به گزارش هنرآنلاین به نقل از روابط عمومی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی احمدرضا احسانی تأکید کرد: سال گذشته میزبان بیست و ششمین دوره جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان بودیم و همدان با سابقه ۲۰ ساله در اجرای این رویداد امسال هم آمادگی میزبانی دارد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی همدان گفت: همدان تفاهم‌نامه‌ای پنج ساله برای میزبانی این جشنواره با مرکز هنرهای نمایشی امضا کرده و امسال آخرین دوره آن است که باید دوباره تمدید شود.

احسانی با اشاره به بحران کرونا که دامنگیر همه مناطق کشور و جهان شده افزود: سال گذشته پذیرای گروه‌های نمایشی از ۹ کشور جهان بودیم و امسال شرایط ایجاب می‌کند که از بخش بین الملل صرف نظر کرده و فقط بخش ملی را با رعایت پروتکل‌ها برگزار کنیم.

وی خاطرنشان کرد: همدان آمادگی میزبانی بیست و هفتمین دوره جشنواره را دارد اما تابع سیاست‌های ستاد ملی کروناست و هر تصمیمی که برای سایر رویدادهای فرهنگی و هنری گرفته شود مشمول برنامه‌های همدان نیز می‌شود.

به گفته احسانی اطلاعیه‌ای از سوی مرکز هنرهای نمایشی مبنی بر انتخاب جایگزین برای جشنواره تئاتر منتشر شد اما هنوز به تصویب نرسیده و قطعی نشده است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی همدان جشنواره مطبوعات غرب کشور را از برنامه‌های پیش‌بینی شده در سال جاری ذکر کرد و گفت: این رویداد نیز به دلیل شیوع بیماری کرونا معلق مانده است و اگر شرایط عادی شود این رویداد را اجرا می کنیم.

وی جشنواره مطبوعات را از خواسته‌های جامعه رسانه‌ای استان دانست و افزود: همدان ظرفیت غنی و قوی در زمینه رسانه‌های مجازی و مکتوب دارد و این رویداد به تقویت مطبوعات کمک می‌کند.

احسانی یادآوری کرد: برنامه‌های جشن روز خبرنگار نیز تابع شرایط حاکم بر فضای استان برنامه‌ریزی و اجرا می‌شود تا سلامت خبرنگاران و فعالان عرصه خبر حفظ شود و بیش از این شاهد گسترش ویروس کرونا نباشیم.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی همدان گفت: بی‌تردید برنامه هفته خبرنگار امسال با سال‌های قبل تفاوت‌هایی دارد اما تاکنون برنامه راهپیمایی خبرنگاران و چاپ تمبر یادبود قطعی شده و برنامه‌های دیگری با حفظ رعایت پروتکل‌های بهداشتی و فاصله اجتماعی در حال تدوین است که اعلام می‌شود.

وی با اشاره به برگزاری چند کنسرت موسیقی مجازی از اسفند سال گذشته تا پایان اردیبهشت‌ماه گفت: اهالی موسیقی با تدارک این برنامه‌ها سهم خود را در ایام کرونا برای شادی و نشاط مردم ادا کردند و در حال برنامه‌ریزی برای اجرای کنسرت‌های دیگری هستند.

احسانی افزود: کرونا نه تنها بخش فرهنگ بلکه همه بخش‌های اقتصادی، سیاسی و صنعت را تحت تاثیر قرار داده اما برنامه‌های فرهنگ و هنر تعطیل نشده و فقط تغییر شکل داده است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی همدان به جشنواره های شعر طنز، کاریکاتور و استندآپ کمدی با موضوع کرونا در فضای مجازی اشاره کرد و گفـت: این رویدادها با همکاری انجمن‌های هنری و ادبی به صورت ملی تدوین و اجرا شده است تا متکی به رویدادهای فیزیکی نباشیم و مهارت بهره‌گیری از بستر مجازی را هم تجربه کنیم.

وی یاداوری کرد: ۹۸ آموزشگاه فرهنگی و هنری در استان فعالیت دارند که هیچکدام از آنها تعطیل نشده‌اند و فقط طبق مصوبه ستاد ملی کرونا به صورت مقطعی فعالیت آنها متوقف شده بود که دوباره برنامه‌های آموزشی خود را از سرگرفته‌اند.

احسانی از پرداخت تسهیلات به صنوف آسیب دیده از کرونا خبر داد و از صاحبان کسب و کارهای فرهنگی و هنری خواست با مراجعه به سامانه کارا تقاضای خود را برای دریافت این تسهیلات ثبت کنند. به گفته او تا کنون ۱۷۲ نفر از استان همدان در این سامانه نام‌نویسی کرده‌اند که تقاضایشان در حال بررسی است.