به‌گزارش هنرآنلاین به‌نقل از روابط عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس، مصیب امیری با اعلام این خبر گفت: باتوجه به بحران شیوع کرونا در سطح جهان و در پی تعطیلی مراکز آموزشی، دانشگاه‌ها و مراکز فرهنگی همچون موزه‌ها، با همکاری معاونت میراث‌فرهنگی کشور، کمیسیون ملی یونسکو ایران و دانشگاه شیراز در راستای آشنایی با موزه‌های ایران و جهان اقدام به برگزاری نخستین جشنواره ملی میراث‌فرهنگی و موزه‌نگاری به‌صورت مجازی و آنلاین برای استفاده از اوقات فراغت و شکوفایی دانشجویان و عموم جامعه برگزار می‌شود.

او افزود: این جشنواره شامل مسابقه تولید محتوای موزه، سخنرانی‌های علمی تعدادی از متخصصان برجسته حوزه‌های مربوطه با برگزاری تورهای مجازی و پخش مستند است که در انتهای هر نشست سؤالاتی از محتوای همان برنامه به‌صورت مسابقه اعلام خواهد شد.

در ادامه معصومه محرر دبیر علمی جشنواره گفت: این جشنواره شامل مسابقه تولید محتوای موزه، نشست‌های تخصصی با موضوعات حوزه میراث‌فرهنگی با تمرکز بر موزه‌ها، تورهای مجازی موزه‌ای و برنامه‌های متنوع دیگر است.

او ادامه داد: در نشست‌های تخصصی این برنامه تعدادی از متخصصان برجسته حوزه‌های فرهنگ، میراث‌فرهنگی و موزه از اقصی نقاط کشور به‌صورت مجازی سخنرانی خواهند کرد.

محرر گفت: آخرین مهلت ارسال آثار 16 خردادماه 1399 است و به برگزیدگان جشنواره جوایز نقدی و لوح تقدیر اهدا خواهد شد.

او با بیان اینکه شیوه‌نامه این جشنواره از راه‌های ارتباطی این جشنواره قابل دریافت است، افزود: علاقه‌مندان می‌توانند از موزه‌های پیشنهادی از قبیل موزه ایران باستان، کاخ موزه گلستان، موزه آبگینه و سفالینه، کاخ‌موزه سعدآباد، موزه‌های هنرهای معاصر، کاخ‌موزه نیاوران، موزه جواهرات ملی، موزه پارس شیراز، موزه فرش، موزه عفیف‌آباد شیراز و سایر موزه‌های ایران به انتخاب شرکت‌کنندگان و همچنین از موزه‌های خارج از کشور همچون موزه لوور در پاریس، موزه بریتانیا در لندن، موزه متروپولیتن در نیویورک، موزه ویکتوریا و آلبرت در لندن، موزه ارمیتاژ در سن‌پترزبورگ و سایر موزه‌های جهان استفاده کنند.

علاقه‌مندان می‌توانند آثار خود را به آدرس اینترنتی Elmi.shirazu.ac.ir/special ارسال کرده و برای کسب اطلاعات بیشتر با اینستاگرام shirazu_saths@ و شماره تلفن‌های 0901609595- 09375548385 تماس حاصل کنند.