به گزارش هنرآنلاین به نقل از روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اردبیل، فراخوان ششمین جشنواره  تئاتر منطقه جنوب استان(خلخال)، منتشر شد. در این فراخوان، آمده است: اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اردبیل، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان خلخال، انجمن هنرهای نمایشی استان، با شعار  " تئاتر، انسان، شهر"  و با هدف ارج نهادن به هنر انسانی تئاتر و برای تقویت و اعتلای این هنر و رونق اجرای عمومی تئاتر در میان هنرمندان منطقه و مردم شریف و هنر پرور منطقه "ششمین جشنواره  تئاتر منطقه جنوب استان (خلخال)" را ویژه  منطقه جنوب استان شامل( شهرستان خلخال، کوثر، خورش رستم و شاهرود) با رویکرد آموزش تا اجرا در تیرماه ۱۳۹۹ برگزار می کند. هنرمندان این مناطق می توانند طبق بند های فراخوان در این جشنواره حضور یابند.

محور های مورد تاکید: موضوع آزاد، ارزشهای دینی، بیان حقوق شهروندی، ترویج فرهنگ ایثار و شهادت و احیای ارزشهای دفاع مقدس و مدافعین حرم، گردشگری و بوم گردی به روایت تئاتر، باورهای آئینی و دینی در هنجارهای اجتماعی و نمایشهای بومی و فولکلور منطقه  خلخال.

بخش‌های جشنواره:

الف- کارگاه های آموزشی: ( به منظور آموزش و توانمند سازی گروه های نمایشی این بخش از زمان انتشار فراخوان تا شروع اجراهای صحنه ای، در دوره های مختلف برگزار خواهد شد).

ب- نمایشنامه خوانی: (نمایشنامه های متقاضی حضور در جشنواره بعد از طی مرحله دورخوانی می بایست آثار نمایشی خود را به صورت نمایشنامه خوانی ارائه نمایند).

ج- بخش رقابتی: بخش رقابتی جشنواره به نمایش های صحنه ای اختصاص دارد و اثر برگزیده این بخش جهت حضور در بیست و هفتمین جشنواره تئاتر استانی به دبیرخانه دائمی جشنواره تئاتر استان اردبیل معرفی خواهند شد. این بخش صرفاَ اختصاص به آثار ایرانی خواهد داشت.

د- بخش نمایش های کوتاه و خیابانی: نمایش های کوتاه صحنه ای (۱۰-۲۰  دقیقه) و نمایشهای بیرونی، خیابانی و میدانی

ه - اجراهای عمومی: نمایش های راه یافته به بخش های جشنواره می بایست براساس جدول ارائه شده از سوی دبیرخانه جشنواره به اجرای عمومی در خواهند آمد.

شرایط عمومی جشنواره:

برای حفظ حقوق پدیدآورندگان آثار نمایشی متقاضی می بایست رضایت نامه کتبی از نویسندگان نمایشنامه ها اخذ و به دبیرخانه جشنواره ارائه نمایند.

تبصره:  متون اقتباسی(آداپته شده ایرانی) منوط به ذکر دقیق مشخصات صاحب اصلی اثر و نوع اقتباس می توانند در بخش رقابتی جشنواره حضور یابند.

ستاد برگزاری جشنواره مسئولیتی در قبال ساخت و ساز دکور، لباس و چاپ مواد تبلیغی نمایش ها ندارد.

هیچ یک از اعضای هیئت بازبینی آثار، داوران جشنواره، دبیر جشنواره و مدیر اجرایی، نبایستی به عنوان کارگردان، متقاضی حضور در جشنواره باشند.

در این جشنواره به تشخیص هیئت داوران نفرات اول و دوم و سوم در هر رشته و گرایش انتخاب و لوح یادبود اعطا خواهد شد.

به گروه های راه یافته به جشنواره به شرط اجرای عمومی، بر اساس حجم دکور، لباس، تعداد بازیگران و عوامل اصلی نمایش و کیفیت آثار و به تشخیص ستاد برگزاری جشنواره مبلغی به عنوان کمک هزینه پرداخت خواهد شد.

شرکت کنندگان در جشنواره با ارسال اثر خود و درخواست  کتبی حضور در جشنواره ، متعهد و ملتزم  می شوند کلیه قوانین و سیاست های  جشنواره را پذیرفته و در هیچ مرحله ای بویژه داوری حق اعتراض و استنکاف از سیاست های اعلامی نداشته باشند.

بازبینی:

 بازبینی و انتخاب آثار توسط هیئت بازبینی که از سوی دبیرجشنواره معرفی خواهند شد و با نظارت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اردبیل، براساس جدول زمانبندی ارائه شده از سوی دبیرخانه جشنواره انجام خواهد شد.

مدارک لازم جهت شرکت در جشنواره :

۱)سه نسخه نمایشنامه مورد نظر و درخواست کتبی کارگردان یا سرپرست گروه.

۲)مجوز کتبی نویسنده یا ناشر و یا مترجم مبنی بر رضایت حضور اثر در جشنواره و اجرای عمومی (این مجوز برای آثار اقتباسی نیز شامل می شود).

۳) تائیدیه بازخوانی نمایشنامه از سوی شورای ارزشیابی و نظارت برنمایش شهرستان خلخال

تقویم برگزاری جشنواره:

آخرین مهلت ارائه درخواست و نمایشنامه ۲۸ اسفند ۱۳۹۸

اعلام نتایج بازخوانی نمایشنامه ها ۱۵ فروردین ۱۳۹۹

دوره اول کارگاه های آموزشی ۱۵-۳۰ فروردین۱۳۹۹

نمایشنامه خوانی نیمه اول اردیبهشت ۱۳۹۹

دوره دوم کارگاه های آموزشی ۵ -۲۰ خرداد ۱۳۹۹

بازبینی نمایشهای شرکت کننده ۲۰-۲۵ خرداد

برگزاری جشنواره نیمه اول تیرماه ماه ۹۸

متقاضیان درخواست کتبی و نمایشنامه های خود را به آدرس شهرستان خلخال- اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان خلخال- دبیرخانه جشنواره تئاتر منطقه جنوب استان(خلخال) تحویل فرمایند.

تلفن:۳۲۴۲۴۰۹۱

دبیرخانه دائمی جشنواره تئاتر استان اردبیل

دبیرخانه جشنواره تئاتر منطقه جنوب استان (خلخال)