به گزارش هنرآنلاین، نمایشگاه نقاشی نوید فرد با عنوان "رخداد" از جمعه ۲۴ فروردین تا ۳ اردیبهشت در گالری تابستان خانه هنرمندان ایران برگزار می‌شود. نوید فرد درباره برگزاری این نمایشگاه گفت: رخداد عنوان دومین نمایشگاه انفرادی من در ایران است. در این نمایشگاه من داستانی که توان نوشتنش را نداشتم بر روی یک پارچه ۳۳ متری با عرض ۱۵۰ سانتیمتر با تکنیک ترکیب مواد نقاشی کردم.

او افزود: من تاکنون ۱۲ نمایشگاه انفرادی در سایر کشورها برپا کرده‌ام اما این برای نخستین‌بار است که در چنین ابعادی نقاشی می‌کشم.

نوید فرد متولد ۱۳۵۷ است و در تورنتو زندگی می‌کند و در آثارش از تلفیق‌ فرم‌های انتزاعی و فیگوراتیو استفاده می‌کند. هدف او در آثارش به تصویر کشیدن روابط متقابل انسان‌ها با یکدیگر و دیگر موجودات است. رفتارهای ویرانگر یا برعکس سازنده آدمی و تاثیرشان بر روی طبیعت اطراف در کارهای او دیده می‌شوند. در آثار او می‌توان انعکاسی از مسائل اجتماعی، سیاسی، تجارب زندگی شخصی و خاطرات را مشاهده نمود.

آیدین آغداشلو به بهانه برپایی نمایشگاه نوید فرد در خانه هنرمندان است نوشته است: سال‌هاست که نوید فرد را می‌شناسم. در هر سفرم به تورونتو با هم رفاقت کرده‌ایم و چه رفیق تمام و کمالی بوده و هست. سال‌هاست نقاشی‌هایش را تعقیب می‌کنم‌؛ از تجربه‌های قدیمی‌اش تا نمونه‌های پخته‌تر و به کمال رسیده‌تر امروزش.  آن وقت‌ها از کارهای دقیق‌تر شروع کرد تا کارش کم کم ساده و خلاصه‌تر شد. نقاش انتزاعی یک شبه که نبود.  کار کرد و کار برد؛ کار برد تا جهانش را بنا کند و بسازد و شکل بدهد. رنگ‌ها را - زردها و قرمزها را-  تقلیل داد و به ترکیب و توازن نهایی سیاه و سفیدش رسید. بافت متن کارها را هزار جور آزمود تا به رمز قطر و غلظت رنگ‌های توده شده بر روی هم رسید و هنوز هم همچنان دارد بی‌وقفه تجربه کردن را ادامه می‌دهد؛ مثل تک اثر همین نمایشگاهش که صورتی از معنای رهایی را دارد با چنین عرض و طولی  به نمایش می‌گذارد.

نمایشگاه نقاشی نوید فرد با عنوان "رخداد" جمعه ۲۴ فروردین ساعت ۱۷ در گالری تابستان خانه هنرمندان ایران افتتاح می‌شود و تا ۳ اردیبهشت میزبان علاقه‌مندان است.

 

نمایشگاه آثار تصویرگری ماریت تورن کویست در خانه هنرمندان ایران

نمایشگاه "تصویرگری کتاب‌های کودکان در گفت‌وگوی میان‌فرهنگی" آثار ماریت تورن کویست و سه تصویرگر ایرانی از ۲۴ فروردین تا ۳ اردیبهشت در گالری نامی خانه هنرمندان ایران برگزار می‌شود.

"تصویرگری کتاب‌های کودکان در گفت‌وگوی میان‌فرهنگی" عنوان نمایشگاه گروهی از آثار ماریت تورن کویست تصویرگری سوئدی – هلندی به همراه سه تصویرگر ایرانی؛ نوشین صفاخو، کیوان اکبری‌زاده و مهسا منصوری است. در این نمایشگاه ۲۷ اثر تصویرگری با تکنیک میکس مدیا در معرض دید علاقه‌مندان قرار می‌گیرد.

ماریت تورن‌کویست (Marit Törnqvist) در سال ۱۹۶۴ در سوئد زاده شد و در پنج‌سالگی با مادر هلندی و پدر سوئدی‌اش به هلند مهاجرت کرد. او در دانشگاه آمستردام تصویرگری آموخت و خیلی زود به عنوان یک تصویرگر توانا و با استعداد در هلند، سوئد و دیگر کشورها شناخته شد. شماری از کتاب‌های آسترید لیندگرن از سوی این هنرمند تصویرگری شده است. پیش از این، دو کتاب او به نام‌های "پرنده قرمز" نوشته آسترید لیندگرن و "فراتر از یک رویا" نوشته جف آرتس در ایران، در مجموعه کتاب‌های "با من بخوان" منتشر شده است.

تصویر‌های کتاب "پیکو، جادوگر کوچک" در سال ۲۰۰۶ جایزه قلم‌موی طلایی، بزرگ‌ترین جایزه تصویرگری کشور هلند را از آن خود کرد. ماریت تاکنون چند دوره نامزد جایزه‌های جهانی هانس ‌کریستین اندرسن و آسترید لیندگرن بوده است و در سال ۲۰۱۶ نام او در فهرست نهایی جایزه هانس کریستین اندرسن قرار گرفت.

مهسا منصوری متولد ۱۳۶۰ تهران کارشناس نقاشی و کارشناس ارشد تصویرگری است. تصویرگری مجموعه‌ چهار جلدی "ترانه بازی‌های ایران"٬ "جادوگر بیکار"، "ماهی‌سیاه کوچولو" و "آدم‌برفی و گل سرخ" از جمله کتاب‌هایی است که مهسا منصوری تصویرگری کرده است. نوشین صفاخو متولد ۱۳۵۹ تهران و دانش‌آموخته رشته گرافیک از دانشگاه هنر است. از سال ۱۳۸۵ تصویرگری برای کتاب‌ها و نشریات کودکان را آغاز کرد و تاکنون بیش از ۲۰ کتاب در ایران، فرانسه و ایتالیا منتشر کرده است. کیوان اکبری متولد ۱۳۵۹ و کارشناس ارشد تصویرگری است. او از سال ۱۳۸۶ همکاری خود را با نشر چیستا و سپس انتشارات موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان آغاز کرد. کتاب‌های "داستانک‌های نخودی"، "داستانک‌های خرگوش حکیم"، "شمارورزی لولوپی صفر و یک"، "مجموعه کتاب‌های نخستین کتابخانه من" و "دانشنامه نوزاد و نوپا" حاصل این همکاری است.

نمایشگاه "تصویرگری کتاب‌های کودکان در گفت‌وگوی میان‌فرهنگی" جمعه ۲۴ فروردین ساعت ۱۷ در گالری نامی خانه هنرمندان ایران افتتاح می‌شود و تا ۳ اردیبهشت میزبان علاقه‌مندان است.