به گزارش هنرآنلاین به نقل از روابط عمومی این رویداد هنری؛ مراسم اختتامییه نخستین هفته بین‌المللی فیلم کُردی "سنه‌دژ" با حضور مسئولان فرهنگی و هنری و سینماگران سرشناس اقلیم کردستان عراق و مسئولان استان کُردستان، از جمله؛ سید مالک هاشمی رایزن فرهنگی ایران در شهر سلیمانیه، کامبیز لهونى‌نژاد مدیر عامل بانک صادرات استان کردستان، حجت الاسلام رحیم جعفری مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان، خلیل عبدالله معاون وزیر فرهنگ و هنر (روشنبیری) و جوانان حکومت اقلیم کردستان، سید محمد علوی مدیرکل اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کردستان، امین مرادی رئیس حوزه هنری استان کردستان، ستار چمنی‌گل دبیر نخستین هفته بین‌المللی فیلم کُردی "سنه‌دژ"، شوان عطوف بازیگر و کارگردان سینما و تئاتر،  آکو هورینی معاون فرهنگ و هنر (روشنبیری) منطقه گرمیان، اعضای هیئت انتخاب آثار فیلم‌های اقلیم کردستان در نخستین هفته بین‌المللی فیلم کُردی "سنه‌دژ" از جمله؛ دکتر خسرو سینا، سالم صلواتی، توفیق امانی و ویدا صالحی، تعدادی از سینماگران اقلیم کردستان از جمله؛ سربست گرمیانی، آزاد سوزه، کامران نوری گلاله و ریبوار هورامی، مهران فلسفی نماینده جشنواره بین‌المللی فیلم "میدل ایست‌نو" فلورانس در کشور ایتالیا، شهرام علیدی کارگردان کردستانی، فردین صادق ایوبی نقاش سرشناس سنندجی و تعدادی از هنرمندان و سینماگران استان کردستان، در پردیس سینمایی بهمن در شهر سنندج برگزار ‌شد.

این رویداد سینمایی با همت شرکت سینمایی "ستاک فیلم سنندج" و حمایت مالی بانک صادرات ایران مدیریت شعب استان کُردستان و همکاری تعدادی از ارگان‌های استان کُردستان در شهر سنندج پذیرای آثار سینماگران سرشناس اقلیم کردستان عراق و همچنین کارگردانان استان کردستان بود.  

برگزاری نخستین جشنواره بین‌المللی فیلم کُردی "سنه‌دژ" در سال آینده

ستار چمنی‌گل دبیر نخستین هفته بین‌المللی فیلم کُردی "سنه‌دژ" در ابتدای این مراسم گفت: برای آگاه‌کردن مردم هیچ وسیله اطلاع‌رسانی از هنر کاراتر و مهمتر نیست؛ زبان هنر و بخصوص سینما می‌تواند این باور عمیق را خلق کند که هنر سینما مهمترین و بهترین نقش را در هر جامعه‌ای ایفا می‌کند. همه ما می‌دانیم که تهیه فیلم، کار چندان آسانی نیست و نیاز به تخصصی خاص دارد، سینماگر در پروسه تولید فیلم، بایستی به طور مداوم با وفاداری به بیان سینمایی و زبان تصویری تلاش کند و به انتخاب موضوعات جدید و ناب دست یابد. در کنار اینها با ورود به قلب موضوع خود با زبان تصویری جذاب و زیبای سینمایی به ساختار و بن مایه ریز و هوشمندانه دقیق یک اثر دست یابد. که با هماهنگی منطقی در همه زمینه‌ها به دنبال افق جدید باشد و ارائه روش‌های نوین و شایسته در خلق پل ارتباطی درخشان با بیننده فیلم‌های خود برای انتقال پیام‌های نهان در تار و پود اثرش موفق باشد و فیلمی تأثیرگذار بسازد.             

وی افزود: به عنوان مسئول و مدیریت هیئت برگزاری نخستین هفته بین‌المللی فیلم کُردی "سنه‌دژ" به وظیفه خود می‌دانم که از همه سینماگرانی که با آثار خود در این رویداد سینمایی شرکت کردند تشکر و قدردانی کنم و خیلی خوشحالیم که امسال با حمایت مالی "کامبیز لهونى‌نژاد" مدیر عامل بانک صادرات استان کردستان؛ فیلم‌های کُردی در جایگاهی شایسته و در سطح سینمای ایران در پردیس سینمایی بهمن شهر سنندج به نمایش درآمدند که نشان‌دهنده فضای حرفه‌ای در زمینه اکران و پخش فیلمهاست. فیلم‌هایی که با حضورهای داخلی و خارجی خود موفقیت‌های قابل توجهی را در جشنواره‌های جهانی به دست آورده‌اند و نماینده فرهنگ و هنر این سرزمین بوده‌اند.   

چمنی‌گل در پایان سخنانش تأکید کرد: با تشکر و قدردانی از همه کسانی که ما را در برگزاری نخستین هفته بین‌المللی فیلم کُردی "سنه‌دژ" یاری دادند؛ امیدوارم که سال آینده، نخستین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم کُردی "سنه‌دژ" را با موفقیت هر چه تمامتر به سرانجام برسانیم و پل ارتباطی میان فیلمسازان و سینماگران با تماشاگران را برقرار کنیم که در حقیقت رمز ماندگاری و ثبات همیشگی تهیه و تولید آثار سینمایی هستند و این مهم در هنر نجیب سینمای کُردی بیشتر از قبل گسترش یابد.    

