به گزارش هنرآنلاین، در حاشیه برگزاری هشتمین دوره از جشنواره فیلم ایرانسی‌ "ÍRÁN:CI" و با همکاری مرکز سینمای فارسی (FCC) مجموعه پوسترهایی از تولیدات سینمایی کانون پرورش فکری کودکان در گالری سینمایی "تری پوستر" به نمایش در آمده و تا پایان ماه ژانویه سال آتی میلادی در این مجموعه قابل دیدن است. این پوسترها گزیده آثاری است که توسط هنرمندان برجسته‌ای از جمله مرتضی ممیز، عباس کیارستمی، فرشید مثقالی و  ابراهیم حقیقی در کانون پرورش فکری کودکان از آغاز کار تا سال 1370 تولید شده است.  

علی بختیاری، کیوریتور این مجموعه با اشاره به اینکه بر اساس علاقه شخصی از اوایل دهه 1380 شروع به گردآوری این مجموعه کرده است، می‌گوید: "در طول این سال‌ها، این مجموعه بزرگ تر و بزرگ تر شد تا کم کم به علت پوشش های تاریخی-فرهنگی قابل مطالعه شد. تا به امروز از دل این مجموعه بسیاری نمایشگاه، کتاب، مقاله و پایان نامه بیرون آمده اما همچنان در حال گسترش آن هستم".

علی بختیاری که تاکنون قطعات بسیار نادر و کمیاب این مجموعه شخصی را به دلیل اهمیت تاریخی‌شان به موزه‌ها اهدا کرده است در ادامه توضیح داد: " مجموعه‌ای که با همکاری فستیوال فیلم‌ ایرانسی به نمایش در آمده است، شامل 57 پوستر از تولیدات سینمایی کانون پرورش فکری از ابتدا تا میانه‌ی دهه‌ی 1370 شمسی است. میراث گرافیکی کانون یکی از مهم ترین نقاط تاریخ طراحی گرافیک در ایران است  و با هر چه بیشتر دیده شدن آن، فرصت مطالعه و بازبینی آن بالا می‌رود."

بختیاری همچنین درباره آثاری که در این مجموعه به نمایش درآمده، می‌گوید: "در این مجموعه پوستر فیلم‌هایی مانند لباسی برای عروسی، هفت‌تیرهای چوبی، سیاه و سفید، کلید، مشق شب، زندگی و دیگر هیچ.... از طراحانی چون فرشید مثقالی، ابراهیم حقیقی، عباس کیارستمی... به نمایش در آمده است."

"تری پوستر" پلتفرمی است که در سال 2005 میلادی توسط تری گیلیام فیلمساز برجسته امریکایی در شهر پراگ در کشور چک و در سینمای " اسویتوزور" افتتاح شد. این سینما زیرمجموعه سالن های نمایش "آیروفیلم" است که به عنوان بزرگ‌ترین سینمای هنری در کشور چک شناخته می‌شود.

دوره هشتم جشنواره ایرانسی از تاریخ پانزدهم الی بیست و ششم ژانویه (25 دی‌ماه تا ششم بهمن ماه سال جاری)  در دو کشور جمهوری چک و اسلوواکی با همکاری مرکز سینمای فارسی (FCC)  برگزار خواهد شد و بیش از سی اثر از سینمای مستقل ایران در بخش های گوناگون جشنواره در ده سینما و در سه شهر به نمایش در می‌آیند.