به گزارش هنرآنلاین به نقل از روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سمنان، بهنام کامرانی گفت: هنر مفهومى و به دنبال آن شاخه‌هاى هنر جدید به شکل گسترده از نمایشگاه‌هاى موزه هنرهاى معاصر از سال ١٣٨٠ شروع شده است؛ هر چند تجربیاتى مانند نمایشگاه گروه آبى و کنج و گستره قبل از انقلاب و بعد آن به شکل پراکنده وجود داشته است.

وی با اشاره به وجود درک غلط در خصوص هنرهای مفهومی اظهار داشت: درک غلطى که معمولا وجود دارد این است که هنرهاى مفهومى را معادل هنر مفهوم‌دار مى‌گیرند که این اشتباه است و تاریخچه هنرهاى مفهومى یا کانسپچوال با مسئله زبان و در ابتدا نفى زیباشناسى معمول پیوند خورده است.

کامرانی در خصوص به کارگیری هنرهای مفهومی در موضوعات دینی تاکید کرد: بدیهى است هر نوع از رسانه (مدیا) یا ارایه در موضوعات روحانى و دینى قابل پیگیرى است به شرطى که هنرمند از ساز و کارهاى هنر مقدس، دینى و عارفانه آگاه باشد.

وی در خصوص فعالیت‌های خود برای اطلاع‌رسانی اولین جشنواره ملی هنرهای مفهومی با توجه به نو بودن این جشنواره گفت: پوستر و اطلاعات لازم براى دانشجویان فرستاده شده است، هرچند بسترسازى و درک موضوعات مرتبط با این جشنواره به هیات سیاست‌گذار و برگزارکننده مربوط می‌شود.

بهنام کامرانى داور اولین جشنواره ملی هنرهای مفهومی رضوی، دارای لیسانس نقاشی از دانشکده هنرهای زیبا و فوق لیسانس نقاشی و دکتری پژوهش هنر از دانشگاه هنر است. وی که متولد ١٣٤٧ شیراز است دارای سوابق هنری متعددی بوده و علاوه بر فعالیت در عرصه هنر از جمله هنرمند تصویرى، طراح ١٤ نمایشگاه انفرادى و بیش از  ٣٠٠ نمایشگاه گروهى در ایران و سایر کشورها بود و عضویت در هیات علمى دانشگاه هنر و هیات نویسندگان هنر فردا و نیز نویسندگی کتاب کارگاه نقاشى و مقالات متعدد در نشریات تخصصى تجسمى را نیز در کارنامه خود دارد. 

طراحی ماسک و لباس و صحنه مجموعه تلویزیونى گلخند، کدو مطبخ و هزار و یک شب، فعالیت در هیات انتخاب و داورى هنر جدید، مجسمه‌هاى شهرى، جشنواره سراسرى تجسمى جوانان و دامون فر و نسل نو و ژکال و ....، برگزیده اولین نمایشگاه بین المللى طراحى موزه هنرهاى معاصر و دریافت لیسانس افتخار از ترینال پاریس نیز در کارنامه بهنام کامرانی داور اولین جشنواره ملی هنرهای مفهومی رضوی دیده می شود.

اولین جشنواره ملی هنرهای مفهومی رضوی (آهوان) به میزبانی سمنان برگزار و پذیرای آثار هنری تولید شده در انواع رسانه‌های هنرهای جدید نظیر چیدمان، ویدئوآرت، پرفورمنس آرت، هنر شبکه، ورد آرت و ... با موضوع رضوی است.

مهلت ارسال آثار به این جشنواره که در فراخوان سی ام آبان اعلام شده بود به مدت 15 روز و تا پانزدهم آذر تمدید شده است.

جشنواره هنرهای مفهومی رضوی (آهوان ) با همکاری بنیاد بین المللی فرهنگی و هنری امام رضا (ع)، معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، استانداری سمنان، اداره کل فرهنگ و ارشاد استان سمنان، دانشکده هنر دانشگاه سمنان و ... برگزار خواهد شد. 

علاقمندان می توانند برای دریافت اطلاعات تکمیلی به سایت www.ahoovan.ir  مراجعه نمایند و یا با دبیرخانه تخصصی این رویداد به شماره  09010351496 تماس بگیرند.