به گزارش هنرآنلاین، در هفته فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در روسیه با نمایشگاه آثار هنرهای تجسمی، هنرهای سنتی و صنایع دستی، اجرای موسیقی و نمایش فیلم هایی از سینمای ایران و کارگاه‌های هنری نیز با حضور هنرمندان ایران برگزار شد.

در این برنامه هفته فرهنگی آثاری از هنرمندان کشورمان از جمله حسین نوروزی و یوسف حسینی و آثار هنرمندان هنرهای سنتی و صنایع دستی به نمایش گذاشته شد. همچنین حسین نوروزی یک  اثر نقاشی خط را به مهدی سنایی؛ سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه اهدا کرد.

مهدی سنایی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون روسیه، ابوذر ابراهیمی‌ترکمان؛ رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، قهرمان سلیمانی؛ رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در روسیه و مسئولان فرهنگی روسیه ولادیمیرویچ استپانوف، معاون وزیر فرهنگ روسیه و یلنا تیتاوا، رییس موزه صنایع دستی و هنرهای ملی روسیه در این برنامه هفته فرهنگی حضور داشتند.

مهدی سنایی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه در هفته فرهنگی ایران در روسیه گفت: در شرایطی که هیأت‌های رسمی بلندپایه دو کشور در روزهای آتی برای گسترش روابط سیاسی و اقتصادی، جلسات تشکیل می‌دهند، اجرای برنامه‌های فرهنگی برای ارتقای روابط و شناخت در این عرصه نیز اهمیت خاصی دارد.

norozi3jpg(1)

سنایی با اشاره به سنت، فرهنگ و هنر چند هزارساله ایران و سطح بالای ادبیات و هنر روسیه در عرصه بین‌المللی گفت: این مؤلفه‌ها امکان مناسبی برای گسترش همکاری‌های فرهنگی را در کنار حوزه‌های اقتصادی و سیاسی و همچنین بشردوستانه فراهم می‌کند.

سنایی افزود: با اضافه شدن برنامه‌های فرهنگی، علمی و دیپلماسی مردمی به عرصه همکاری‌های ایران و روسیه، همه جوانب ممکن پوشش داده می‌شود.

ابوذر ابراهیمی‌ترکمان؛ رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در سخنانی، با تأکید بر گسترش تبادلات فرهنگی و تجربیات بین دو کشور گفت: اشتراکات زیادی بین ایران و روسیه وجود دارد که باید تبادلات فرهنگی در بین این دو کشور گسترش پیدا کند.

ابراهیمی ترکمان با بیان اینکه ایران دارای گنجینه‌ای از آثار گرانبهای تاریخی است، گفت: ایران آمادگی دارد در زمینه نگهداری از آثار تاریخی و هنری و پژوهش در آثار گذشتگان، تجربیات خود را در اختیار دولت روسیه قرار دهد.

رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ضمن اشاره به ظرفیت‌های جمهوری اسلامی ایران در حوزه آثار تاریخی و هنری، آمادگی کشورمان در زمینه‌های مختلف همکاری‌های فرهنگی و هنری را اعلام کرد.

یلنا تیتاوا؛ رییس موزه صنایع دستی و هنرهای ملی روسیه هم با اشاره به فرهنگ و جایگاه غنی ایران در منطقه و جهان خواستار توسعه همکاری‌های فرهنگی خصوصاً آثار تاریخی و موزه‌ای شد.

norozi2

ولادیمیرویچ استپانوف، معاون وزیر فرهنگ روسیه نیز در این مراسم پیام وزیر این کشور را خواند: «ایران و روسیه در سالیان اخیر روابط فرهنگی خود را روز بروز بیشتر کرده‌اند و هنرمندان، موسیقی دانان، سینماگران و سایر فعالان هنری ایران روابط دوجانبه و تنگاتنگی با یکدیگر پیدا کرده‌اند. رفت و آمد هیأت‌های فرهنگی دو کشور و ارتباطات مستقیم ناشران و هنرمندان ایران و روسیه گویای نزدیکی بیش از پیش دو کشور به یکدیگر است و ما امیدواریم روز بروز شاهد گسترش بیشتر روابط فرهنگی دو ملت باشیم."

خانم یلنا تیتاوا، رییس موزه صنایع دستی و هنرهای ملی روسیه هم در سخنانی در این دیدار با اشاره به فرهنگ و جایگاه غنی ایران در منطقه و جهان خواستار توسعه همکاری‌های فرهنگی خصوصاً آثار تاریخی و موزه‌ای شد.

رییس موزه هنرهای ملی روسیه بر ضرورت تعامل بین کارشناسان فرهنگی و انتقال تجربیات فی مابین دو کشور تأکید کرد و افزود: ایران دارای گنجینه بسیار غنی و ممتاز در منطقه و جهان است.