به گزارش هنرآنلاین، بنیاد پژمان پس از برگزاری سه نمایشگاه از هنرمندان هنرهای معاصر و میزبانی رویدادهای فرهنگی-هنری دیگر، این‌بار به‌عنوان حامی در نمایشگاه اخیر فضای هنری پالاس‌دتوکیو فرانسه برای نمایش آثار نیل بلوفا، هنرمند الجزایری-فرانسوی، حضور یافت. "دشمنِ دشمنِ من" پروژه‌هنرمند نیل بلوفا به مدت سه ماه در پالاس‌دتوکیو به نمایش بود.

این پروژه با صحنه‌آراییِ غیرثابت، بازنمایی هرج و مرج و چشم‌اندازی تکه‌تکه شده از راه‌هایی که تاریخ به نگارش درآمده، هم‌چنین راه‌هایی که در آن قدرت در عصر معاصر مشروع قلمداد می‌شود را شامل می‌شد.

حمیدرضا پژمان، موسس و مدیر بنیاد پژمان درباره شکل‌گیری روند این همکاری گفت: نیل بلوفا به‌عنوان یکی از افراد شاخص میان هم‌نسل‌های خود در هنر معاصر شناخته می‌شود. او پیش از این به شکل انفرادی و گروهی در موزه‌ها و گالری‌هایی چون MoMA (نیویورک)، Ludwig (کُلن)، Hammer (لوس انجلس)، K11 (شانگهای)، ICA (لندن) و بنیاد پژمان(کارخانه‌ی آرگو تهران) آثار خود را به نمایش گذاشته است.

او افزود: "دشمنِ دشمنِ من" حول محور جنگ در شکل جهانی آن؛ الهام‌گرفته از ارتباطات رسمی، یادبودها، موزه‌های جنگ و پروپاگاندای سیاسی و هم ‌چنین رویدادهای معاصر، تبلیغات و بازی‌های ویدئویی است و به بررسی جایگزینی استراتژی‌ها و گفتمان‌ها در زمینه یاد شده می‌پردازد. در انجام این کار، ابهام دائمی بین خیر و شر، قهرمان‌ها و خائن‌ها... به بازی گرفته می‌شود.

مدیر بنیاد پژمان ادامه داد: طراحی صحنه‌ (چیدمان نمایشگاه) توسط هنرمند در تکمیل ایده این نمایشگاه در نظر گرفته شده است؛ به‌طوری که آثار هنری، اسناد، تصاویر، اشیا و دیگر تولیدات با توجه به یک برنامه الگوریتمی به طور مداوم توسط روبات‌ها در عرض و طول فضای نمایشی جابه‌جا و با هم ادغام می‌شوند.

حمیدرضا پژمان اضافه کرد: با توجه به رویکرد حمایتی بنیاد پژمان، نیل بلوفا قبل از این برای انجام پروژه‌ای در ایران به‌ همراه تیم فرانسوی به تهران دعوت شد. برگزاری نمایشگاه، ساخت فیلم و سخنرانی هنرمند از جمله برنامه‌های اصلی این سفر محسوب می‌شوند. برای دست‌یابی به نتیجه‌ای ورای نمایش ویترین‌وار آثار این هنرمند؛ هنرمندان ایرانی برای خلق آثار در کنار گروه یاد شده قرار گرفتند. چند اثر چیدمانی ساخته شده در طول این اقامت بعد از نمایش در کارخانه‌ی آرگو، هم‌چنین چیدمان شبیه‌ساز بمب "خانی‌آباد" اثری متعلق به موزه‌ی  انقلاب اسلامی و دفاع مقدس در این پروژه به نمایش در آمده‌اند.

او درباره محتوای اثر ارسالی گفت: چیدمان "خانی‌آباد" اثر عماد حسینی هنرمند ساکن تهران است. این چیدمان ویدیویی، چند دقیقه از زندگی روزمره در محله‌ی خانی‌آباد طی جنگ ایران و عراق را روایت می‌کند و از آثار قابل تامل این موزه به حساب می‌آید. این اثر با هم‌یاری بنیاد پژمان از موزه‌ی دفاع مقدس و انقلاب اسلامی ایران به امانت گرفته شده و بخشی از پروژه‌ی "دشمنِ دشمنِ من" است.

موسس و مدیر بنیاد پژمان تصریح کرد: نمایش اثری از موزه‌ی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس ایران را حرکتی مهم در جهت معرفی این نهاد به‌عنوان مرکزی تاریخ‌محور در گستره‌ی جهانی، هم‌چنین پلی ارتباطی برای همکاری‌های فرهنگی بین ایران و دیگر کشورها می‌داند.

بر اساس این گزارش، بنیاد پژمان نهادی غیرانتفاعی است که در جهت حمایت و نمایش آثار هنرمندان هنرهای معاصر فعالیت می‌کند.

این بنیاد پس از سه سال فعالیت در سال 1395 فضای نمایشگاهی خود کارخانه آرگو را برای میزبانی رویدادهای فرهنگی- هنری افتتاح کرده است. ساختمان کندوان به عنوان اقامت‌گاه هنرمندان از دیگر فضاهای این بنیاد هنری محسوب می‌شود.

پالاس‌دتوکیو بنایی متعلق به دهه سی میلادی، در حال حاضر به‌عنوان بزرگ‌ترین موزه‌ی هنرهای معاصر در فرانسه شناخته می‌شود. رویکرد هنری و اجرایی این نهاد از سال 2001 به شکل کنونی برای پدیدار کردن هنر معاصر در بُعدی بین‌المللی شروع به کار کرده است.