سرویس استان های هنرآنلاین: در راستای تکریم فرا رسیدن سالروز ولادت فرخنده حضرت زهرا (س) همایش ملی "ریحانةالنبی" با رویکرد قرآن و عترت و با حضور چهره‌های نخبه و برجسته قرآنی ملی و بین‌المللی طی روزهای ٢٣ و ٢٩ اسفندماه جاری در شهرستان مهر استان فارس برگزار می‌شود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس در نشست خبری با خبرنگاران در شیراز ضمن اعلام این خبر گفت: این همایش به‌همت مرکز اسلامی فاطمیه شهرستان مهر برگزار می‌شود که البته تمام مردم این شهرستان در برگزاری این همایش بسیج شده‌اند.

بهزاد مریدی، از اعزام گروه خبرنگاران فارس به این همایش در دو بازه زمانی ساعت ٨ صبح روز شنبه، ٢١ اسفند و ساعت ١٤ روز یکشنبه، ٢٢ اسفندماه به شهرستان مهر جهت شرکت در این همایش خبر داد و گفت: حجت‌الاسلام سیدعبدالواحد موسوی لاری، ریاست این همایش را به عهده دارد و من نیز به عنوان دبیر این همایش فعالیت می‌کنم.

مریدی با تصریح اینکه این برنامه بدون هیچ‌گونه نگاه خاصی در حوزه قرآن و عترت اجرا می‌شود، گفت: حوزه فرهنگ و هنر محل جریان‌های فکری است اما حوزه قرآن و عترت جایگاه چنین فضایی برای هیچکس نیست.

مدیرکل ارشاد فارس از حضور و تجلیل از ١٤ نخبه قرآنی ملی و بین‌المللی از کشورهای مختلف در این همایش خبر داد و گفت: در طی این همایش نشان سفرای قرآنی به نوابغ قرآنی اعطا خواهد شد.

وی گفت: وزرایی چون فرهادی وزیر علوم، دانش آشتیانی وزیر آموزش و پرورش، صالحی امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و ملاوردی معاون رئیس جمهور در امور زنان برای حضور در این همایش اعلام آمادگی کرده‌اند اما هنوز قطعیت ندارد.

دبیرشورای فرهنگ عمومی استان با بیان اینکه در این همایش جامعه‌های مختلفی نظیر فعالان قرآنی، ادبا و پیشکسوتان هنری و فرهنگی و دانشگاهیان حضور دارند، گفت: مراسم افتتاحیه این همایش با عنوان بزرگداشت سفرای قرآنی در ساعت ٩:٣٠ دوشنبه، ٢٣ اسفندماه در سالن پالایشگاه پارسیان شهرستان مهر با حضور ١٤ نخبه قرآنی بین‌المللی برگزار خواهد شد.

مدیرکل ارشاد فارس ادامه داد: نشست تخصصی قرآنی و مهارت‌های زندگی در همین روز و از ساعت ١٤:٣٠ در سالن اجتماعات اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان مهر برگزار شده و همزمان با آن نیز اجرای برنامه با حضور نوابغ قرآنی و شخصیت‌های مطرح قرآنی در سطح ملی و بین‌المللی و اندیشمندان و صاحبنظران حوزه قرآنی در همین ساعت و در محل مجتمع فرهنگی و مذهبی سیدعلی خان برگزار خواهد شد.

وی، کلنگ‌زنی تماشاخانه و نگارخانه، آیین گشایش نمایشگاه آثار هنرهای سنتی و تجسمی با محوریت قرآن و عترت و برگزاری جشن‌های مردمی کوثر با اجرای هنرمندان شیراز و اوز را از دیگر برنامه‌های روز نخست همایش عنوان کرد و گفت: پایان‌بخش تمام برنامه‌های همایش "ریحانةالنبی" در تمام ایام برگزاری همایش برگزاری جشن‌های مردمی کوثر با اجرای هنرمندان شیراز و شهرستان‌های مختلف فارس خواهد بود.

