سرویس استان‌های هنرآنلاین: هنوز سه روز از پایان ششمین جشنواره تئاتر فجر استانی در شیراز نگذشته که معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس از برگزاری شانزدهمین جشنواره فیلم فجر استانی همزمان با سی و پنجمین دوره جشنواره بین المللی فیلم فجر در شیراز خبر داد.

مهدی رنجبر با بیان این که شیراز امسال به مدت ١٠ روز میزبان ٢٢ فیلم جشنواره بین المللی فیلم فجر خواهد بود، اظهار داشت: این جشنواره از ١٦ تا ٢٦ بهمن ماه با ٤ اکران روزانه در تالار حافظ اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس پذیرای علاقه‌مندان به فیلم و سینما خواهد بود.

وی در خصوص زمان اکران این ٢٢ فیلم نیز گفت: زمان بندی اکران فیلم‌ها هنوز مشخص نیست اما برای جلوگیری از فشردگی اکران‌ها در تلاش هستیم تا با رایزنی با وزارتخانه و همچنین سازمان امور سینمایی، اکران فیلم‌ها را به صورت همزمان در ٢ سالن داشته باشیم.

معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس در تشریح بیشتر این موضوع ابراز داشت: بر اساس تمهیدات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان امور سینمایی، اکران فیلم صرفاً در سالن‌هایی با ظرفیت بیش از ٥٠٠ نفر امکان‌پذیر است و هر استان تنها می‌تواند در یک سالن اکران داشته باشد، اما با توجه به کثرت علاقه‌مندان به سینما در استان فارس، رایزنی‌هایی را با وزارتخانه و سازمان امور سینمایی انجام می‌دهیم که در صورت امکان، سالن دومی را به استان فارس اختصاص دهند که اگر مورد موافقت قرار گیرد به احتمال قوی سینما سعدی شیراز به عنوان سالن اکران فیلم‌های فجر مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

رنجبر در همین ارتباط به تلاش شهرهای مشهد، اصفهان و تهران برای در اختیار گرفتن سالن دوم اشاره و خاطرنشان کرد: این قول را به مردم می‌دهیم که پس از تهران، اولین استانی باشیم که علاوه بر امکان اکران در ٢ سالن، برای نخستین بار جشنواره فیلم فجر را در یکی از شهرستان‌ها نیز برگزار کنیم.

این مسئول در پاسخ به چرایی عدم حضور سالن‌های خصوصی سینما در حوزه اکران نیز بیان داشت: نبود ظرفیت کافی به لحاظ استانداردهای وزارتخانه و سازمان سینمایی باعث شده تا حضور سینماهای خصوصی در جشنواره امکان پذیر نباشد.

وی در ادامه تهیه بلیت جشنواره را از طریق سایت سینماتیکت امکان پذیر دانست و گفت: امسال شاهد برگزاری جشنواره به مراتب پربارتر از سال‌های قبل خواهیم بود چرا که فیلم‌های ارائه شده به جشنواره به لحاظ کیفی و کمی در سطح بالایی قرار دارند. نکته حایز اهمیت دیگر این است که فیلم‌ها به صورت همزمان با تهران در شیراز به نمایش درمی‌آیند و هیچ اکرانی را زودتر و یا دیرتر از تهران  نخواهیم داشت.

رنجبر با بیان این که بیش از ٨٠ درصد فیلم‌های جشنواره امسال در شیراز به نمایش درمی‌آید، اظهارداشت: امسال از ١٦ تا ٢٦ بهمن هر روز ٢ فیلم در ٢ نوبت اکران می شود که مجموعاً هر روز ٤ اکران را تجربه خواهیم کرد. در عین حال رایزنی‌های لازم برای حضور عوامل تولید فیلم همزمان با اکران در شیراز انجام می شود که امیدواریم توأم با برگزاری کارگاه ها و ورک شاپ های آموزشی باشد.

معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به پایان ششمین جشنواره تئاتر فجر استانی در شیراز اظهار داشت:این جشنواره به مدت چهار روز در تالار حافظ اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی با اکران چهار فیلم- تئاتر و چهار نمایش صحنه‌ای به کار خود پایان داد. در این میان یکی از نمایش‌هایی که مورد توجه و استقبال مخاطبان قرار گرفت نمایش«هدیه مرموز» به کارگردانی یاسر خاسب بود که روی صحنه رفت.

به گفته وی این نمایش در سال ١٣٨٥ برای اولین بار تولید شده و اثری تک ‌‌شخصیتی است که تلفیقی از قابلیت‌های حرکتی بازیگر با دنیای فانتزی عروسکی می‌باشد. این داستان، تولد تا مرگ یک انسان را در ارتباط با عروسکی از دنیای دیگر روایت می‌کند.

وی افزود: این نمایش سال ١٣٨٥ به عنوان نمایش منتخب تماشاگران در نهمین جشنواره تئاتر عروسکی دانشجویی و اثر ویژه جشنواره بین‌المللی تهران انتخاب شد و در ایتالیا،‌ آلمان‌، فرانسه‌، هلند،‌آمریکا‌، لهستان‌، ارمنستان‌، هند‌، تایلند و... به روی صحنه رفته است.

الهه بهرامی