www.jokalfestival.com امکان‌پذیر است و علاقه‌مندان از ۱۵دی تا ۱۵ بهمن‌ماه برای ارسال فایل آثار خود فرصت دارند.

نمایشگاه آثار در تاریخ ۲۳ فروردین‌ماه ۱۳۹۸ برگزار می‌شود.

 

فراخوان جایزه طراح جوان ژکال

در دوران معاصر در زمانه ظهور رسانه‌های جدید، دیگر طراحی تحت سیطره نقاشی نبوده بلکه خود را به عنوان یک مدیوم هنری  مستقل مطرح می‌کند. اهمیت طراحی به عنوان یک فرم بیانی آزاد و خلاقانه هنری، ما را بر آن داشت تا جشنواره چهارم نقاشی ژکال با اخذ رویکردی تازه و در بخشی با عنوان "جایزه طراح جوان" این مدیوم هنری را نیز در حیطه توجه خود قرار دهد. هدف این بخش آن است تا ضمن معرفی هنرمندان خلاق و جوان، بر ضرورت نگاه خلاقانه در  نقاشی و اهمیت نگاهی نو به طراحی تاکید شود.

شرکت‌کنندگان الزاما باید دانشجوی یکی از موسسات آموزش عالی، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری جمهوری اسلامی ایران در هر یک از مقاطع تحصیلی کارشناسی و کارشناسی ارشد باشند.

موضوع و تکنیک اثر آزاد است و علاقه‌مندان به شرکت در جایزه‌ طراح جوان باید از تاریخ ۵ دی تا ۱۵ بهمن‌ماه، آثار خود را با هشتگ " #ژکال_طراح_جوان" در صفحه‌ اینستاگرام خود پست کنند.

داوری مرحله اول از روی آثار تگ شده انجام می‌شود. لازم به ذکر است به دلیل انتخاب طراح و نه یک اثر صرف، خلاقیت و توانایی‌های عمومی هنرمند جزو ملاک‌های داوری خواهد بود. از این رو وجود دیگر آثار طراحی هنرمند در صفحه‌ اینستاگرام وی امکان ارزیابی دقیق‌تر را فراهم می‌نماید.

اثر برتر به بخش نمایشگاهی راه خواهد یافت. این دوره جایزه طراح جوان با حمایت دکتر جمال عرب‌زاده و به داوری داریوش حسینی برگزار می‌شود.

علاقه‌مندان برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند به نشانی‌های زیر مراجعه کند :

Website:   www.jokalfestival.com

Telegram:  t.me/jokalfestival

Instagram: jokalfestival