به گزارش هنرآنلاین به‌نقل از روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان خراسان شمالی، محمدرضا قهرمانیان با بیان این مطلب اظهار کرد: با توجه به تعطیلی آموزش‌های حضوری در دوران شیوع ویروس کرونا، دوره‌های آموزش مجازی و آنلاین برای علاقه‌مندان و هنرمندان صنایع‌دستی استان برنامه‌ریزی شده است.

قهرمانیان با بیان اینکه یک دوره آموزش در رشته چاپ باتیک روی پارچه تاکنون به‌صورت مجازی و غیرحضوری برگزار شده، تصریح کرد: مقدمات برگزاری دوره‌های آموزش گلیم نیز در حال آماده‌سازی است.

او با تأکید بر برگزاری دوره‌های آموزشی تخصصی برای شاغلان صنایع‌دستی با هدف ارتقای دانش آنها، عنوان کرد: حفظ و احیای و بهبود کیفی محصولات و تسهیل امور مرتبط با بازرگانی از دیگر اهداف برگزاری این دوره‌های آموزشی است.

سرپرست معاونت صنایع‌دستی خراسان شمالی با اشاره به اینکه بیش از 15 هزار صنعتگر استان در قالب مشاغل خانگی، کارگاه‌های تولید انفرادی و گروهی صنایع‌دستی مشغول فعالیت هستند، گفت: در سال جاری 34 پروانه تولید انفرادی و گروهی صنایع‌دستی برای هنرمندان این حوزه صادر و تمدید شده است.

قهرمانیان افزود: رودوزی‌های سنتی، صنایع فلزی و صنایع چوب، نساجی سنتی، دست‌بافته‌های داری، گلیم و سفره کردی ازجمله تولیدات صنایع‌دستی خراسان شمالی است.