سرویس تجسمی هنرآنلاین: دورنما از نمای نزدیک، عنوان نمایشگاهی است که انجمن هنرمندان نقاش ایران به کیوریتوری رزیتا شرف جهان در فرهنگسرای نیاوران برگزار می‌کند. این نمایشگاه شامل ۱۷۰ اثر از ۷۶ هنرمند در ۷۰ سال اخیر است. قدیمی‌ترین اثر از علی‌اصغر پتگر تاریخ ۱۳۲۵ را بر خود دارد. این آثار با تکنیک‌ها و رسانه‌های گوناگون خلق شده‌اند. از طراحی روی کاغذ تا تکنیک‌های مرسوم نقاشی روی بوم تا عکاسی و ویدئو. 

انجمن هنرمندان نقاش ایران، نهادی مستقل است که نزدیک به بیست سال پیش کار خود را آغاز کرده. از جمله فعالیت‌های این نهاد برگزاری چندین نمایشگاه در سال است که با اهداف پژوهشی و یا معرفی اعضای انجمن٬ انجام می‌پذیرند. در این پروژه سعی شده تا با نمایش آثاری از چند نسل٬ سیر تحول منظره‌نگاری در ایران در برابر مخاطبان قرار گیرد و امکان بررسی تطبیقی آن فراهم آید.

از آثار هنرمندان پیشامدرن همچون علی‌محمد حیدریان٬ علی‌اصغر پتگر و علی‌اکبر صنعتی٬ سپس نمونه‌هایی از اولین نسل مدرنیست‌ها تا دوره‌ی اوج مدرنیسم. از محسن وزیری‌مقدم٬ محمود جوادی‌پور و احمد اسفندیاری تا بهجت صدر٬ سهراب سپهری، منوچهر یکتایی، مارکو گریگوریان٬ ابوالقاسم سعیدی و کورش شیشه‌گران و ... .

همچنین مهم‌ترین بخش نمایشگاه آثار آخرین نسل هنرمندان است که تغییر نگاه هنرمندان معاصر به موضوعی واحد را عیان می‌کند و درک آن را برای مخاطب میسر می‌سازد.

انجمن هنرمندان نقاش ایران، این نمایشگاه را فرصت مغتنمی برای محققان٬ منتقدین٬ هنرمندان و دانشجویان می‌داند. آثار گردآوری شده با جستجو و دقت بسیار و با همکاری هنرمندان٬ مجموعه داران و تنی چند از گالری‌داران و بدون هیچگونه حمایت دولتی جمع‌آوری شده و اینک آماده‌ی بازبینی و استفاده‌ی عموم علاقه‌مندان است.

کتابی از مجموعه آثار این نمایشگاه هم منتشر شده و در زمان برگزاری نمایشگاه رونمایی می شود. این نمایشگاه که به سیر تاریخی طبیعت پردازی و منظره نگاری در تاریخ نقاشی ایران می پردازد، روز  ۱۴ مهر از ساعت ۵ تا ۸ افتتاح شده و اختتامیه آن ۵ آبان ماه برگزار میشود. علاقه مندان می توانند برای دین این آثار در روزهای عادی از ساعت ۱۰ تا  ۸ شب به آدرس خیابان پاسداران، مقابل پارک نیاوران، فرهنگسرای نیاوران مراجعه کنند.