به گزارش هنرآنلاین به نقل از روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان احمدرضا احسانی در نشست خبری خود در اینستاگرام، با بیان اینکه در سال گذشته شاخص‌ها و وظایف در همه حوزه‌های این دستگاه با پیشرفت کمی و کیفی مواجه بوده است، اظهار کرد: برنامه‌های کلان و برنامه‌های روزمره اداره کل از لحاظ کیفی نسبت به سال‌های قبل رشد داشته‌اند.

وی در خصوص تغییر چارت در این دستگاه، یادآور شد: در جایگاه‌های مختلف مدیریتی، برای ارتقاء شاخص‌ها و پیشبرد امور، تغییرات صورت می‌گیرد و بازخورد و نتیجه کار در این موضوع مورد اهمیت است؛ سعی شده، جابجایی در بین نیروهای متخصص صورت بگیرد و فردی خارج از اداره کل وارد مجموعه نشود.

احسانی خاطرنشان کرد: جلسات تخصصی برنامه‌ریزی برنامه‌های کلان فرهنگی و هنری سال 99 از اسفندماه سال قبل برگزار شده و به دنبال این هستیم که امسال برنامه‌های جدیدی را در کنار برنامه‌های روتین اجرا کنیم.

وی در خصوص اقدامات مجموعه‌های فرهنگی در ایام شیوع کرونا، اظهار کرد: سعدی‌خوانی، حافظ‌پژوهی و مسابقات کتابخوانی در حال حاضر به صورت مجازی برگزار می‌شود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان با اشاره به نورافشانی در هفت نقطه شهر و حضور 12 گروه سرود در مناطق مسکونی شهر همدان به مناسبت میلاد امام زمان (عج)، خاطرنشان کرد: جشنواره سراسری شعر طنز، جشنواره استندآپ کمدی و جشنواره کاریکاتور با موضوع کرونا پیش‌بینی شده است که جزئیات آن به زودی اعلام خواهد شد.

وی با بیان اینکه فرهنگ و هنر نباید تعطیل شود، گفت: انجمن نمایش، موسیقی و خوشنویسی در حال تولید آثار برای انتشار در فضای مجازی هستند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان در خصوص ساماندهی اشتراک مطبوعات در سال گذشته، یادآور شد: تلاش بر این بود که تأمین اعتبار صورت بگیرد و حق اشتراک مطبوعات پرداخت شود که تا سه ماهه سوم سال قبل به طور کامل پرداخت شده و تا پایان اردیبهشت، حق اشتراک سه ماهه چهارم سال98 نیز پرداخت خواهد شد.

وی با بیان اینکه در طول این مدت سعی شد از انتشار اخبار کذب جلوگیری شود، خاطرنشان کرد: کمیته فرهنگی طرح فاصله‌گذاری اجتماعی استان همدان نسبت به سایر استان‌ها وضعیت مناسبی در انتشار اخبار مرتبط با کرونا و فرهنگ‌سازی در این زمینه داشت.

احسانی افزود: در این ایام در سه حوزه اطلاع‌رسانی، آموزش و سرگرمی، تولید محتوا صورت گرفت و در صفحه کمیته فرهنگی طرح فاصله‌گذاری اجتماعی منتشر شد.

وی با بیان اینکه اولین کنسرت مجازی استان با همکاری انجمن موسیقی در اسفندماه برگزار شد، گفت: فعالیت آموزشگاه‌های موسیقی با رعایت پروتکل‌های بهداشتی از ابتدای اردیبهشت‌ماه آغاز شده و دو گروه نیز در حال تمرین هستند که کنسرت این دو گروه تا پیش از شب‌های قدر اجرا می‌شود.

احسانی به خسارات کرونا به مجموعه‌های فرهنگی اشاره و تصریح کرد: میزان خسارات وارده، به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اعلام شده و پیگیری‌ها برای حمایت از اصحاب فرهنگ و هنر استان ادامه دارد تا بتوان بخشی از ضرر و زیان مجموعه‌ها را جبران کرد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان با بیان اینکه جشنواره تئاتر استانی، فستیوال عروسکی، جشنواره تئاتر عاشورایی و جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان در سال 99 پیش‌بینی شده است، خاطرنشان کرد: فراخوان جشنواره تئاتر استانی آماده بود که با توجه به شیوع کرونا، منتظر هستیم شرایط فراخوان تسهیل شود اما در مجموع به احتمال زیاد این جشنواره پس از ایام محرم و صفر برگزار خواهد شد.

احسانی با بیان اینکه برنامه‌‎های ویژه قرآنی که قابلیت انتشار در حوزه فضای مجازی را داشته باشند، به زودی اعلام خواهد شد، اظهار کرد: در این زمینه گروه‌های متعددی در سراسر استان مشغول به فعالیت هستند.

وی با بیان اینکه در تلاش هستیم جلسات شورای فرهنگ عمومی استان در سال جاری به طور منظم برگزار شود، گفت: کمیته‌هایی در این زمینه تشکیل شده و از برنامه‌های تخصصی این کمیته‌ها برای پیشبرد امور فرهنگی استان استفاده خواهد شد.

وی از برگزاری نمایشگاه سراسری کتاب در مهر یا آبان‌ماه امسال خبر داد و افزود: امیدواریم شرایط عادی شود و بتوانیم این نمایشگاه را در همدان برگزار کنیم.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان گفت: تفاهم‌نامه‌هایی در بخش‌های مختلف فرهنگی در شهرستان‌های استان در حال انعقاد است و شاهد اتفاقات خوبی در بخش فرهنگی استان خواهیم بود.