سرویس استان‌های هنرآنلاین: صابر سهرابی گفت: هرگاه همت مدیریت کتابفروشی محمدی شیراز که بیش از 80 سال را در حوزه ترویج کتاب و کتابخوانی می‌شنویم بر این باوریم که تلاش و علاقه ایشان دارای تأثیرات قابل توجهی در حوزه فرهنگ کتاب داشته و شناسنامه آشکاری از شهر و دیارش در مقوله نشر و فروش کتاب با خود همراه دارد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان با ابراز اندوه از فقدان این کتابفروش نام آشنا که در خانواده‌ای اصیل و سرشناس از اهالی شیراز چشم به جهان گشوده و از نسل سوم خاندان محمدی در کار چاپ و نشر و کتابفروشی بوده است، گفت: فعالیت‌های فرهنگی او مایه بسی مباهات و افتخار است، چرا که عمر پربار خود را در راه خدمت به فرهنگ و گسترش و اهمیت به کتاب و کتابخوانی این سرزمین صرف کرد و گام‌های مؤثری برداشت.

سهرابی در پایان خاطر نشان کرد: جای خالی این ناشر و کتابفروش فرزانه که هم اکنون کتابفروشی او با هدایت فرزندش بهنام محمدی به کار خود ادامه می‌دهد و برگزیده کشوری نیز بوده است، برای همیشه در شیراز و فارس احساس می‌شود و این ضایعه اسفناک را به بازماندگان، جامعه ناشران و کتابفروشان تسلیت عرض می‌دارم و از خدای متعال امیدوارم روحش را قرین آمرزش و آرامش ابدی نماید.

محمد محمدی، مدیر کتابفروشی و نشر محمدی شیراز شنبه شب ۲۰ اردیبهشم‌ماه در سن ۹۰ سالگی در زادگاه خویش چشم از جهان فروبست.

کتابفروشی محمدی شیراز در سال 1270 یعنی 129 سال پیش توسط محمدهادی محمدی معروف به شیرازی شروع به کار کرد. این کتابفروشی چهار نسل است که به کار خود ادامه می‌دهد و زنده‌یاد محمدی از نسل سوم متولیان کتابفروشی محمدی به شمار می‌رفت. پدر پدربزرگ مدیر کنونی کتابفروشی محمدی در زمان قاجاریه چاپخانه سنگی را از بمبئی هندوستان وارد شیراز کرد که در آن روزگار کاری بسیار سخت و طاقت‌فرسا بود و کار چاپ و نشر و کتابفروشی از آن روزگار شروع شد.

بهنام محمدی با بیان اینکه پدرش بر اثر بیماری تنفسی و کهولت سن درگذشته است، گفت: محمد محمدی از ١٠ سالگی کار چاپ و نشر را در شیراز آغاز کرد و کتابفروشی را ادامه داد.

وی درخصوص مراسم یادمان این پیشکسوت فرهنگی شیراز، گفت: با توجه به شرایطی که وجود دارد، مراسمی برگزار نخواهد شد و هزینه‌های بزرگداشت آن مرحوم صرف امور خیریه می‌شود.

محمدی اعلام کرد: پیکر مرحوم محمد محمدی روز سه‌شنبه 23 اردیبهشت‌ماه در گورستان شاه داعی‌الله شیراز به خاک سپرده خواهد شد.

الهه بهرامی