به‌گزارش هنرآنلاین به‌نقل از روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان سمنان، حمیدرضا دوست‌محمدی با اعلام این خبر، گفت: این نسخ دست‌نویس شامل اسناد خطی، قباله‌ها، اسناد تزئین‌شده با مینیاتور، عقدنامه  و ... است.

او با تأکید بر این‌که این اسناد مکتوب، بیانگر دانش و هنر هر منطقه است، بیان کرد: مرمت این نسخ در روشن شدن بخشی از زوایای پنهان تاریخی، سیاسی، فرهنگی و هنری مؤثر است.

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان سمنان با اشاره به این‌که این نسخ ارزش مطالعاتی دارند، اظهار کرد: این نسخ از نظر نوع خط، مهر و امضا و شاخصه‌های تزئینی قابل توجه و بررسی هستند.

او مستندنگاری و آسیب‌شناسی، ثبت آسیب‌های وارده، پاک‌سازی به روش مکانیکی، باز کردن مرمت‌های قدیمی،  استحکام‌بخشی، وصالی پارگی‌ها با استفاده از چسب و کاغذ مخصوص، انتخاب کاغذ مناسب برای رنگ کردن با استفاده از مواد رنگینه گیاهی، پر کردن کمبودهای سند و پرس نهایی را ازجمله فعالیت‌های انجام‌شده برای مرمت این اسناد عنوان کرد.

دوست‌محمدی با اشاره به این‌که کاغذ با تأثیرگذاری عوامل فیزیکی، شیمیایی و زیست‌محیطی به‌راحتی از بین می‌رود، گفت: این اسناد پس از مرمت در مخزن مناسبی که ویژه نگهداری کتب و نسخ خطی است، حفاظت می‌شوند.