به گزارش هنرآنلاین، دبیرخانه دائمی جشنواره تئاتر استان مازندران مستقر در واحد هنرهای نمایشی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی با همکاری انجمن هنرهای نمایشی شعبه مازندران، با توجه به شیوه نامه ابلاغی اداره کل هنرهای نمایشی به شماره 154585/99 مورخه 99/5/14 جهت روشن نگه داشتن چراغ تئاتر با هدف دست‌یابی به تئاتر خلاق و پویا و نیز تلاش در جهت ارتقاء سطح کیفی و کمی و گسترش فرهنگ تئاتر، با در نظر گرفتن شرایط ویژه بیماری کرونا اقدام به برگزای سی و دومین  جشنواره تئاتر استان مازندران بر اساس شیوه‌نامه جدید می‌‌کند.

اهداف:

کشف استعداد های جوان  ؛ آگاهی بخشی و افزایش بینش فرهنگی جامعه با  تکیه بر این استعداد ها  

بومی سازی ظرفیت های فرهنگی و هنری  

استفاده از بستر های فرهنگی و هنری برای رشد و اعتلای فرهنگ عمومی

ایجاد روحیه نشاط و امید بخشی در جامعه با توجه به آثار مخرب روانی ناشی از بحران بیماری کرونا

افزایش شناخت جامعه به منظور تقویت توانمندی های بالقوه در کاهش آسیب های اجتماعی ( اعتیاد، بزه‌کاری، خودکشی، فساد و فحشا، تکدی‌گری، سرقت )

رشد و توسعه فعالیتهای اجتماعی و آگاهی بخشی با تکیه بر هنرنمایش 

اولویت‌های موضوعی جشنواره:

انتخاب موضوع آزاد است و آثاری با محور های زیر به شرط برخورداری از کیفیت مطلوب فنی و تخصصی و جلب نظر هیأت انتخاب ، در اولویت پذیرش خواهند بود.  

شعار سال "جهش تولید" و موضوعات مرتبط  

پرداختن به سبک زندگی ایرانی- اسلامی   

افزایش روحیه نشاط و امید بخشی در جامعه و موضوعات مرتبط با آن 

پرداختن به به فرهنگ بومی و بسترهای تاریخی، سیاسی، ادبی و آیین های استان  

فرهنگ ایثار و شهادت ، اپیدمی بیماری کرونا ، مدافعین سلامت 

موضوعات مرتبط با چهلمین سالگرد دفاع مقدس 

تبصره : با توجه به تقارن گرامیداشت چهلمین سالگرد دفاع مقدس و تبلور واژه ایثار از سوی مدافعین سلامت در بحران جهانی بیماری کرونا آثاری  که شامل این مضامین باشند (به شرط برخورداری از کیفیت مطلوب فنی و تخصصی و جلب نظر هیأت انتخاب آثار،) در اولویت ویژه قرار خواهند گرفت. 

شرایط شرکت در جشنواره:

جشنواره فقط در بخش صحنه ای و به صورت رقابتی برمبنای شیوه نامه جدید برگزار خواهد شد.

 سی و دومین جشنواره تئاتر استانی  صرفاً میزبان یک اثر از هر کارگردان خواهد بود.

به دلیل بحران بیماری و لزوم رعایت پروتکل های بهداشتی ، جشنواره فاقد بخش جنبی و جلسات نقد و بررسی بوده و تاکید می گردد برگزاری به صورت دوره های گذشته نخواهد بود.

شیوه برگزاری و محل اجرای آثار در مرحله نهایی به تشخیص شورای سیاستگذاری  جشنواره و مطابق با نظر ستاد استانی پیشگیری و مقابله با کرونا خواهد بود .

آثار شرکت کننده در این جشنواره، صرفاً اختصاص به آثار  و نمایشنامه های ایرانی دارد . 

تبصره: با هدف تشویق نمایشنامه نویسان استان، متون نویسندگان بومی شرکت کننده در جشنواره - اعم از پذیرفته شده یا نشده - جهت ارزیابی در اختیار انجمن هنرهای نمایشی مازندران قرار گرفته و در صورت تأیید، توسط انجمن مذکور به چاپ خواهد رسید. 

ارائه مجوز کتبی نویسنده ، مترجم یا ناشر برای شرکت در سی و دومین جشنواره تئاتر استان مازندران  از سوی کارگردان و گروه متقاضی، به دبیرخانه جشنواره استان الزامی است .

متون اقتباسی، منوط به ذکر دقیق مشخصات صاحب اصلی اثر و نوع اقتباس، با اخذ مجوز از نویسنده یا ناشر و مترجم به صورتی که حقوق معنوی و مادی صاحب اثر حفظ شود، میتوانند در بخش رقابتی جشنواره حضور داشته باشند که در این رابطه، تشخیص هیأت انتخاب آثار و دبیرخانه جشنواره، ملاک تصمیم خواهد بود. در صورت عدم رعایت این بند، ضمن جلوگیری از ادامه حضور گروه نمایشی در هر مرحلهای از فرآیند جشنواره، مسئولیت این عدم شفاف سازی متوجه نویسنده و کارگردان نمایش خواهد بود. 

متقاضیان شرکت در جشنواره لازم است با تکمیل فرم شماره یک شیوه نامه برگزاری جشنواره، آمادگی خود را جهت ارزیابی و حضور در جشنواره اعلام نمایند.

 متقاضیان حضور با ارسال اثر متعهد به پذیرش تمامی قوانین و سیاستهای جشنواره می شوند. 

