به گزارش هنرآنلاین، در این رویداد عکس‌هایی از ۷۸ عکاس از چهار نسل هنر کشور به نمایش و فروش است. قیمت‌گذاری آثار از سیصدهزار تومان آغاز شده و اکثریت عکس ها زیر دو میلیون تومان عرضه شده اند، همین استراتژی نشان می دهد برگزارکنندگان در پی تشویق مردم به خرید عکس هستند؛ البته جای نام های بزرگ و عکس های گران قیمت تر هم فراموش نشده است؛ اما حتی برای آثار اینچنینی هم قیمتی پایین تر از بازار هنر در نظر گرفته شده؛ بالاترین قیمت این نمایشگاه عکسی از باران و شیشه عباس کیارستمی ست، که گران ترین عکاس خاورمیانه به شمار می رود و این کارش ۲۸ میلیون تومان قیمت خورده است.

در همین زمره اثری از شادی قدیریان بیست میلیون تومان، مجید کورنگ بهشتی  ۱۵میلیون تومان، اثری از بابک کاظمی ۸میلیون تومان و سروش میلانی‌زاده ۷میلیون تومان قیمت‌گذاری شده است.

مژده طباطبایی، مدیر گالری مژده در سخنان کوتاهی ادای دین به جامعه عکس ایران را دلیل اصلی برپایی چنین رویدادی خواند و گفت:" عکس ایران با وجود توانمندی‌های هنری والای هنرمندانش نتوانسته به بازار پر رونقی دست یابد که البته این پدیده‌ای جهانی ست، اما شاید هر یک از ما هم، آن سان که باید برای بهتر شدن اوضاع تلاش نکردیم تا زاویه نگاه مجموعه‌داران و مردم نسبت به خرید این مدیوم هنری تغییر کند."

او افزود:" قصد داشتم نمایشگاه عکس متفاوتی از عکاسان ایران در آرت‌فر تفلیس برگزار کنم که به جهت مشکلات ارزی پیش آمده میسر نشد، اکنون این حراج تابستانی توسعه یافته آن رویداد است تا شاید در داخل کشور تلنگری به مارکت عکس باشد. "

بابک حقی کیوریتور این نمایشگاه گفت: "جمع‌آوری این مجموعه سه تا چهار ماه طول کشید. براساس شناختی که از هنرمندان داشتم و کارهایی که دیده بودم آثار را جمع و سعی کردم از ژانرها و ایده‌های مختلف در این نمایشگاه بهره ببرم."

او درباره شیوه قیمت‌گذاری آثار گفت:" هدف این بود که قیمت‌ها از جاهای دیگری که روی این آثار گذاشته می‌شود کمتر باشد تا علاقه‌مندان به هنر با هر قدرت خریدی بتوانند مطابق سلیقه و توان شان اثر خریداری کنند.

این هنرمند درباره نحوه انتخاب آثار گفت: "تعدادی از آثار را خودم انتخاب کردم و تعدادی را با توجه به شناختی که داشتم از هنرمندان خواستم که اثر به حراج بدهند. برخی از هنرمندان پیشکسوت را از مجموعه‌داران گرفتیم و برخی از آنها با همکاری گالری‌داران به گالری مژده آمد."

حقی گفت: گالری های آتبین و امروز در اصفهان در این زمینه با ما همکاری زیادی داشتند، من امیدوارم این اتفاق تداوم داشته باشد چون هدف اصلی مان این است که عکس به سبد خرید مردم اضافه شود."

آثار این نمایشگاه با محوریت فروش علاوه بر سالن اصلی در لابی گالری مژده هم به دیوار آویخته شده‌اند، از منظر موضوعی بسیاری از این آثار در فضاهای آتلیه‌ای توسط عکاس خلق‌ شده‌اند که خلاقیت هنرمند در این میان نقش پررنگی دارد. به خصوص در میان آثاری که رنگ و بوی کولاژ دارند.

همچنین، اگر بخواهیم رد پای طبیعت را در این مجموعه جست‌وجو کنیم، علاقه کیوریتور بیشتر به سمت طبیعت بی‌جان و فضاهای داخلی است. هرچند آثار عباس کیارستمی با موضوع باران و شیشه خلاف این قاعده هست. میل به نمایش لوکیشن‌های خارجی با نگاه ویژه به معماری سنتی و کم و بیش فقیرانه شهری هم سوژه ای پرطرفدار در این مجموعه متنوع است.

حراج تابستانی عکس گالری مژده، دوم شهریور ماه آغاز شده و تا نهم شهریور در سعادت‌آباد، خیابان علامه شمالی، خیابان هجدهم شرقی، پلاک 27، زنگ اول برپاست. علاقه‌مندان از ساعت ۱۶ می‌توانند برای مشاهده آثار و خرید به این گالری مراجعه‌ کنند.