به گزارش هنرآنلاین، در پی تعطیلی مجدد آموزشگاه‌های فرهنگی و هنری به دلیل شیوع گسترده بیماری کرونا، مجمع نمایندگان آموزشگاه‌های موسیقی مازندران و انجمن موسیقی آوای دماوند طی نامه‌ای به استاندار مازندران به این روند تعطیلی معترض شدند.

در این نامه که در اختیار هنرآنلاین قرار گرفته، آمده است:

استاندار محترم مازندران جناب آقای حسین زادگان

با درود

ماه‌هاست به سبب درگیری با ویروس مرموز و مرگبار کرونا، وضعیت زندگی و معیشت مردم، نابسامان و بغرنج شده است.

جهت اطلاع شما عرض می‌کنیم بسیاری از آموزشگاه‌های موسیقی در استان مازندران از همان روزهای نخستینِ خبر انتشار این ویروس، بصورت خودجوش و برای حفظ سلامت جامعه به تعطیلی موسسات و آموزشگاه‌ها خود اقدام کرده بودند. تا اینکه جوامع پزشکی و علمی و سیاسی به این نتیجه رسیدند مدتی را مجبور به تحمل این ویروس در روزمره خود خواهیم بود و تنها باید موارد بهداشتی را رعایت نماییم.

حتما مستحضر هستید در ماه‌های اخیر، وعده‌های مختلفی از جانب مسئولان مربوطه در حوزه فرهنگ و هنر جهت حمایت از آموزشگاه‌ها و موسسات داده شده بود که تا امروز، علیرغم ثبت نام‌های مختلف فعالان عرصه هنر و فرهنگ، جز سامانه مربوط به وزارت تعاون، آن هم با شرایطی خاص، هیچ‌یک به عهد خود وفا نکرده‌اند. طبعا منطقی نیست که متولی و مسئول صنفی صرفا دستور تعطیلی دهد، بدون آنکه راهکارهای حمایتی خود را ارائه کند!

در هفته‌های اخیر آموزشگاه‌ها و موسسات هنری، شدیدا در معرض فشار از جانب متولیان شهرستانی و استانی مبنی بر تعطیلی مراکز خود قرار گرفته‌اند. حال آنکه بانک‌ها، ادارت و بازار که به لحاظ ازدحام جمعیت قابل مقایسه با محیط آموزش موسیقی نیستند، به فعالیت مشغولند!

پرسش ما از مسئولان محترم این است که چگونه انتظار دارید بدون هیچ‌گونه حمایتی، ماه‌ها یک موسسه و یا آموزشگاه موسیقی که غالبا مستاجر هستند، مایحتاج روزمره زندگی خود را تامین نمایند؟!

لازم به توضیح است در همین مدت دو ماه اخیر که آموزشگاه‌ها به فعالیت مشغول شده‌اند، جهت رعایت پروتکل‌های بهداشتی، کلاس‌های عمومی خود را تعطیل کرده‌اند و ضمن استفاده از ماسک و مواد ضدعفونی و رعایت فاصله، تنها کلاس‌های انفرادی خود را برگزار می‌کنند. در واقع یک مدرس و یک هنرجو در اتاقی که تهویه هوا نیز در آن صورت می‌پذیرد و این شرایط با سیستم آموزش در مدارس و یا کلاس‌های زبان، کاملا متفاوت است.

پس بی‌گمان چنین شرایطی در آموزش، نه تنها هیچ خطری برای سلامت  بهداشتی جامعه نخواهد داشت، بلکه در بحران کنونی، به سلامت روح و روان شخص نیز کمک خواهد کرد.

در هفته‌های اخیر نامه‌هایی را جهت اعتراض به این روند، به ادارات فرهنگ و ارشاد شهرستان‌ها و نیز به اداره کل فرهنگ و ارشاد استان و نیز به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ارسال کرده‌ایم که متاسفانه نتیجه‌ای منطقی حاصل نشده است.

لذا از شما استاندار محترم تقاضای مساعدت و همراهی داریم.

با آرزوی روزهایی خوش  ۱۳۹۹/۵/۴

مجمع نمایندگان آموزشگاه‌های موسیقی سراسر استان مازندران

سازمان مردم نهاد موسیقی آوای دماوند