به گزارش هنرآنلاین به نقل از روابط عمومی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان، سید امیر مصباح با اعلام این خبر، افزود: آغاز اجراهای تئاتر خیابانی با شعار "من، تو، ما/ تئاتر، زندگی، کرونا" در تهران و چند استان دیگر، پایانی بر تعطیلی قریب به چهار ماهه اجراهای زنده در شرایط مربوط به شیوع ویروس کرونا است.

وی اظهار داشت: در استان گیلان، 70 اجرا توسط هفت گروه در شهرهای رشت، لاهیجان و آستانه اشرفیه میزبان علاقه‌مندان به هنر تئاتر خیابانی هستند.

معاون امور هنری و سینمایی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان تصریح کرد: نمایش‌های خیابانی "هیاهو" به نویسندگی و کارگردانی ساحل احمددوست، "سین مثل سرباز" احمد نیک‌قلب، "دردسر رفتگر" محمد جعفری‌لفوت، "به من دست نزن" امیر حامد، "عروس باران"  محمود فرضی‌نژاد، "حکم جلب" هومن میرمعنوی و "زندگی با طعم پپرونی" آرزو علیپور در سه شهر یاد شده به اجرا در می‌آیند.

مصباح ادامه داد: با بروز بحران، 20 آموزشگاه هنری، تماشاخانه‌های خصوصی و 35 گروه نمایشی فعالیت‌شان در گیلان دچار وقفه شده بود.

اجرای خیابانی (Street performance) گونه‌ای از هنرهای نمایشی است که از متن اقشار مختلف اجتماع برخاسته و با توجه به انگیزه‌های بروز و ظهور آن، همواره کارکردهای مختلفی از جمله اصلاح رفتارهای اجتماعی داشته و خالقان و بازیگران این عرصه با زبان هنری خود بایدها و نبایدهای زندگی بشری را به فراخور فهم مردم کوچه و بازار بیان کرده‌اند.