گروه استان‌های هنرآنلاین: عنایت‌الله رحیمی، استاندار فارس در این نشست، ضمن گرامی داشت این هفته و تقدیر از دست‌اندرکارانی که همواره پیگیر مباحث هنر در استان هستند، گفت: زبان هنر زبانی اثرگذار در دل و ذهن انسان‌ها است. در نتیجه قطعاً اگر مطلب یا مفهومی به این زبان بیان شود، ماندگاری آن بسیار زیاد خواهد بود.

به گفته استاندار فارس، فرهنگی که از زبان هنر به صورت مطلوب استفاده کند، می‌تواند در دنیا گسترش یابد و بر سایر فرهنگ‌ها  غلبه کند.

رحیمی با بیان اینکه هنر در انقلاب اسلامی دچار تحولی چشمگیر شده است، این موضوع را نیازمند اندیشه بیشتر دانست و گفت: باید به این موضوع توجه کنیم که تأثیر انقلاب اسلامی در تعالی فرهنگ و هنر اسلامی چه بوده و چه اثراتی گذاشته است.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: یک نگاه ساده و مقدماتی نشان می‌دهد آثار هنری تولید شده پس از انقلاب برجستگی‌های ویژه‌ای نسبت به آثار پیش از انقلاب دارند که ترویج فرهنگ ایثار و شهادت، از خود گذشتگی و اخلاق مداری از جمله این برجستگی‌ها محسوب می‌شود.

استاندار فارس با اشاره به اینکه ویژگی‌های ذکر شده مباحث فطری، انسانی و جهان‌شمول هستند، عنوان کرد: اگر از زبان مطلوب هنر برای ترویج آنها استفاده کنیم این حوزه با توجه به بن مایه‌هایی که در این فرهنگ وجود دارد، می‌تواند عمق اثرگذاری بالایی را در سطح بین‌المللی داشته باشد.

رحیمی همچنین ترویج هنر مقاومت را یکی از دستاوردهای مهم هنرمندان پس از انقلاب اسلامی دانست.

وی با بیان اینکه هنر در انقلاب اسلامی در خدمت تعالی‌های انسان و ابناء بشر قرار گرفته و در این مسیر گام برداشته است، اظهار کرد: بی‌تردید هنرمندان و متولیان حوزه هنر این موضوع را مد نظر قرار داده‌اند که هنر باید در خدمت انسجام و همبستگی ملی و پاسداشت هویت ایرانی اسلامی قرار داشته باشد.

استاندار فارس ادامه داد: هنرمندان نیز به حق در این مسیر گام‌های بلندی را برداشته‌اند.

وی ادامه داد: یکی از مصادیق تحول هنر در دوران پس از انقلاب پیشرفت در حوزه موسیقی به ویژه موسیقی حماسی است که در اذهان مردم به خصوص کسانی که دوران دفاع مقدس را به خاطر دارند ماندگار شده است.

رحیمی به تولید آثار مربوط به حفظ و نشر آثار دفاع مقدس اشاره کرد و این حوزه را یکی از نقاط تاثیرگذار هنر پس از انقلاب برشمرد.

وی با یادآوری اینکه استان فارس فعالیت‌های خوبی در حوزه آثار دفاع مقدس داشته ابراز امیدواری کرد که این استان در سایر زمینه‌های هنری نیز به جایگاهی که رهبر معظم انقلاب برای فارس ترسیم کرده‌اند و فرموده‌اند که فارس همواره در قله است، دست یابد.

استاندار فارس بیان کرد: بی‌تردید وجود زمینه‌های لازم برای خلق تولیدات اثرگذار هنری در فارس وجود دارد که وجود بزرگانی همچون حافظ، سعدی، ملاصدرا و... موید این ظرفیت است که توانستند آثار خود را در سطح کشور و جهان گسترش دهند.

رحیمی جامعه دور از تنش و درگیری را بستری برای خلق آثار هنری ارزشمند دانست و افزود: در جامعه‌‌ای که هر روز جنگ و دعوا و درگیری باشد فرصتی  برای پرداختن به مبحث هنر و پرورش اندیشه‌های هنری وجود ندارد.

وی با تاکید بر اینکه هنر باید در سطح اجتماعی و فردی هویت بخش باشد، خاطرنشان کرد: این ویژگی در هنری که پس از انقلاب متولد شده و رشد و نمو یافته دیده می‌شود.

استاندار فارس از همه فعالان و دست‌اندرکاران حوزه هنر در استان خواست هم‌افزایی، همکاری و همدلی را محور حرکت قرار دهند و از موازی کاری و چند صدایی بپرهیزند.

وی توسعه هنر را در گرو این همدلی و همراهی دانست و تاکید کرد: نباید در بین مجموعه‌ای مختلف هنری اساس رقابت منفی وجود داشته باشد؛ بنابراین بخشی از رسالت سیاست‌گذاران و مسئولان حوزه هنر، ایجاد بستری مناسب برای این است که اصحاب فرهنگ و هنر، سازی یک نواخت و همگون بنوازند.

استاندار فارس یادآور شد: همدلی و هم‌افزایی میان اصحاب فرهنگ و هنر موجب  خلق آثار فاخر می‌شود.

رحیمی همچنین گفت: در دوران شیوع کرونا آسیب‌های زیادی به هنرمندان وارد شده که تلاش می‌کنیم، در حد توان و مقدورات به جبران این آسیب‌ها بپردازیم.

در این جلسه همچنین از سردیس شهید حسین فهیمی که از شهدای شاخص هنر انقلاب اسلامی است رونمایی شد و استاندار فارس از مادر این شهید بزرگوار تجلیل کرد.

اعطای لوح افتخار پایتخت کتاب ایران از سوی وزرای کشور و ارشاد به استاندار فارس از دیگر مواردی بود که در این جلسه انجام شد.