به گزارش هنرآنلاین به نقل از روابط عمومی معاونت امور استان‌ها، فاطمی رییس مرکز سیمای استان‌های رسانه ملی در مراسمی که برای آغاز به کار رسمی پیش‌تولید سریال "سنجر خان" در موزه مردم شناسی شهر سنندج برگزار شد، گفت: با توصیه‌ها و تاکید رهبر معظم انقلاب سریال‌های فاخر در باره‌ مفاخر اقوام مختلف کشور در دست ساخت است و در این راستا سال گذشته ۲۴۰ قسمت سریال فاخر از جمله سریال‌های "جلال" و "بانوی سردار" بر روی آنتن ملی پخش شد.

وی افزود: امیدواریم تا پایان سال ۱۴۰۰ خورشیدی بتوانیم سریال‌های فاخر "سنجر خان"، "امیرنظام گروسی" و "مستوره‌ اردلان" که از مفاخر کرد‌ها و ایران هستند را به سرانجام برسانیم.

بهمن مرادنیا استاندار کردستان نیز در این مراسم گفت: قهرمانانی نظیر سنجرخان و دیگر نام‌آوران ایران و کردستان باید در قالب سریال و برنامه‌های سینمایی و تولیدات رسانه ملی به مردم معرفی شوند تا مردم با رشادت‌ها و تاثیرات آن‌ها در تاریخ این مرز و بوم بیشتر آشنا شوند.

وی تاکید کرد: تمامی هزینه‌های مورد نیاز برای تولید این سریال فاخر پیش‌بینی شده و از این نظر هیچگونه مشکلی نداریم.

محمد حسین لطیفی کارگردان سریال "سنجرخان" نیز در این مراسم وعده داد که اگر پیش تولید این سریال در مدت سه تا چهار ماه آینده به انجام برسد فیلم‌برداری و تولید سریال سنجر خان ۶ تا ۸ ماه بیشتر طول نخواهد کشد.

وی افزود فیلم "سنجرخان" باید در ابعاد بین‌المللی ساخته شود تا بتوان شخصیت این بزرگ مرد کرد را به خوبی به تمامی مردم مناطق کردنشین دنیا معرفی کرد.

فیلمنامه این سریال توسط مرحوم ضیاءالدین دری تهیه شده است.

تهیه کنندگی و نظارت کیفی این سریال نیز به ترتیب برعهده‌ حسین جلالی و دکتر قطب الدین صادقی از هنرمندان مطرح کرد است.

سنجر خان وزیری ملقب به سردار اکرم پس از مبارازات بی وقفه در مقابل تجاوز گری‌های روس و انگلیس در ایران، با دسیسه انگلیسی‌ها در سال ۱۲۹۵ خورسیدی در روز عاشورا به درج رفیع شهادت رسید.