مریدی، برگزاری جایزه ادبی ریحانه در بخش‌های شعر و داستانک و داستان کوتاه و همچنین در محورهای ابعاد وجودی بانوی دو عالم حضرت فاطمه(س)، حضرت فاطمه(س) و ارتباط با خدا و خویشتن، حضرت فاطمه(س) و جامعه اسلامی، حضرت فاطمه(س) و خانواده را از دیگر برنامه‌های این همایش برشمرد و گفت: یک هزار ٣١٢ اثر از ٤٣٠ هنرمند به دبیرخانه این جشنواره ارسال شده است.

مدیرکل ارشاد فارس اظهار کرد: روز دوم همایش ریحانةالنبی به برگزاری مراسم اختتامیه و معرفی برگزیدگان جشنواره جایزه ادبی ریحانه در ساعت ٩:٣٠ صبح و در محل سالن پالایشگاه پارسیان شهرستان مهر اختصاص دارد که این برنامه هم با حضور مقامات کشوری و استانی برگزار خواهد شد.

اجرای کارگاه نقدنویسی، کارگاه شعر و کارگاه داستان‌نویسی، نمایشگاه آثار هنرهای سنتی با محوریت قرآن و عترت و برگزاری جشن‌های مردمی کوثر با حضور هنرمندان شیراز و فسا از دیگر برنامه‌های روز دوم همایش بود که مریدی از آن‌ها یاد کرد.

وی بیان کرد: در روز سوم نیز آیین گشایش همایش ملی قرآن و عترت از منظر اسلام‌شناسان ایران و جهان در ساعت ٩:٣٠ و در سالن پالایشگاه پارسیان برگزار خواهد شد که در آن اندیشمندان برجسته قرآنی کشورمان و همچنین جمعی از مقامات کشوری و استانی حضور دارند.

مریدی با اشاره به محورهای همایش ملی قرآن و عترت از منظر اسلام‌شناسان ایران و جهان گفت: جایگاه اخلاق در فرهنگ قرآن از منظر عترت، وحدت اسلامی بر پایه قرآن و عترت، فقه اخلاق‌مدار ضامن سلامت و سعادت جامعه در عرف قرآن، حکومت دینی از منظر قرآن و عترت، اخلاق و سیاست در قرآن و تعالیم عترت، کرامت انسان و حرمت آن در نگاه قرآن و عترت، تحمل، سعه صدر، احترام به نظر دیگران و مدارا از صفات برجسته پیامبر در قرآن، واکاوی صفات نیک اخلاقی در آیات قرآن، جایگاه عق و اندیشه در قرآن و تعالیم اهل بیت(ع)، ستیز قرآن و عترت با جهل و خرافه و اهداف جامعه دینی از نگاه قرآن و عترت از محورهای این همایش هستند.

مدیرکل ارشاد فارس، برگزاری پانل‌های تخصصی همایش ملی قرآن و عترت از منظر اسلام‌شناسان ایران و جهان، نمایشگاه آثار هنرهای سنتی و برگزاری جشن‌های مردمی کوثر با اجرای هنرمندان شیراز و استهبان را از دیگر برنامه‌های روز سوم همایش عنوان کرد.

وی، برنامه شاخص روز چهارم همایش را ادامه نشست‌های تخصصی همایش ملی قرآن و عترت از منظر اسلام‌شناسان ایران و جهان معرفی کرد و گفت: در این روز مانند روزهای گذشته نمایشگاه آثار هنرهای سنتی با محوریت قرآن و عترت و برگزاری جشن‌های مردمی کوثر با اجرای هنرمندان شیراز و ممسنی اجرا خواهد شد.

مریدی گفت: در روزهای پنجم، ششم و هفتم همایش نیز برنامه‌های نمایشگاه آثار هنرهای سنتی با محوریت قرآن و عترت و جشن‌های مردمی کوثر با اجرای هنرمندان شیراز، مرودشت، بوانات و مهر اجرا خواهند شد.

