سرویس استان های هنرآنلاین: حسن دهقان مدیر موسسه موسسه فرهنگی هنری آفتاب مهر صبا در جمع خبرنگاران با بیان اینکه بحران کتابخوانی در جامعه به ویژه میان نسل جدید و دانش آموزان به شدت وجود دارد، گفت: تا هنگامی که احساس نیاز به کتابخوانی در میان خانواده‌ها به ویژه نسل‌های جدید شکل نگیرد نمی‌توان ترویج کتاب و کتابخوانی را کامل کرد.

دهقان که نقش کلیدی در برپایی هفته کتاب استان فارس دارد و با موسسه آفتاب مهرصبا برنامه‌های هشت روز "ایران می‌خواند، شیراز می‌خواند" را تدوین کرده، با تاکید بر اینکه عطش کتابخوانی هنوز در جامعه احساس نمی‌شود، برنامه‌های تدوین شده برای بیست و چهارمین هفته کتاب فارس را در راستای ترغیب احساس نیاز به کتابخوانی عنوان کرد و افزود: مبنای تمامی برنامه‌های هفته کتاب استان بر فعالیت‌های ترویجی قرار گرفته است.

وی از تدوین میثاق نامه‌ای برای کتابخوانی در میان دانش آموزان استان فارس به مناسبت هفته کتاب خبر داد و گفت: این میثاق نامه در برنامه‌های با عنوان "مهمانی کتاب" که به جشن تکلیف کتابخوانی دانش آموزان اختصاص دارد مطرح خواهد شد.

دهقان با بیان اینکه جشن تکلیف کتابخوانی دانش آموزان استان فارس صبح ٢٦ آبان ماه در یکی از مدارس منتخب به شکل نمادین برپا گشته و همه مدارس استان را فرا می‌گیرد، عنوان کرد: با توجه به اینکه دانش آموزان کلاس دوم بعد از گذراندن کلاس اول توانایی خواندن پیدا کرده و مستعد کتابخوانی هستند، جشنی ترتیب یافته تا این گروه از دانش آموزان به کتابخوانی ترغیب شده و آن را وظیفه و تکلیف خود بدانند.

وی با یادآوری اینکه برنامه یادشده به مناسبت روز کتاب و کودک در جریان هفته کتاب استان فارس برگزار می‌شود، تاکید کرد: آیین نامه این طرح با همکاری آموزش و پرورش برای اجرا در همه مدارس استان توزیع خواهد شد.

دهقان با توجه به اعطای نشان سفیر کتاب سال ٢٠١٧ که به سه چهره علمی، ورزشی و هنری استان فارس اختصاص می‌یابد با این توضیح که از این پس نشان یادشده همزمان با هفته‌های کتاب با همکاری بنیاد نخبگان اعطا خواهد شد، گفت: به سه نخبه علمی، ورزشی و هنری که در عرصه‌های بین المللی حضور مستمر دارند هر سال این نشان اعطا می‌شود که آنان نشان را به همراه کتاب‌های نویسندگان استان فارس در سفرهای خود به همراه داشته و معرف فضای کتابخوانی و نویسندگان استان باشند.

وی ادامه داد: در این طرح سفیران کتاب فارس دیوان حافظ و سعدی را به شکل ترجمه شده و حاوی چندزبان رایج به چهره‌های سیاسی، فرهنگی، ورزشی و ... دیگر نقاط دنیا هدیه می‌کنند.

دهقان به مسابقه کتابخوانی "سرزمین کتاب" در فضای مجازی همزمان با هفته کتاب استان فارس هم اشاره کرد و یادآور شد: پس از تجربه موفق مسابقه "بخون و ببر" برنامه پرمخاطب "خندوانه" با جلب مشارکت نرم افزار طاقچه بزرگترین مسابقه کتابخوانی استان فارس برگزار می‌شود.

مجری پویش "نذر دانایی"، افزود: در این طرح کتاب‌هایی از انتشارات تخت جمشید و قشقایی شیراز به مسابقه گذاشته می‌شوند که در روز کتاب و تکنولوژی بیست و چهارمین هفته کتاب فارس کلید خواهد خورد. این مسابقه در پی افزایش سرانه مطالعه در میان ساکنان استان فارس است.

بیست و چهارمین هفته کتاب استان فارس با شعار "ایران می‌خواند، شیراز می‌خواند" از ٢٤ آبان تا اول آذرماه توسط موسسه فرهنگی هنری آفتاب مهر صبا با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس برگزار خواهد شد.