متقاضیان حضور در جشنواره باید مرحله بازخوانی متن را در شورای ارزشیابی و نظارت گذرانده باشند.

آثار متقاضی طبق گاه شمار جشنواره، توسط هیات انتخاب جشنواره ، متناسب با شرایط بیماری کرونا در جامعه بدون در نظر گرفتن اجرای عموم ؛ در هر دو مرحله بازبینی و نهایی به یکی از دوصورت (اجرای زنده یا بازبینی فیلم ) ارزیابی شده و در صورت تایید به مرحله بعدی راه پیدا می کند .

"نظر به اهمیت استمرار اجراهای عمومی و در صورت میسر نبودن امکان این امر در شرایط کنونی، گروه های منتخب برای حضور در جشنواره می بایست متعهد به اجرای عمومی در اولین فرصت مناسب باشند»."

بنا بر تشخیص هیات داوران حداکثر دو اثر نمایشی به اداره کل هنرهای نمایشی معرفی خواهد شد.

تبصره: معیار انتخاب آثار و معرفی به دبیرخانه جشنواره تئاتر فجر، برخورداری از کیفیت فنی و تخصصی است و در صورت عدم احراز این شرایط توسط گروه های شرکت کننده، هیأت داوران مختار است هیچ گزینه ای برای انتخاب نداشته باشد.

برگزاری جشنواره منوط به مساعد بودن شرایط بیماری موجود در جامعه است لذا با توجه به نیاز گروه های متقاضی به محل و زمان تمرین و ماهیت گروهی بودن نمایش ؛ اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران انجام شدن تمام موارد  بالا را مشروط  به مساعد بودن نسبی شرایط میداند ؛ لذا دبیرخانه دائمی جشنواره تئاتر استان متناسب با شرایط موجود ؛ جشنواره را مطابق با یکی از پیشنهادات اداره کل هنرهای نمایشی  برگزار می کند :

برگزاری جشنواره حضوری در استانهایی که شرایط مساعد وجود دارد با هماهنگی ستاد استانی مقابله با کرونا و رعایت کامل

ضوابط اعلامی از سوی این ستاد:

برگزاری جشنواره با بهره گیری از امکانات فضای مجازی با هدف بهره مندی شهروندان و مخاطبان از آثار.

ارزیابی و داوری آثار در هر دو مرحله بازبینی و نهایی (زنده و یا از طریق نسخه تصویری) توسط هیأت انتخاب و داوری استان و تعیین برگزیدگان جشنواره. 

چنانچه در هر مرحله ای از انتخاب آثار یا برگزاری جشنواره ، مغایرتی با بندهای فراخوان در مورد هریک از آثار شرکت کننده مشاهده شود، دبیرخانه دائمی تئاتر استان گروه نمایشی متخلف را از ادامه روند جشنواره و مراحل بعدی باز خواهد داشت.

برای موارد پیش بینی نشده، دبیرخانه جشنواره با مشورت اداره کل هنرهای نمایشی با توجه به شرایط غیر قابل پیش بینی موجود اتخاذ تصمیم نموده و گروه های منتخب ملزم به رعایت آن می باشند .

الف ) نکات قابل توجه در خصوص ضبط تصویری آثار نمایشی 

فیلم اثر که میتواند با یک دوربین و یا بیشتر ضبط شود نباید تداعی تئاتر تلویزیونی کند.

برای بالا بردن کیفیت صدای نمایش و واضح بودن دیالوگ بازیگران، بهتر است در هنگام ضبط ، سطح صدای موسیقی یا افکت پائین تر از سطح صوتی دیالوگ ها باشد.

برای ارسال فیلم تئاتر بر روی DVD یا فلش مموری ، پیشنهاد میشود از فرمت DVD.player  استفاده شود تا هم در دستگاههای  خانگی  و هم در رایانه قابل مشاهده باشد.

در تصویر برداری با یک دوربین  مونتاژ  انجام نشود تا  منعکس کننده رویداد کامل اجرای نمایش در روی صحنه باشد.

ب) مدارک مورد نیاز :

تکمیل فرم شماره یک(پیوست فراخوان از اینجا)

مجوز کتبی نویسنده یا ناشر

خلاصه سوابق هنری کارگردان

یک قطعه عکس پرسنلی کارگردان

خلاصه نمایش به صورت تایپ شده

ارسال سه نسخهDVDاثر ؛ ( از انجا که داوری و انتخاب آثار در شرایط خاص بر اساس فیلم های ارسالی خواهد بود،  نحوه ضبط  تصویری نمایش می بایست طبق شیوه اشاره شده در بخش  الف این فراخوان باشد.)

ج) گاهشمار جشنواره :

1-     آخرین مهلت ارسال آثار  : ۱۴ آبان ماه 

2-      تاریخ بازبینی : (به صورت زنده یا فایل تصویری) ۱۵ الی ۲۰ آبان ماه  

2-      اعلام اسامی برگزیدگان حضور در جشنواره : ۲۵ آبانماه 

3-      تاریخ برگزاری جشنواره( با توجه به نوع برگزاری جشنواره ) یکم لغایت چهارم آذر ماه 

آدرس دبیرخانه: 

ساری ، میدان امام خمینی (ره)، ابتدای بلوار دانشگاه ، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران

واحد هنرهای نمایشی ، دبیرخانه دائمی جشنواره تئاتر استان / کد پستی : ۳۸۷۹۴ –۴۸۱۵۸

تلفن تماس : ۳۳۳۶۲۰۲۲–۳۳۳۶۲۰۰۷