به گزارش هنرآنلاین، همزمان با برگزاری نمایشگاه آثار ابراهیم مقبلی با عنوان "از عینیت تا ذهنیت" از وی به خاطر بیش از نیم قرن تلاش در راه اعتلای فرهنگ و هنر کشور تقدیر می‌شود.

در این مراسم که با همکاری فرهنگستان هنر، اداره کل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تبریز، سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تبریز و موسسه فرهنگی و هنری صبا برگزار می‌شود، حبیب‌الله صادقی، عضو پیوسته فرهنگستان هنر، سهراب هادی، نقاش، گرافیست ایرانی و مدیر انتشارات دفتر نشر آثار امام خمینی (ره)، جواد نوبهار، عضو هیئت علمی دانشگاه هنر و همایون سلیمی، عضو هیئت علمی دانشگاه هنر، به سخنرانی می‌پردازند.

آیین نکوداشت استاد ابراهیم مقبلی، روز چهارشنبه، 23 آبان ماه، ساعت 15 تا 17 در سالن همایش‌های فرهنگستان هنر، به نشانی خیابان ولی‌عصر(عج)، پایین تر از خیابان طالقانی، شماره 1552 برگزار می‌شود. همچنین در ادامه این مراسم نمایشگاهی از آثار این استاد فرهیخته با عنوان "از عینیت تا ذهنیت" در موسسه صبا برپا خواهد شد.

ابراهیم مقبلی در سال 1317 در شهر تبریز دیده به جهان گشوده است. وی از کودکی علاقه وافری به نقاشی داشت و همین مسئله سبب شد که او در سال 1337 در مدرسه هنرهای زیبای میرک نام‌نویسی کند و از آن پس به صورت آکادمی و جدی به نقاشی بپردازد. استاد کاظمی که آن روزها ریاست هنرستان نقاشی تبریز را عهده‌دار بود، وی را در کار نقاشی مدرن یاری کرد. استاد مقبلی که در حوزة نقاشی و طراحی بیش از نیم قرن فعالیت دارد، شاگردان بسیاری را تربیت کرد که جملگی در عرصه هنر نقاشی معاصر از سرآمدان به شمار می‌روند. وی همچنین تاکنون در بیش از سی نمایشگاه انفرادی و بیش از پنجاه نمایشگاه گروهی در داخل و خارج از کشور شرکت داشته است.

استاد ابراهیم مقبلی در سال 1381 به عنوان هنرمند پیشکسوت برگزیده ملی از سوی ریاست جمهور وقت شد. همچنین درخشش در بی‌ینال آسیایی و اروپایی ترکیه، دریافت لوح افتخار و تندیس قلم‌موی طلائی، جایزه ویژه چهارمین نمایشگاه دوسالانه نقاشی ایران و دریافت نشان درجه یک هنری را در کارنامه خود دارد.