به گزارش هنرآنلاین؛ فریدون فعالی، مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان کرمان با اشاره به اینکه کتاب "گنجینه مصاحف ماهان" با هدف شناسایی و معرفی بخشی از نسخ خطی که شامل گزیده‌ای از قرآن‌های خطی با ارزش است، تهیه و منتشر شده، افزود: در ساختار وزارت میراث‌فرهنگی، موضوع آثار تاریخی نوشته‌دار (نسخ خطی) به دلیل توجه به پژوهش‌های متنی از اهمیت خاصی برخوردار است.

او اظهار کرد: شناسایی، سامان‌دهی، بررسی، مستندسازی و پژوهش آثار نوشته‌دار شامل متون، اسناد و اوراق تاریخی، کتیبه‌های منقول و غیرمنقول، سکه‌ها، مهرها و سنگ قبور گورستان‌های تاریخی با همکاری و تعامل بسیاری از مراکز دانشگاهی و پژوهشی سطح کشور و استان کرمان از جمله اولویت این اداره‌کل است.

فعالی با بیان اینکه تاکنون هزاران ماده مکتوب که بسیاری از آن‌ها در حال نابودی بودند از طریق پژوهشگران برجسته و روش‌های پژوهشی نظام‌مند شناسایی، احیا و معرفی شده است، گفت: چنانچه این فعالیت‌ها منجر به ثبت ملی و فراملی آثار شود، بی‌تردید به اهداف ماندگار در این حوزه رسیده‌ایم.

او با بیان اینکه مجموعه نسخ خطی موجود در کتابخانه آستانه شاه نعمت‌الله ولی ماهان گنجینه‌ای ارزشمند از مکتوبات تاریخی نفیس و منحصربه‌فرد در استان کرمان و کشور است، افزود: این مجموعه هم از نظر محتوایی و هم به واسطه قرار گرفتن در جوار آرامگاه یکی از شاخص‌ترین نام‌آوران عرفان و ادب کشور مورد توجه بسیاری از فرهنگ‌دوستان استان قرار گرفته است.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان کرمان تصریح کرد: با توجه به اهمیت ایران به عنوان یکی از مهمترین کشورهای جهان اسلام در کتابت و تزئینات قرآنی و همچنین اهمیت این مرکز در ماهان به عنوان قدیمی‌ترین کتابخانه‌ها و مراکز نگهداری نسخ خطی، معرفی و احیا این مجموعه از اصلی‌ترین فعالیت‌های این اداره‌کل و دانشگاه باهنر کرمان محسوب شده که چاپ این کتاب دلیلی بر این ادعا است.

او در پایان به همکاری استانداری کرمان و تلاش‌های علمی دکتر محمد صرفی و دکتر علیرضا هاشمی‌نژاد برای چاپ و نشر این کتاب اشاره و خاطرنشان کرد: امیدواریم همچنان همکاری و تعامل مراکز دانشگاهی و علمی استان و همچنین دیگر دستگاه‌ها را برای چاپ این گونه کتاب‌ها داشته باشیم.

کتاب "گنجینه مصاحف ماهان" به قلم علیرضا هاشمی‌نژاد، محمدرضا صرفی و کیانوش معتقدی به همت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان کرمان با شمارگان ۵۰۰ جلد منتشر شده است.