به گزارش هنرآنلاین به نقل از روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان، فیروز فاضلی با اشاره به شیوع ویروس کرونا و تعطیلی فعالیت‌های فرهنگی و هنری در کشور و استان گیلان، اظهار کرد: تعطیلی دو ماه گذشته فعالیت فرهنگی و هنری به این قشر آسیب و خسارت‌های فراوانی وارد کرده است.

وی با بیان اینکه به رغم تعطیلی فعالیت‌ها و حضور فیزیکی در عرصه‌های اجتماعی اما تلاش فعالان این حوزه‌ها تعطیل نشده بود، افزود: در ایام قرنطینه به ویژه در نوروز ۹۹ شاهد تلاش هنرمندان و فعالان فرهنگی و رسانه‌ای برای ایجاد فضای امید و نشاط در سطح جامعه بودیم.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان با اشاره به اینکه هنرمندان و فعالان فرهنگی و رسانه‌ای این استان نیز از کارزار عقب نمانده و اقدامات خوبی انجام داده‌اند، گفت: اجرای نمایش، معرفی کتاب و کتابخوانی و انتشار آن در فضای مجازی و حتی برگزاری کنسرت‌های موسیقی به صورت آنلاین تنها بخش کوچکی از فعالیت فعالان حوزه‌های هنری و فرهنگی در ایام قرنطینه بوده است.

وی به نقش مهم رسانه در اطلاع‌رسانی و آگاهی‌بخشی جامعه و کاهش بار روانی و استرس ناشی از شیوع ویروس کرونا اشاره و تأکید کرد: قطعاً اگر تلاش‌های خبرنگاران و اصحاب رسانه نبود، نمی‌توانستیم موفقیت‌های خوبی در استان گیلان در زمینه کنترل نسبی این ویروس به دست آوریم.

فاضلی با بیان اینکه متأسفانه تعطیلی فعالیت فرهنگی و هنری به فعالان این بخش آسیب‌های فراوانی در حوزه اقتصادی وارده کرده است، افزود: تمام بخش‌های فرهنگی و هنری و حتی رسانه به ویژه رسانه‌های مکتوب از این آسیب در امان نبوده است.

وی در ادامه با اشاره به پیگیری برای جبران‌بخشی از این آسیب و خسارت‌ها، تصریح کرد: با توجه به اینکه اصحاب فرهنگ و هنر و رسانه از اقشار آسیب‌پذیر جامعه محسوب می‌شوند نیازمند توجه ویژه مسئولان هستند و ما نیز اقدامات و تلاش‌های فراوانی برای جلب حمایت برای فعالان این حوزه انجام داده‌ایم.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان به برآورد خسارت‌های وارد شده به بخش‌های فرهنگی و هنری و رسانه در سطح استان اشاره کرد و گفت: در بخش فرهنگی و رسانه استان گیلان هزار و ۷۳۲ واحد کسب و کار در حوزه‌های مختلف با اشتغال چهار هزار و ۵۵۳ نفر فعال هستند که تعطیلی فعالیت‌ها در مجموع ۱۲۴ میلیارد و ۶۸۰ میلیون ریال به این حوزه خسارت وارده کرده است.

وی با اشاره به فعالیت ۳۶۲ واحد کسب و کار در حوزه هنری، سینمایی و موسیقی استان گیلان، اظهار کرد: در این بخش دو هزار و ۳۳۱ نفر مشغول به فعالیت هستند که تعطیلی برنامه‌ها و مراکز هنری ۲۸ میلیارد و ۴۳۸ میلیون ریال به این حوزه خسارت وارده کرده است.

فاضلی به اعلام خسارت ۹۷۶ میلیارد تومانی حوزه فرهنگ و هنر و رسانه از سوی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اشاره کرد و گفت: سهم فرهنگ، هنر و رسانه استان گیلان از این میزان خسارت، ۱۵۳ میلیارد و ۱۱۸ میلیون ریال است که امیدواریم با نگاه ویژه هیئت دولت و اختصاص اعتبارات لازم خسارت فعالان این حوزه را جبران شود.