حضور مردم فهیم، بافرهنگ و آگاه در دیدن فیلم‌ها

در بخش دیگری از این برنامه، کامبیز لهونى‌نژاد مدیر عامل بانک صادرات استان کردستان گفت: در چهار روز برگزاری این هفته فرهنگی از نزدیک شاهد حضور شما مردم فهیم، بافرهنگ و آگاه استان کردستان در دیدن فیلم‌های اکران شده بودم و قطعاً این حضور پررنگ دلگرمی خیلی خوبی برای برگزارکنندگان نخستین هفته بین‌المللی فیلم کُردی "سنه‌دژ" و بویژه آقای چمنی‌گُل بوده است. انشاءالله که در سال 96 نیز نخستین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم کُردی "سنه‌دژ" مورد انتظار با پشتیبانی شما عزیزان به نحو احسن برگزار گردد که البته همت تمام مسئولان استانی را می‌طلبد.

پیام جشنواره بین‌المللی فیلم "میدل ایست‌نو" ایتالیا

در ادامه این مراسم اختتامییه، سعدالله نصیری خواننده سرشناس سنندجی با ساز دیوان دو قطعه به زبان کُردی اجرا کرد و در ادامه، مهران فلسفی نماینده جشنواره بین‌المللی فیلم "میدل ایست‌نو" فلورانس در کشور ایتالیا گفت: هر چند جوان اما فنی و استوار، سینمای کُرد بازتابی منصفانه از این خاک کُرد و مردم زیبایش است؛ سینمایی که قلب بیننده را پر می‌کند، سینمایی پرشور، عاشقانه، سینمایی شاعرانه، مخصوصاً انسانی و آگاه. بدون شک سینمای باهویت با سبکی خاص، بدون شک سینمای استثنایی است.

وی در ادامه افزود: ما مسئولان جشنواره بین‌المللی فیلم "میدل ایست‌نو" در شهر فلورانس ایتالیا مدتهاست پیگیر و مجذوب سینمای کُردی هستیم و به آن اعتقاد داریم، از صمیم قلب از دوستان عزیزمان آقای ستار چمنی‌گُل و خانم ارجمندشان ویدا صالحی، تمام همکارانشان و تمام کسانی که باعت برگزاری نخستین هفته بین‌المللی فیلم کُردی "سنه‌دژ" شدند، سپاسگذاریم و از کسانی که از این سینمای زیبا، انسانی و خاص حمایت‌ می‌کنند تشکر می‌کنیم.

پیام وزیر فرهنگ و هنر (روشنبیری) و جوانان حکومت اقلیم کردستان

در بخش دیگری از این مراسم، خلیل عبدالله معاون وزیر فرهنگ و هنر (روشنبیری) و جوانان حکومت اقلیم کردستان عراق گفت: در ابتدا سلام و احترام آقای خالد دوسکی وزیر فرهنگ و هنر (روشنبیری) و جوانان حکومت اقلیم کردستان را خدمت همگی شما ابراز می‌دارم و با تشکر از همه مسئولان استان کردستان در این چند روز به خوبی از ما استقبال کردند. در اینجا بر خود ضروری می‌دانم که از کمپانی "ستاک فیلم" بخصوص هر دو هنرمند عزیز آقای ستار چمنی‌گُل و خانم ویدا صالحی، اسپانسر و هنرمندانی که به صورت افتخاری به برگزاری هر چه باشکوه‌تر این رویداد سینمایی کمک کردند تشکر و قدردانی کنم. امیدوارم در سال آینده شاهد برگزاری یک جشنواره بزرگ بین‌المللی فیلم کُردی زیبا در این شهر عزیز باشیم  

وی افزود: عزیزان واضح و آشکار است که کشور ایران تاریخی کهن و تمدنی و همچنین سرمایه بزرگ فرهنگی و هنری دارد، ما به عنوان وزارت فرهنگ و هنر (روشنبیری) و جوانان حکومت اقلیم کردستان خیلی خوشحالیم از اینکه این روابط فرهنگی با این کشور بزرگ را توسعه بدهیم و از تجربیات مختلف در حوزه‌های فرهنگی و هنری و بخصوص در حوزه سینما بهره بگیریم و در این زمینه‌ها نظریات، عقاید و همچنین آثار خود را با هدف خدمت کردن به فرهنگ و هنر دو طرف با همدیگر در میان بگذاریم.

معاون وزیر فرهنگ و هنر (روشنبیری) و جوانان حکومت اقلیم کردستان در پایان سخنانش تأکید کرد: نخستین هفته بین‌المللی فیلم کُردی "سنه‌دژ" بهانه‌ای شد برای اینکه هنرمندان دو طرف با همدیگر به گفت‌وگوی جدی در زمینه سینما بپردازند؛ خیلی هم خوشحال شدیم که در این رویداد سینمایی مردم هنردوست و هنرپرور کردستان با شوق وصف ناپذیری در آن شرکت کردند. با تشکر از همه سینماگران اقلیم کردستان و استان کردستان که با آثارشان زاویه درخشان دیگری از سینمای کُردی را به ما نشان دادند. امیدواریم این رابطه فرهنگی میان دو طرف، و با هدف خدمت بیشتر به فرهنگ و هنر هر دو کشور گسترش بیشتری پیدا کند.

تقدیر از سینماگران شرکت‌کننده

در بخش پایانی مراسم اختتامییه نخستین هفته بین‌المللی فیلم کُردی "سنه‌دژ"، با اهدای لوح تقدیر از همه سینماگران شرکت‌کننده در این رویداد سینمایی و همچنین شخصیت‌هایی که در برگزاریاین رویداد هنری همت کردند تشکر و قدردانی شد.

در این مراسم همچنین از محمد سعید محمدی بازیگر اورامانی تعدادی از فیلم‌های سینمایی کشور با اهدای لوح سپاس، تقدیر ویژه به عمل آمد.