به گزارش هنرآنلاین، به نقل از روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سمنان، کتاب "موسیقی استان سمنان" با تلاش نعمت الله قنبری نیکدل و سفارش حوزه هنری استان سمنان توسط انتشارات رمز هدایت، دوازدهمین کتاب از مجموعه آثار دانشنامه فرهنگ و تمدن است که برای نخستین بار در تابستان ۹۳ گردآوری و با شمارگان یک هزار و ۱۰۰ نسخه با نظارت محمد اسماعیل حاجی علیان و مشتمل بر ۲۸۸ صفحه به چاپ رسید.

کتاب "موسیقی استان سمنان" مشتمل بر هشت فصل با نام‌های شش شهرستان استان سمنان و دو فصل تاریخچه موسیقی دیار قومس و معرفی گویش‌های بومی و فولکلوریک این منطقه، مجموعه‌ای است که سعی دارد با نگاهی علمی به کیفیت موسیقایی استان سمنان پرداخته و آن را به نوعی معرفی کند.

نعمت الله قنبری با ظرافت خاصی این مجموعه تحقیقی و مستند را از لابلای مصاحبه‌ها، دست نوشته‌ها، آواها و نواهای ضبط شده و تحقیق‌های میدانی حضوری، گردآوری کرده و با سلیقه‌ای در خور تحسین بخش پایانی کتاب خود را به معرفی نوازندگان استان سمنان اختصاص داده است.

مقدمه‌ای از استاد کیانی، تاریخچه مختصر استان سمنان، اقلیم و گویش‌های قومس، شهرستان گرمسار، شهرستان سمنان، شهرستان شاهرود، شهرستان دامغان و شهرستان میامی و در پایان موسیقی دانان و نوازندگان استان، بخش‌های این کتاب را تشکیل می‌دهند که در آن می‌توان اطلاعاتی درباره پیشینه شناسی موسیقی آوایی و نوایی استان سمنان، موسیقی الکایی، موسیقی اصانلو، موسیقی لوطی‌های سمنان، ویژگی‌های موسیقی دامغان، نواهای مهدیشهری، قطعات مرسوم در موسیقی جنوب دامغان، موسیقی عشایر، موسیقی شمال شاهرود و بخش بسطام، طبقه بندی موسیقی‌های نوایی میامی و سرکویری را مشاهده کرد.

محمد شکاری، غلامحسین غلامیان، مرحوم ورقه مرادی، مهدی اسماعیلی، علی نیاز قربانی، احمد قاضی، مرحوم یدالله خان قدرتی، سید حسن شاهچراغی، مرحوم علی اکبر منوچهری، محمد محمدعلیانی، خلیل میرنژاد، ابراهیم شیرخانی، حسیت ایوبی، علی جعفری، محمد نادعلیان، حسین نوری، شیرآقا زیاری، ابراهیم حافظی، عاشق حیدر شاکری، مرحوم شهباز کنشلو، میرزا بابا مخبری، عاشق شیخ علی قزلو، بیک محمد گیوری، فرج الله طالبی، مرحوم رمضان نصیری و غریب گیوری در زمره نوازندگان و خوانندگانی هستند که در این کتاب به زندگی و آثار آن‌ها پرداخته شده است.

قنبری نیکدل مسئول امور هنری، سمعی بصری و امور سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سمنان است.

قنبری متولد گرمسار از سال ۷۶ وارد دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران شد. وی با اخذ مدرک کارشناسی از این دانشگاه با دانش نامه دوبیتی‌های مرسوم استان سمنان، به مدت ۱۸ سال به موسیقی آوایی و نوایی استان مشغول شد. از وی تألیف‌ها و تحقیق‌های بسیاری در زمینه موسیقی فولک استان سمنان برجای مانده است.