به گزارش هنرآنلاین، مدیرکل فرهنگی معاونت گردشگری و امور زیارتی استانداری فارس گفت: طراحی نشان هویتی بصری در اکثر شهرهای بزرگ و توریستی و گردشگری جهان به عنوان نشان هویتی آن شهر انجام شده، شهر شیراز نیز به عنوان اولین شهر در کشور در صدد طراحی این نشان است.

مجتبی علوی در جلسه هماهنگی طراحی نماد هویت بصری و نشان جهانی شهر شیراز، بیان کرد: با توجه به اینکه شیراز یک کلان شهر با شاخصه‌های شناخته شده جهانی است و به عنوان یک شهر مذهبی، فرهنگی، تاریخی و ادبی و عرفانی معروف است باید این نماد به گونه‌ای طراحی شود که بتواند در عین سادگی، همه جهات و قابلیت‌های شیراز در آن دیده شده و گنجانده شود.

او افزود: شیراز را به عنوان یک جهان شهر با شاخصه‌ها و الگوهای مذهبی، تاریخی فرهنگی منحصر به فرد و شهری که در طول تاریخ به عنوان مکانی جهت هم زیستی مسالمت‌آمیز تمام اقوام و گروه‌های قومیتی و مذهبی مختلف بوده است، می‌شناسند از این رو می‌توان سابقه خوب آن را در کوچه ادیان این شهر دید.

مرتضی جعفری معاون شهردار و رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز نیز در این جلسه، طراحی نشان شهر شیراز را گامی بلند به سوی معرفی این شهر در عرصه‌های مختلف بین‌المللی و برندسازی برای شیراز دانست.

معاون فرهنگی شهرداری شیراز تأکید کرد: برای رساندن شیراز به نقطه بلند و جایگاه واقعی خودش، تمام دستگاه‌ها و نهادها باید همراه شوند تا پس از انتخاب این نشان، به صورت یک‌پارچه و منسجم آن را به عنوان نمادی که بیانگر هویت و اصالت شیراز است، به کار گیرند.

جعفری با بیان اینکه شیراز اولین شهر کشور است که طراحی نشان شهری را اجرا می‌کند، رویکرد بین‌المللی طرح و استفاده از چهره‌های شاخص ملی و بین‌المللی را برای داوری آثار، همچنین پیش‌بینی جوایز ارزنده را از نقاط مثبت این طرح دانست و خاطرنشان کرد: حمایت، تعهد و همکاری دستگاه‌های متولی مدیریت حوزه‌های مختلف شهر شیراز را بزرگ‌ترین پشتوانه موفقیت طراحی نشان و هویت بصری شیراز برای ترسیم آینده‌ای موفق و روشن در عرصه شناخت جهانی این شهر خواهد بود.