به گزارش هنرآنلاین، ابتدا محمد حمزه‌ای کیوریتور نمایشگاه  ضمن تشکر از حضور هنرمندان، سفارت ساحل عاج در تهران و مدیریت بخش فرهنگی سفارت و گالری کاما گفت: زبان هنر تنها زبان بین‌المللی است که مرز نمی‌شناسد و تمامی ملت‌ها و کشورها می‌توانند به وسیله هنر با هم گفتگو و تعامل داشته باشند. یکی از بزرگترین آسیب‌های جهان معاصر عدم برقراری گفتگو است، و زبان جهان شمول هنر بهترین وسیله برای گفتگوی انسان معاصر است. ذات هنر نیکی و صلح و دوستی و مهربانی است، همین پیامی که در این صورتک‌ها و آثار حجم قبایل ساحل عاج می‌بینیم، همین پیامی که در آثار هنرمندان توانمند ایرانی و هنرمندان جهان می‌بینیم. هنری که انسان را به نیکی و راستی و درستی نرساند باید به آن شک کرد. 

تاماکولو واتارا، کاردار سفارت جمهوری ساحل عاج در ادامه مراسم با تشکر از مسئولان ایران که فرصت برپایی چنین نمایشگاهی را فراهم کردند، گفت: از هیئت دیپلماتیک، کارشناسان هنری، هنرمندان مشهور و مخاطبان بسیاری که علاقه‌ فزاینده خود را نسبت به هنر آفریقایی نشان داده‌اند، از دانشگاه‌ها و مؤسسات پژوهشی که از این نمایشگاه دیدن کردند و برای تعمیق تبادلات‌مان در حوزه هنر آفریقایی با آن‌ها ملاقات خواهیم کرد و از مؤسسات خبری که این رویداد را در وسعت بالایی پوشش دادند و فرصت انتقال این اطلاعات را به مخاطبان در شمار بالا ایجاد کردند تشکر می‌کنم.

در ادامه محمد حمزه‌ای گفت: بخش فرهنگی سفارت جمهوری ساحل در ایران در نظر دارد  حسن اختتام این نمایشگاه را با تقدیر و تجلیل از استاد خسرو سینایی به اتمام برساند. خسرو سینایی در آثارش به حوزه هنرهای تجسمی توجه ویژه‌ای داشته است و مستندهای زیادی از هنرمندان تجسمی مانند ژازه طباطبایی مجسمه‌ساز ، محمد ابراهیم جعفری ، فرح اصولی، گیزلا وارگا ساخته و در آثارش به فرهنگ اقوام توجه خاصی داشته است.

در ادامه مراسم از خسرو سینایی با حضور کاردار سفارت ساحل عاج در تهران تجلیل شد.

خسرو سینایی در ادامه مراسم با تشکر از برگزارکنندگان نمایشگاه گفت: هنر می‌تواند بین ملت‌ها و فرهنگ‌ها پل بزند تا بدانیم در هر جای جهان افراد خلاقی هستند. این نمایشگاه از جذاب‌ترین نمایشگاه‌هایی است که در چند سال اخیر دیدم. هنرمندان بزرگ جهان از این آثار الهام گرفته‌اند.

  همچنین از سوی کاردار سفارت ساحل عاج در تهران هدایایی به حسین محجوبی، بهزاد شیشه‌گران و شهلا همایونی و تعداد دیگری از هنرمندان اهدا شد.‌

این نمایشگاه به همت بخش فرهنگی سفارت جمهوری ساحل عاج و گالری کاما و کیوریتوری محمد حمزه‌ای برگزار شد و راسم اختتامیه که با حضور تاماکولو واتارا، کاردار سفارت جمهوری ساحل عاج، بوگو آرشیل نیائوره، رایزن فرهنگی، بوریس ایو لوکپو، رایزن اقتصادی، موسی ترائوره مسئول امور اداری و مالی سفارت، آناهیتا تدین مدیر بخش فرهنگی، سروش قهرمانلو مشاور فرهنگی بخش فرهنگی، سید محمد دستغیب، رییس انجمن دوستی ایران و ساحل عاج برگزار شد.

 در اختتامیه این نمایشگاه هنرمندانی از جمله حسین محجوبی، بهزاد شیشه گران، ژیلا کامیاب، شهلا همایونی، کتایون مقدم، فرزاد توحیدی، هونیا عباسی، امیر سهرابی، کورش نریمانی، ارسیا صنعتی، ناصر میرباقری، امیر انوشفر، افشین گنج بخش، منصور اسکندری، سعید سمیعی، تیما امیری، عبدالجبار کاکایی، عباس میرقائد رضایی، پرهام دیده ور، تیما امیری، مهدی ملک زاده، پونه جعفری نژاد، همایون سلیمی، محمود شالویی، پیام پارسافر، صفا بنایی و بهناز نادری حضور داشتند.