ارسال بیش از یک هزار و ٦٠٠ اثر هنری و مقاله به همایش ملی ریحانه النبی

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس گفت: یک هزار و ٦٠٩ اثر هنری و مقاله به نخستین همایش ملی ریحانه النبی که از بیست و سوم تا بیست و نهم اسفندماه ٩٥ در شهرستان مُهر برگزار می شود، ارسال شده است.

بهزاد مریدی در جمع خبرنگاران افزود: در بخش داستان و داستانک از میان ١٤٠ اثر رسیده به جشنواره، از سه اثر ارسالی تقدیر خواهد شد.

وی ادامه داد: همچنین از میان یک هزار و ٣١٢ اثر رسیده به همایش ملی ریحانه النبی در حوزه شعر کلاسیک و سپید، ضمن تقدیر از سه اثر برتر، ٢ اثر نیز به عنوان آثار شایسته تقدیر معرفی می شوند.

دبیر نخستین همایش ملی ریحانه النبی، با اشاره به تجلیل از ١٤ نابغه قرآنی کشور در نخستین روز این همایش، بیان کرد: در روز دوم نیز ضمن اهدای جایزه ادبی ریحانه، شاهد برگزاری کارگاه نقد نویسی، کارگاه شعر، کارگاه داستان نویسی، نمایشگاه آثار هنرهای سنتی با محوریت قرآن و عترت و برگزاری جشن های مردمی کوثر خواهیم بود.

وی، با اشاره گشایش همایش ملی قرآن و عترت از منظر اسلام شناسان ایران و جهان در روز سوم همایش ریحانه النبی افزود: در این روز با حضور صاحبنظران، اندیشمندان و اسلام شناسان ایران و جهان از میان ١٥٧ مقاله رسیده، نویسندگان ١٥ اثر برگزیده به ارائه مقاله خواهند پرداخت.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، در بخش دیگری از سخنان خود، با اشاره به اقدام های انجام شده در سال ٩٥ در حوزه فرهنگ و ارشاد این استان، بیان داشت: در ادامه فعالیت های انجام شده و اعزام گروه های فرهنگی و هنری به دیگر کشورها، سال ٩٦ نیز گروه هایی از هنرمندان و فرهیختگان استان به کشورهای قبرس و صربستان اعزام خواهند شد.

مریدی، عملکرد این اداره کل را فراجناحی دانست و گفت: ما گفتمان حاکم بر جامعه را پذیرا و برای سلایق و عقاید مختلف ارزش و احترام قائل هستیم.

وی، در باره وضعیت سینماهای فارس و شیراز هم بیان کرد: امروز در حوزه سینما سازی، رقابت خوبی در این استان آغاز شده و علاوه بر چندین مجموعه تازه تاسیس، در اردیبهشت سال ٩٦ نیز شاهد افتتاح هفت سالن سینما در یک پردیس سینمایی در شیراز خواهیم بود.

وی افزود: علاوه بر شیراز در سه سال گذشته در هشت شهرستان استان فارس چندین سالن با انجام تغییرات و تجهیز آنها به سینما تبدیل شد و هم اینک فیلم های روز کشور در آنها نمایش داده می شود.

مریدی، در مورد روند ساخت تالار مرکزی شیراز هم گفت: میزان پیشرفت فیزیکی این پروژه که در ابتدای حضورم در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس یعنی حدود سه سال قبل کمی بیش از ٢ درصد بود، امروز به حدود ٣٠ درصد رسیده و با توجه به تزریق اعتبار ٧٠ میلیارد ریالی به آن روند ساخت آن شتاب بیشتری خواهد گرفت.

وی، همچنین در مورد شناسایی خبرنگاران واقعی هم اظهار داشت: در گذشته در این حوزه شاهد اتفاقات شایسته ای نبوده ایم و در برخی رسانه ها شاهد بده بستان های اقتصادی بودیم که تلاش بسیاری برای مهار این اتفاقات انجام گرفت.

الهه بهرامی