به گزارش هنرآنلاین، فیروز فاضلی از انتشار فراخوان سومین جشنواره آموزشگاهی نمایشنامه نویسی استانی، بزرگداشت استاد حبیب‌الله یوسف پورسیفی خبر داد و به ایسنا گفت: دو دوره گذشته این جشنواره در بزرگداشت استادان "یوسف فخرایی" و زنده‌یاد "فرهاد پاک‌سرشت" برگزار شده است.

وی با بیان اینکه استاد حبیب‌الله یوسف پورسیفی از پیشکسوتان تئاتر استان گیلان است، افزود: ایجاد بستر مناسب برای بروز و ظهور خلاقیت‌های هنری در قالب نمایشنامه نویسی برای هنرجویان آموزشگاه‌ها، ارج نهادن به آموزش هنر، معرفی و تعالی ارزش‌های والای هنر ایرانی و اسلامی، ایجاد ارتباط هنری بین هنرمندان آموزشگاه‌های آزاد هنری استان و استعدادیابی و شناسایی هنرمندان جوان و فعال از اهداف برگزاری این جشنواره است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان با بیان اینکه موضوع جشنواره شامل "دنیای معنوی و انسان معاصر"، "تاثیرات مدرنیسم بر زندگی" و موضوع آزاد است، تصریح کرد: اقتباس از داستان‌ها و رمان‌ها بلامانع است.

فاضلی با اشاره به برگزاری این دوره از جشنواره در پنج مرحله و به شکل رقابتی، تصریح کرد: در مرحله نخست و پس از صدور فراخوان جشنواره، طرح‌ها یا نمایشنامه‌ها از طریق مدیران آموزشگاه‌ها به دبیرخانه معرفی می‌شود و در مرحله بعدی، آثار رسیده توسط هیئتی از مدیران آموزشگاه‌ها مورد بررسی قرار گرفته و آثار برتر به دبیرخانه معرفی می‌شود.

وی ادامه داد: در مرحله سوم، هیئتی از سوی ستاد برگزاری جشنواره برای راهنمایی و مدیریت نویسندگان طرح‌ها انتخاب و معرفی می‌شوند که نویسندگان برگزیده مرحله اول باید در طی این مرحله آثار را با راهنمایی استاد راهنما تکمیل کنند.

مدیرکل ارشاد اسلامی گیلان با بیان اینکه در مرحله چهارم، آثار تکمیل شده به دبیرخانه ارسال و برای ارزیابی نهایی به هیئت داوران داده می‌شود، افزود: در پایان نیز، اختتامیه جشنواره با معرفی و تقدیر از برگزیدگان نهایی برگزار خواهد شد.

فاضلی درخصوص جوایز سومین دوره جشنواره آموزشگاهی نمایشنامه نویسی استان گیلان، یادآور شد: به نفرات اول تا سوم جشنواره دیپلم افتخار، تندیس جشنواره و به ترتیب کارت هدیه به مبلغ ۱۰، هفت و پنج میلیون ریال اهدا و از پنج هنرمند شرکت کننده نیز با اعطای دیپلم افتخار و کارت هدیه یک میلیون ریالی تقدیر می‌شود.

وی در خصوص زمان‌بندی برگزاری جشنواره نیز با تاکید بر اینکه مهلت ارسال طرح‌های اولیه، پایان خردادماه جاری است، گفت: زمان اعلام برگزیدگان مرحله اول، تیرماه، مرحله سوم، نیمه مهرماه و ارایه آثار نهایی به دبیرخانه، پایان مهرماه است و اختتامیه جشنواره آموزشگاهی نمایشنامه نویسی گیلان همزمان با جشنواره تئاتر استانی برگزار می‌شود.